Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

NATO wezwało wszystkie kraje świata do bezwzględnego potępienia agresji Rosji na Ukrainę

Podziel się:

Sojusz podkreślił, że zobowiązanie do przestrzegania artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego jest niepodważalne. NATO jest zdecydowane, aby chronić i bronić wszystkich sojuszników.

NATO wezwało wszystkie kraje świata do bezwzględnego potępienia agresji Rosji na Ukrainę
NATO wezwało świat do potępienia rosyjskiej agresji (PAP, stephanie lecocq)

Zakończyło się nadzwyczajne spotkanie członków NATO. Sojusz wezwał do potępienia rosyjskiej agresji na państwo ukraińskie. W trakcie spotkania zaznaczono, że Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za trwający konflikt, przypominając, że odrzuciła ona drogę dyplomacji i dialogu, którą wielokrotnie proponowało jej NATO i sojusznicy.

"Spotkaliśmy się dzisiaj, aby omówić największe od dziesięcioleci zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Z całą mocą potępiamy rosyjską inwazję na Ukrainę na pełną skalę, umożliwioną przez Białoruś. Wzywamy Rosję do natychmiastowego zaprzestania ataków militarnych, wycofania wszystkich sił z Ukrainy i zawrócenia z obranej przez siebie ścieżki agresji. Ten od dawna planowany atak na Ukrainę, niepodległy, pokojowy i demokratyczny kraj, jest brutalny, całkowicie niesprowokowany i nieuzasadniony" - podkreślili przywódcy państw członkowskich Sojuszu.
Zobacz także: Rosja gotowa na sankcje. "Rezerwy sięgają 700 mld USD"

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że Rosja zaatakowała nie tylko Ukrainę, ale też międzynarodowy ład.

- Cele Kremla nie ograniczają się do Ukrainy. Stoi przed nami ogromne wyzwanie. Świat rozliczy Rosję i Białoruś z ich działań. Rosję jako agresora, a Białoruś jako tę, która to umożliwia. Putin zadecydował o agresji i popełnił ogromny błąd strategiczny, za który będzie przez lata płaciła ogromną cenę — powiedział Stoltenberg po spotkaniu członków NATO.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP