Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Można jeszcze kupić tani węgiel od gminy, ale trzeba się spieszyć

20
Podziel się:

Tylko do 30 czerwca można składać wnioski na zakup od gminy węgla po preferencyjnych cenach. Co ważne teraz nie obowiązują limity zakupu ani rejonizacja. Takie zmiany wprowadziła nowelizacja ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego.

Można jeszcze kupić tani węgiel od gminy, ale trzeba się spieszyć
Można jeszcze kupić tani węgiel od gminy, ale wniosek należy złożyć do 30 czerwca (otwock.pl, otwock.pl)

Zgodnie z nowelizacją ustawy sprzedaż rządowego węgla powinna zakończyć się wraz z końcem lipca.

Węgiel może kupić każdy niezależnie od miejsca zamieszkania, kto dostał dodatek węglowy. Wystarczy okazać zaświadczenie o otrzymaniu decyzji w tej sprawie.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zgodziła się w tym miesiącu na przesunięcie 1,4 mld zł z rezerwy celowej na rok 2023 i przeznaczenie tej kwoty na pokrycie kosztów zakupu węgla w 2022 roku.

W połowie lipca 2022 r. premier Mateusz Morawiecki zobowiązał spółki PGE Paliwa i Węglokoks do importu węgla odpowiedniego dla gospodarstw domowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Szczęście w nieszczęściu". Ekspert o interwencji premiera ws. Będzina

Sprzedaż węgla przez gminy

Przypomnijmy: sprzedaż węgla przez samorządy odbywa się na podstawie ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego. Zakłada ona, że gospodarstwa domowe, gminy, spółki gminne i związki gminne mogą kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1500 zł za tonę. Gmina może sprzedawać węgiel mieszkańcom za nie więcej niż 2000 zł za tonę.

Sprzedawcom przysługują rekompensaty, których maksymalny limit na 2023 r. ustalono na 4,9 mld zł. Przy zakupie wcześniej obowiązywał trzytonowy limit. Ceny węgla w każdej gminie można sprawdzić w portalu cieplo.gov.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
edmi
8 miesięcy temu
cena węgla z importu w porcie ARA niecałe 500 zł promocja w sklepie pgg po 1470 ;)rżną ludzików ino furczy
ZK590
8 miesięcy temu
kolejny wniosek, kolejny limit, kolejne dopłaty. Kraj całkiem zidiociał.
Majonez Pozna...
8 miesięcy temu
NIHIL NOVI i dochodzę do wniosku, że chyba fortunę zbiję i na łopatki Was rozłożę jak bloga z treścią usuwanych przez Was moich i innych komentujących bloga założę !!!!!! Takie jest życie a sami o to chyba mnie prosicie ??????? Teraz słychać i info hasa, ze to będzie hit lepszy od Nasza Klasa ?????
Szarak
8 miesięcy temu
Przy okazji remontu domu zainwestowałem w nowoczesne ekologiczne ogrzewanie gazowe. Po jakimś czasie podnieśli cenę gazu i dostawałem rachunki powyżej moich możliwości finansowych. Energetyka zaoferowała mi umowę na tani prąd do ogrzewania na zasadzie, że czym więcej zużyję tym kilowatogodzina będzie tańsza. Wszystko grzało ładnie do momentu wprowadzenia limitów na prąd i znów dostałem horrendalnie wysoki rachunek. Zainwestowałem wszystkie oszczędności w ekologiczne ogrzewanie a potem niejako zmusili mnie do powrotu do ogrzewania węglowego. Zarobki mamy na poziomie minimalnej krajowej i mój stary piec węglowy zamiast na złom, powrócił na swoje miejsce. Teraz znów kupuję węgiel a ogrzewanie gazowe i elektryczne jest tylko potwierdzeniem błędnych decyzji Unii Europejskiej.
anarchista
8 miesięcy temu
Co to za kraj że nie można kupić normalnie tylko śledzić gdzie jakaś dopłata, subwencja czy inna cholera.