Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Mrożenie cen energii. Ustawowy pośpiech może kosztować 50 mld zł

29
Podziel się:

Wprowadzona przez rząd PiS ustawa mrożąca ceny energii elektrycznej nie była jednoznaczna. Różna interpretacja zapisów doprowadziła do sytuacji, że wprowadzone na ten rok opłaty od zysków spółek energetycznych, dla wielu firm mogą poważne problemy.

Mrożenie cen energii. Ustawowy pośpiech może kosztować 50 mld zł
Możenie cen energii uderzyło w firmy (Enea)

Rok temu, ustępujący rząd wprowadził ustawy, które miały na celu zamrożenie cen energii elektrycznej. Różne interpretacje tych ustaw i brak spójności w ich zrozumieniu doprowadziły do sytuacji, w której wprowadzone na ten rok opłaty od zysków spółek energetycznych mogą oznaczać upadek dla wielu podmiotów - pisze "Rzeczpospolita".

Dopiero teraz wychodzą na jaw błędy w interpretacji ustaw - zauważa dziennik. Urząd Regulacji Energetyki, który kontroluje system opłat od zysków firm energetycznych na rok 2023, przeprowadzi w grudniu kontrolę sposobu rozliczania się firm.

Firmy narażone na kary

Okazuje się jednak, że wytyczne opublikowane przez prezesa URE są sprzeczne z tym, jak spółki dotychczas rozumiały przepisy z 2022 roku - czytamy w "Rz".

W efekcie, firmy mogą zostać obciążone karą lub zobowiązane do dopłacenia do już odprowadzonej składki.

Jedna ze spółek obrotu, której działalność polega na sprzedaży energii, oszacowała, że kwota, którą będzie musiała dopłacić, wyniesie około 2,5 mld zł. Cała branża energetyczna szacuje, że łączna kwota może wynieść ponad 50 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
Książę z bmw
5 miesięcy temu
Chwala Wladimirowi P
Kazik
5 miesięcy temu
A czemu musimy płacić za prąd?Przecież udowodniono,iż można go wytwarzać bez kosztów.Niestety może politycy w Polsce tego nie wiedzą
asus
5 miesięcy temu
Firmy energetyczne powinny zająć się pracą a nie czyszczeniem marmurów w siedzibach !!!!!!!
opl
5 miesięcy temu
wprowadzić podatek od pisiora jest ich 35% niech spłacają długi jakie narobili
Polak
5 miesięcy temu
Polske ratuje tylko tańszy prąd , to podstwa istnienia każdego gospodarstwa domowego a co za tym idzie więcej w kieszeni , oraz każdej mikro i makro firmy , dzisiaj nie mamy życia czy działalności bez prądu , maksymalna cena kWh powinna wynosić ok 45gr. Niestety jest to możliwe tylko wszystkie ręce na pokład , jeśli bedzie droższy to nasz kierunek jest tylko jeden , slepa uliczka .
...
Następna strona