Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Podatek Belki do zmiany. Ruszają prace

25
Podziel się:

W tym tygodniu Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów (KERM) zajmie się projektem ustawy zmieniającej zasady naliczania podatku od dochodów z lokat i inwestycji – poinformowało PAP Ministerstwo Finansów. Chodzi o tzw. podatek Belki.

Podatek Belki do zmiany. Ruszają prace
Podatek Belki wprowadzono w 2002 r. Jego pomysłodawcą był ówczesny minister finansów Marek Belka (via Getty Images, Piotr Malecki)

Zmiany w podatku od zysków kapitałowych były zapowiadane w trakcie kampanii wyborczej i były jednym ze "100 konkretów", jakie Koalicja Obywatelska miała zrealizować w ciągu pierwszych dni rządów.

Obecnie tzw. podatek Belki wynosi 19 proc. i jest naliczany od dochodów uzyskiwanych z akcji, kapitałów pieniężnych, obligacji i funduszy inwestycyjnych.

Podatek Belki "rozpala emocje"

"Zmiany w podatku zapowiedziane w kampanii wyborczej i potwierdzone przez ministra finansów mogą zrewolucjonizować finanse osobiste nad Wisłą. Mogą też okazać się katastrofą i powtórką z Polskiego Ładu" - pisał na money.pl Michał Żuławiński, redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Dodał, że "podatek Belki rozpala emocje inwestujących i oszczędzających Polaków od ponad 20 lat".

Żuławiński zaznaczał, że w 2022 r. podatek Belki (od kont i lokat oraz sprzedaży papierów wartościowych) przyniósł budżetowi 5,75 mld zł. Natomiast w pierwszej połowie 2023 r. wpływy wyniosły 5,391 mld zł i nie ma wątpliwości, że w skali 12 miesięcy będą rekordowe. W skali dochodów budżetu na poziomie ponad 600 mld zł kwota nie robi wrażenia, ale gdy weźmiemy pod uwagę, że na 2024 r. zaplanowano 184 mld zł deficytu, to dla ministra finansów liczył się będzie każdy miliard. W okresie wyborczego trójskoku (samorządowe, europejskie, prezydenckie) wywiązywanie się z obietnic może być wyjątkowo istotne, więc jakieś zmiany w podatku Belki zapewne wejdą w życie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
lokaty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
Nie zagłosuję...
miesiąc temu
Żałosne. Znowu Tusk oszukał wyborców .... " w wywiadzie dla „Pulsu Biznesu” minister finansów przedstawił długo wyczekiwane propozycje zmian w podatku Belki... W odniesieniu do dochodów z innych instrumentów finansowych - jak akcje, obligacje czy jednostki uczestnictwa w funduszach - w danym roku będzie obowiązywać de facto kwota wolna, wyliczana również jako iloczyn 100 tys. zł i stopy depozytowej lub jej mnożnika..... " to są jakieś ochłapy a nje zniesienie podatku Belki. To bezdomny z Torunia więcej przekazuje na ojca Dyrektora niż wyniesie ta ulga ....
Stefan. Z.
miesiąc temu
Nie skomentuje. Banujecie moje komentarze chociaż nie hejtuję. Dajecie tylko to co wam pasuje. Kreujecie jakąś swoją rzeczywistość.
Jasne
miesiąc temu
Bogate PAŃSTWO to bogaci obywatele a nie bogacenie PAŃSTWA kosztem obywateli. Np. ZSRR był (jako PAŃSTWO) bogaty, latali w kosmos, mieli ogromną armię, broń atomową, rakiety balistyczne, atomowe okręty i elektrownia a obywatele przymierali głodem ! Pan Belka jest z SLD - naukowiec wykształcony w PRL-u wzorującym się na ZSRR !
Samo życie
miesiąc temu
Nie wiem czy śmiać się, czy płakać czytając komentarze. Tak jakby niektórzy zapomnieli jak jakość życia zmieniła się i jak pieniądz stracił na wartości w przeciągu ostatnich kilku lat (przed ostatnimi wyborami).
xxx
miesiąc temu
Podatek belki nie jest do zmiany, tylko do wyrzucenia
...
Następna strona