Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dochody
07.07.2020 10:38

Budżet państwa. Morawiecki: "W czerwcu dochody wyższe niż w czerwcu 2019 roku"

W czerwcu mamy o 3 proc. większe dochody niż w czerwcu zeszłego roku - informuje premier Mateusz Morawiecki. Za dobrym wynikiem kryje się jednak jeden haczyk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Premier Mateusz Morawiecki przedstawia wyniki budżetowe za czerwiec.

- W czerwcu tego roku mamy trzy razy wyższe dochody niż w czerwcu zeszłego. A czerwiec tego roku to czerwiec bardzo niedobry dla całego świata - powiedział Mateusz Morawiecki, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Zdaniem premiera wskaźnik ten pokazuje, że polska gospodarka się rozwija. Morawiecki dodał również, że w czerwcu wzrosła konsumpcja o kilkanaście proc., a także eksport.

PAP zwraca uwagę, że jego słowa pokrywają się z szacunkami ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, który ocenił, że "czerwiec był lepszy niż planowaliśmy". Szef resortu MF dodał, że największe wzrosty widać szczególnie w dochodach z podatków.

Zobacz też: Co z podatkami? Kościński: jeśli już, to myślimy o obniżce

Natomiast Piotr Müller w Radiu Plus wskazał, że sierpień może być "realnym terminem" na nowelizację budżetu. W jego ocenie do tego czasu powinny spłynąć wszystkie potrzebne do tego dane.

Skąd takie dobre wyniki w dobie kryzysu wynikającego z trwającej pandemii koronawirusa? Haczyk kryje się za działaniem Narodowego Banku Polskiego, na co zwrócił uwagę na Twitterze Bartek Godusławski z "Dziennika Gazety Prawnej". Trzeba pamiętać, że dokładnie 1 czerwca NBP wpłacił do budżetu ponad 7,4 mld złotych, co stanowi 95 proc. zysku wypracowanego przez bank centralny w 2019 roku.

Większe dochody w czerwcu mogą zatem wynikać z tej wpłaty. Przypomnijmy, że zarówno w 2018 jak i w 2019 roku wpłata do budżetu od NBP wynosiła zero złotych.

MF w komunikacie z 21 czerwca wskazał, że dochody budżetu państwa od stycznia do maja były niższe o 5,8 mld złotych przy porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Natomiast dochody podatkowe były niższe o ok. 14,2 mld złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-07-2020

TorO 3 procent większe dochody niż w zeszłym roku, świetny wynik, brawo dla rządu.

07-07-2020

AleksyMinister finansów Tadeusz Kościński również pozytywnie ocenił sytuację w kraju i stan na czerwiec. Rządowi należą się gratulacje.

07-07-2020

MarcusPolska gospodarka się rozwija, konsumpcja w czerwcu wzrosła o kilkanaście proc. Poczekajmy na nowelizację budżetu. Potem można oceniać.

Rozwiń komentarze (51)