Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Jak kupić węgiel od samorządu? KPRM wyjaśnia

24
Podziel się:

Aby kupić węgiel od samorządu, mieszkańcy będą składali do gminy wniosek o zakup preferencyjny - wyjaśnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w komunikacie. Dodaje, że gmina będzie mogła prowadzić dystrybucję węgla m.in. poprzez własne jednostki organizacyjne, wybrane spółki czy umowę ze składem węgla.

Jak kupić węgiel od samorządu? KPRM wyjaśnia
Rząd w piątek przyjął projekt ustawy ws. preferencyjnego zakupu węgla (Adobe Stock, ChemiQ)

Informacja KPRM dotyczy przyjętego w piątek przez rząd projektu ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. Nowe rozwiązania mają wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Rząd chce ułatwić samorządom dystrybucję węgla na potrzeby mieszkańców. Dzięki rządowemu wsparciu, cena węgla sprzedawanego przez samorządy będzie bardzo atrakcyjna - przekazała KPRM.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pierwsze przymrozki pokażą, jaka jest prawda. "Węgiel ze składów zostanie wymieciony"

Węgiel od samorządu. Jest nowa ustawa

Jak dodano, gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów po 1,5 tys. zł za tonę, by następnie sprzedawać go mieszkańcom po nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. "Po uwzględnieniu dodatku węglowego, który wynosi 3 tys. zł, efektywna cena węgla za 1 tonę wyniesie dla mieszkańców tylko 1 tys. zł" - wskazała KPRM.

"Dzięki wsparciu rządu, samorządy będą mogły kupić węgiel od importerów (PGE Paliwa oraz Węglokoks) za maksymalnie 1,5 tys. zł za tonę, a następnie sprzedać go mieszkańcom po nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. Różnica w postaci 500 zł (za tonę), to środki na pokrycie kosztów dystrybucji węgla przez gminy, np. koszty transportu" - wskazano. Jak dodano, cena węgla sprzedawanego przez samorządy "będzie bardzo atrakcyjna". Aktualna cena węgla na rynku to 2,7-3,5 tys. zł za tonę.

Aby kupić węgiel od samorządu, mieszkańcy będą składali do gminy wniosek o zakup preferencyjny. Rozwiązanie będzie dostępne dla osób, które są uprawnione do dodatku węglowego. Po uwzględnieniu dodatku węglowego, który wynosi 3 tys. zł, efektywna cena węgla za 1 tonę wyniesie tylko 1 tys. zł. Limity dotyczące zakupu węgla zostaną ujęte w rozporządzeniu do ustawy - czytamy.

Uproszczone zostaną formalności związane z zakupem i sprzedażą węgla przez gminy. Samorządy będą zwolnione ze stosowania Prawa Zamówień Publicznych i z wystawiania świadectwa pochodzenia węgla.

Ponadto, gmina będzie mogła prowadzić dystrybucję węgla poprzez własne jednostki organizacyjne; wybrane spółki, np. komunalne; umowę ze składem węgla; umowę z inną gminą.

"Gminy, które kupiły węgiel do sprzedaży przed wejściem w życie nowych przepisów, będą mogły wnioskować o zwrot różnicy w cenie" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
emeryt
10 miesięcy temu
w rypinie wegiel po 4250zl
Kazgap
11 miesięcy temu
a co z tymi co zakupili mieszkanie teraz ,a poprzedni właściciel pobrał dodatek węglowy?
błażej gryka
11 miesięcy temu
A jak w samorządzie mówią że węgla jest za mało i dla wszystkich nie wystarczy, to co kłamią, czy nie? Co wtedy zrobić? Z kim to wyjaśniać w rządzie? Jest jakaś droga odwoławcza dla zwykłego obywatela? Co w takiej sytuacji?
Jedrekn
12 miesięcy temu
2200, jeżeli przez skład węgla. Paradne
wielog
12 miesięcy temu
Kiedy ta mafia kaczora przestanie nas Polaków okradać? PiS nie może dostać tych środków z Unii ani jednego centa bo to wszystko rozkradną i przeznaczą na kampanię wyborczą aby przekupywać wyborców
...
Następna strona