Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Napisali do prezydenta Dudy. "Pracę straci 10 tys. osób"

448
Podziel się:

Zarząd Poczty Polskiej planuje zwolnienia grupowe, które w tym roku obejmą 10 tys. etatów, w wyniku czego poczta straci zdolność operacyjną do świadczenia podstawowych usług - wskazał NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej w apelu do prezydenta Andrzeja Dudy.

Napisali do prezydenta Dudy. "Pracę straci 10 tys. osób"
Pocztowcy piszą do Andrzeja Dudy: "Pierwszy krok do likwidacji spółki" (GETTY, SOPA Images)

Związkowcy zaznaczyli, że redukcja zatrudniania jest pierwszym krokiem do likwidacji Poczty Polskiej.

Związkowcy z Poczty Polskiej piszą do prezydenta

"Działania obecnego Zarządu Poczty Polskiej S.A. są pierwszym krokiem do likwidacji spółki o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa. Nowy Zarząd nie przedstawił żadnych planów rozwoju Poczty, żadnych planów inwestycyjnych, a jedynym działaniem naprawczym są planowane redukcje etatów będące początkiem tzw. transformacji spółki. Na 2024 rok została zaplanowana potężna redukcja etatów opierająca się nie tylko na tzw. naturalnej fluktuacji tj. nieodtwarzaniu stanowisk po naturalnym wygaśnięciu stosunku pracy. Zarząd Poczty Polskiej S.A. planuje również zwolnienia grupowe. Szacujemy, że tylko w 2024 r. redukcja obejmie 10 tys. etatów w wyniku czego Poczta Polska straci zdolność operacyjną świadczenia usług w zakresie podstawowym" - wskazali związkowcy w apelu adresowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dealer Rolls-Royce, McLaren, Aston Martina "Sprzedaję 2,5 tys aut rocznie" Piotr Fus w Biznes Klasie

Przedstawiciele związków zawodowych zarzucają, że kolejne ekipy rządzące na przestrzeni lat dopuściły się licznych błędów, zaniedbań oraz nie przygotowały Poczty Polskiej do funkcjonowania na zliberalizowanym rynku usług pocztowych, w stopniu niespotykanym w innych krajach UE. Podkreślili, że obecny rynek usług pocztowych został zdominowany przez korporacje międzynarodowe.

"W przyszłym roku odbędzie się wybór operatora wyznaczonego do świadczenia usługi powszechnej, a tymczasem prezes Poczty Polskiej wygłasza publicznie opinię: bycie operatorem wyznaczonym nie jest dobrym biznesem. Poczta Polska bez świadczenia usługi powszechnej i usługi e-doręczenia na rzecz administracji państwowej oraz sądownictwa utraci status operatora narodowego, stając się łatwym łupem dla doinwestowanej konkurencji, co w konsekwencji oznacza jej likwidację" - ocenili związkowcy.

Jak podkreślono, w trakcie pandemii COVID-19 poczta udowodniła, że jest niezbędna do funkcjonowania państwa, dodając, że w czasach narastającego napięcia między NATO a Rosją, likwidacja spółki jest w ich ocenie działaniem nieodpowiedzialnym.

Związkowcy apelują do prezydenta Dudy o udzielenie wsparcia w walce z "zatrzymaniem bezmyślnej transformacji będącej faktycznie początkiem likwidacji Poczty Polskiej" oraz rozpoczęcie debaty publicznej na temat przyszłości Poczty Polskiej.

"Pocztę należy wymyślić na nowo"

Wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński poinformował w Sejmie pod koniec kwietnia, że zarząd Poczty Polskiej zamierza w br. zmniejszyć liczbę stanowisk pracy o 5 tys. etatów, dodając, że kończące się umowy zlecenia czy umowy o pracę na czas określony nie będą przedłużane.

- Liczba około 5 tys. etatów, to są nie osoby, tylko etaty, to są - jakby to księgowo powiedzieć - stanowiska pracy, o które Poczta Polska, nowy zarząd Poczty Polskiej, zamierza obniżyć poziom zatrudnienia na rok 2024 - mówił wówczas wiceminister, zastrzegając, że przygotowywany plan transformacji nie przewiduje likwidacji Poczty Polskiej.

W połowie maja br., w rozmowie z PAP prezes spółki Sebastian Mikosz poinformował, że pocztę należy "wymyślić na nowo", a listonosze stopniowo powinni przechodzić w rolę kurierów. Zwrócił on uwagę, że poczta nie jest już monopolistą na rynku, a tradycyjne usługi świadczone przez Pocztę Polską gasną. - Doręczanie listów gaśnie i ten trend będzie jedynie przybierał na sile - wskazywał szef poczty.

Mikosz informował ponadto, że strata brutto całej Grupy Poczta Polska za 2023 r. to prawie 468 mln zł. Strata brutto samej poczty to 745 mln zł, ale wynik Grupy poprawia Bank Pocztowy.

Poczta Polska to spółka Skarbu Państwa i największy operator pocztowy na rynku krajowym. Zatrudnia ok. 62-63 tys. pracowników, a jej sieć obejmuje 7,6 tys. placówek, filii i agencji pocztowych w całej Polsce.

Chcesz mieć wpływ na rozwój serwisu money.pl? Weź udział w badaniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
firma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(448)
Qpa
3 tyg. temu
Podziękowania dla wyborców Poko
Szmydty
3 tyg. temu
Pis rozpetal inflacje , duda jak opentany podnosi place minimalna niszczac konkurencyjnisc polskiej gospodarki a to jest na reke Rosji !!!!!!
Ewa
3 tyg. temu
Dobrze im tak ,dlaczego nie było tego za PiS i iluch znich głosowało z tych zwolnionych na PiS
Ares
4 tyg. temu
Naczelnik powiedział jak ktoś nie potrafi prowadzić biznesu w takich warunkach to się po prostu do niego nie nadaje. Związku z tym że to spółka Skarbu państwa sam pokazał jak się prowadzi biznes. Prawie 1mld straty Ale przecież on z własnej kieszeni tego nie Pokrywa tylko z innych kieszeni którzy nie potrafią prowadzić biznesu.
Polak
4 tyg. temu
Poczta to relikt przeszłości skutecznie zniszczony przez PIS. Dewocjonalia, sklep spożywczy zamiast konkurencyjnych usług pocztowych. Partacze nawet to zniszczyli.
...
Następna strona