Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Zakup węgla od gminy. Jak wygląda procedura?

46
Podziel się:

Samorządy mają pomóc w dystrybucji węgla dla gospodarstw domowych. Projektem ustawy w tej sprawie posłowie mają zająć się podczas posiedzenia 20 października. Kto będzie mógł kupić węgiel od gminy po preferencyjnej cenie, komu gmina będzie zlecać sprzedaż i jak będzie wyglądać procedura zakupu surowca?

Zakup węgla od gminy. Jak wygląda procedura?
Jak kupić węgiel od gminy? (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Do zakupu uprawniona będzie osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, która jest uprawniona do pobrania dodatku węglowego. Chodzi o osoby, którym wypłacono lub przyznano dodatek węglowy, lub które mają wpisane albo zgłoszone źródło węglowe jako główne źródło ogrzewania domu w Centralnej Ewidencji Emisyjności Ciepła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pierwsze przymrozki pokażą, jaka jest prawda. "Węgiel ze składów zostanie wymieciony"

Preferencyjny zakup węgla od gminy

Przypomnijmy, że 20 września weszła w życie doprecyzowana ustawa o dodatku węglowym, określająca gospodarstwo domowe jako "osobę fizyczną, samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe), albo osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe)".

Sprzedaż węgla po preferencyjnej cenie ma odbywać się za pośrednictwem jednostki organizacyjnej gminy, spółek komunalnych, spółek, w których gmina posiada udziały, a także w ramach umowy o wspólnym zakupie pomiędzy gminami (umowa ma wskazać, która gmina odpowiada za sprzedaż). Rada gminy na drodze uchwały ma określić m.in. sposób rozpatrywania wniosków o zakup, kryteria pierwszeństwa zakupu oraz jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku.

Wnioski i zaświadczenia

Jeżeli kupujący węgiel po preferencyjnej cenie zdecyduje się na zakup surowca od gminy, w której mieszka, musi złożyć do urzędu gminy wniosek, zawierający takie dane, jak:

  • imię i nazwisko,
  • adres gospodarstwa domowego,
  • adres mailowy lub numer telefonu,
  • określenie ilości węgla, o zakup którego wnioskuje,
  • informację, czy dokonał już zakupu preferencyjnego wraz z informacją o ilości paliwa nabytego w ramach tego zakupu.

Co ważne, w przypadku zakupu węgla w innej gminie lub od innego podmiotu, wnioskujący będzie musiał do 15 kwietnia 2023 r. przedstawić zaświadczenie wystawione przez wójta, burmistrza lub prezydenta macierzystej gminy.

Zaświadczenie ma potwierdzić, że gospodarstwu domowemu wnioskodawcy wypłacono lub przyznano dodatek węglowy, a jeśli o taki dodatek nie wystąpiono, że dane gospodarstwo - na podstawie CEEB - ogrzewane jest węglem. Zaświadczenie jest bezpłatne. Wydawane będzie tylko raz i w jednym egzemplarzu - w każdym z dwóch okresów zakupowych, tak aby uniknąć nadużyć związanych z wielokrotnym zakupem preferencyjnym w tym samym okresie. Organ gminy będzie miał na jego wydanie 14 dni - wskazuje portal prawo.pl.

Jak dotąd nie wiadomo, ile węgla będzie mogło zakupić jedno gospodarstwo domowe. Limit ma zostać określony poprzez wprowadzenie rozporządzenia w tej sprawie.

Dystrybucja węgla przez samorządy

W piątek minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowali, że rząd przyjął projekt ustawy określający cenę sprzedaży węgla dla samorządów na maksymalnym poziomie 1,5 tys. zł. Jacek Sasin zapewnił, że węgiel dla odbiorcy końcowego będzie znacznie tańszy. W czwartek projekt ustawy o redystrybucji węgla z udziałem samorządów ma trafić pod obrady Sejmu.

Dokument zakłada, że gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów (PGE Paliwa oraz Węglokoks) po 1,5 tys. zł za tonę, by następnie sprzedawać go mieszkańcom po nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. Po uwzględnieniu dodatku węglowego, który wynosi 3 tys. zł, efektywna cena węgla za tonę wyniesie dla mieszkańców 1 tys. zł.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas odprawy z kierownictwem MSWiA i wojewodami poinformował, że w portach zgromadzono już ok. 4 mln ton węgla.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(46)
xnervusx
rok temu
Co za głupota. Czyli że jeśli kupiłem sobie wcześniej węgiel w niższej cenie, to teraz nie mogę go kupić z gminy, ale w drugą stronę już mogę, najpierw złożyć wniosek w gminie a potem dokupić np. w PGG. Kto to **** wymyślił się pytam?
Ewa
rok temu
Nie rozumiem!!! Czy ekogroszek jest tu uwzględniony????
ert
rok temu
Tu chodzi o to żeby ewentualną winę zrzucić na samorządy, bo chyba opozycja ma większość..
orlowo
rok temu
Ty jastrząb zajmij się polowaniem na myszy a nie polityką.Jak byś pomyślał troche,to na poczatku węgiel miał być nie droższy niż 1000/tonę ale przez takich jak ty wszystko padło.Jak chcesz aby twoje cztery litery w zimę marzły to twoja sprawa,ale nie mąć innym w głowach.
jastrząb głup...
rok temu
To co gada Morawiecki i spółka jest stertą głupoty. 20 października 2022 r zalogowałem się jakoś do sklepu PGG, a tam o godz. 16 większość kopalń wykazała brak towaru na starcie. świństwo, które nie pali się leży podobno w portach. Po co i dla kogo??? Takich głupich decyzji nie było w Polsce przez 1000 lat!!! Trzeba być głupim aby rozwalić to co dobrze funkcjonowało i udawać dobrodzieja. Może zima uświadomi Polakom, jaką głupotę popełnili przy wyborach. Mróz może będzie lepszym wykładowcą niż inflacja. Jeszcze trochę i powiedzą, że przez wojenkę w Ukrainie , krowy nie dają mleka. W tym każdy nonsens lud od PiS kupi!!
...
Następna strona