Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|

"Nakłaniano do składania fałszywych zeznań przeciwko mnie". Banaś chce komisji śledczej

19
Podziel się:

Nakłaniano do składania fałszywych zeznań przeciwko mnie i mojej rodzinie - powiedział w poniedziałek szef NIK Marian Banaś. Poinformował również, że wystąpi do marszałek Sejmu i klubów parlamentarnych o powołanie komisji śledczej.

"Nakłaniano do składania fałszywych zeznań przeciwko mnie". Banaś chce komisji śledczej
Szef NIK Marian Banaś wystąpi o powołanie komisji śledczej (East News, Jacek Dominski/REPORTER)
bEUgdIJh

Prezes NIK dodał, że osobom tym w zamian za zeznania miało być proponowane opuszczenie aresztu tymczasowego i oczekiwanie na proces w domu. - Ponieważ nie uległy szantażowi prokuratury i służb specjalnych, spędziły w areszcie tymczasowym prawie dwa i pół roku - powiedział. Dodał, że oświadczenia tych osób "ma do dyspozycji dla właściwych organów".

Marian Banaś chce komisji śledczej

Banaś podkreślił, że postanowił "przekazać opinii publicznej szokującą informację, która w każdej zdrowej demokracji wywołałaby dymisję najważniejszych urzędników w państwie".

Zobacz także: Drożyzna bije kolejne rekordy. Co dalej? Wiceminister finansów: Sprawa nie jest oczywista
bEUgdIJj

- Publicznie stawiam pytanie: ile jest jeszcze takich osób, które zetknęły się za taką propozycją i takich, które nie znalazły w sobie odwagi, aby mnie o tym powiadomić? - pytał.

O szczegółach mówili podczas poniedziałkowej konferencji pełnomocnicy szefa NIK. - Dysponujemy materiałami, które uzasadniają stanowisko pana Mariana Banasia i prezesa NIK o tym, że istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa polegającego na podżeganiu do złożenia fałszywych zeznań, fałszywego oskarżania i zawiadomienia o niepopełnionych przestępstwa oraz o tworzeniu fałszywych dowodów, co świadczy o przekraczaniu przez przedstawicieli polskich służb i prokuratury swoich uprawnień - powiedział mecenas Marek Małecki.

Jak wyjaśnił, to przestępstwa z art. 233, 234, 235 w zbiegu z art. 238 kodeksu karnego. "Zagrożenie maksymalne do ośmiu lat pozbawienia wolności" - podkreślił.

bEUgdIJp

Małecki dodał, że z prezesem NIK będą wnosili o zabezpieczenie śladów, dowodów przestępstwa przed ich utratą, oraz przesłuchanie prezesa w charakterze świadka.

Prokuratura odpowiada na zarzuty Mariana Banasia

"Prokuratura Krajowa oświadcza, że przekazane dziś na konferencji prasowej Prezesa NIK Mariana Banasia informacje dotyczące rzekomo bezprawnego gromadzenia przez prokuratorów dowodów w śledztwie, w którym Prokuratura Regionalna w Białymstoku chce mu przedstawić zarzuty, są nieprawdziwe" - czytamy w komunikacie PK, wystosowanym po konferencji szefa NIK.

Prokuratura dodała jednocześnie, że materiały będące podstawą skierowania wniosku o uchylenie immunitetu prezesowi NIK opierają się przede wszystkim na dokumentacji odnalezionej przez CBA w wyniku "kilkudziesięciu przeszukań oraz z banków, urzędów i innych instytucji, a także na analizach i opiniach biegłych sporządzonych w oparciu o te dokumenty".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUgdIJK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
Herr Kules
2 miesiące temu
Pis/wate służby podobnie postępowały z marszałkiem Grodzkim. A pis/wscy wyborcy się cieszyli.
Herr Kules
2 miesiące temu
Banasiowi życzę zdrowia, ale martwię się, czy długo pożyje.
nightman
2 miesiące temu
W tym temacie jestem po stronie Banasia. Uważam, ze prokuratura preparuje dowody, nastawia przeciwko niewygodnym osobom instytucje, przestępców itp. Strasząc często te podmioty niewygodną osobą, albo przekazując im informacje, ze ta osoba jest zła, szkodliwa społecznie niemoralna itp. To są metody działania przestępców z prokuratury. Ludzi zdeprawowanych, czujacych się ponad prawem. Ja oficer Wojaska Polskiego, potem Strazy Granicznej, oficer rezerwy, wobec tego zakłamania prokuratury oświadczam, ze nie mam zamiaru ich bronić na wypadek wojny. Uzasadnienie jest w aktach spraw, które wobec mnie prowadziła prokuratura w ten sposób na przestrzenio kilkudziesięciu lat. Wykorzystywanie uczuc mojej rodziny, straszenie mną, jak terrorystą policję, sądy i inne jednostki administracji publicznej, jest dla mnie bardzo niebezpieczne i uważam, że Prokuraura jest struktutą skupiającą inteligentnych, poważych, uczciwych, ludzi, którymi kieruje ktoś bardzo ineteresowny i niebezpieczny. Pozdrawiam, Tomek P.
bEUgdIJL
jarek
2 miesiące temu
tak komunisty rząd PiS rządzi Polską. Najpierw rujnowały na Niemcy, potem Rosja, a teraz prorosyjski PiS. Jak KGB, propaganda, fabrykują dowody, partyjne sądy i rządowa prokuratura. Do tego milicja pałująca obywateli. Wszystko okraszone biedą, zakłamaniem, głupotą i fałszem - pod płaszczykiem hasełek patriotycznych i modlitwy do bozi. Naprawdę to wam się podoba wyborcy kaczyńskiego?
LENNO RZYMU
2 miesiące temu
Za poprzednich rządów zachowywano chociaż POZORY praworządności, a teraz i nawet tego nie ma. Jaki z resztą /narut/ takie elyty władzy.