Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
03.12.2019 17:54

Najbogatsza gmina w Polsce. Jest nowy raport

4 tys. złotych becikowego, stypendium dla wszystkich studentów, aquapark za darmo - na to stać najbogatszą gminę w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Kopalnia Bełchatów - dzięki niej Kleszczów od 15 lat jest w czołówce rankingu najbogatszych gmin. (Fot: Grzegorz Michałowski)

Co roku ministerstwo finansów publikuje zestawienie gmin z najwyższym dochodem przeliczonym na jednego mieszkańca. Taki ranking pozwala na obliczenie wysokości opłaty, które bogatsze gminy płacą na rzecz tych biedniejszych.

Od 15 lat 1. miejsce w rankingu zajmuje licząca ok. 6 tys. mieszkańców gmina Kleszczów, którą czasem nazywa się "polskim Kuwejtem". Gmina czerpie zyski z podatków płaconych przez kopalnię i elektrownię Bełchatów.

W zeszłym roku zyski Kleszczowa wyniosły ponad 31 tys. złotych, w przeliczeniu na jednego mieszkańca. To o ponad 20 tys. złotych więcej niż w gminie Rząśnia - drugiej w rankingu.

Obejrzyj: Modernizacja miejskiego systemu ciepłowniczego w Grudziądzu

Wysokimi zyskami Kleszczów od lat dzieli się z mieszkańcami. Gmina finansuje 4 tys. złotych becikowego, wszystkim studentom zapewnia 500 złotych miesięcznego stypendium, a dzieciom funduje zagraniczne wakacje.

Niedawno w Kleszczowie zbudowano aquapark za 11 mln złotych. Dorośli mieszkańcy mogą z niego korzystać bezpłatnie, przez 8 dni w miesiącu. Dzieci wchodzą zupełnie za darmo.

W czołówce rankingu nie ma ani jednego dużego miasta. Warszawa, która ma nominalnie najwyższy dochód, ma też najwięcej mieszkańców. Dlatego znalazła się dopiero na 32. miejscu.

Najbiedniejszą gminą jest Potok Górny w powiecie biłgorajskim, gdzie na jednego mieszkańca przypada 455 złotych z budżetowych dochodów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-12-2019

QeertyA obok jest gmina Kluki gdzie dochód na mieszkańca to ok. 700 zł.

04-12-2019

RobalA co z sąsiednimi gminami które również ponoszą konsekwencje istnienia odkrywki...?

04-12-2019

ergfPrzecież ten węgiel to dobro narodowe, a nie gminne. Coś te przepisy są źle ustawione.

Rozwiń komentarze (46)