Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Nauczycielskie spotkanie ostatniej szansy. Brak porozumienia oznacza ogólnopolski strajk szkolny

22
Podziel się

Związek Nauczycielstwa Polskiego stawia sprawę jasno: jeśli zaplanowane na dziś i jutro rozmowy z rządem nie przyniosą wiążących decyzji dotyczących podwyżek, czeka nas ogólnopolski strajk nauczycieli.

W najbliższych dniach stanie się jasne, czy czeka nas ogólnopolski strajk nauczycieli
W najbliższych dniach stanie się jasne, czy czeka nas ogólnopolski strajk nauczycieli (PAP, PAP)
bErFzfQl

W poniedziałek 7 stycznia ma odbyć się posiedzenie prezydium ZG ZNP, na które Związek Nauczycielstwa Polskiego zaprosił premiera Mateusza Morawieckiego. Tego samego dnia Anna Zalewska zaprosiła oświatowe związki zawodowe do udziału w "spotkaniu konsultacyjnym” dotyczącym projektu rozporządzenia płacowego.

Z kalendarza ZNP wynika, że we wtorek 8 stycznia mają się odbyć negocjacje płacowe z udziałem minister edukacji i partnerów społecznych, a w czwartek 10 stycznia 2019 roku Związek Nauczycielstwa Polskiego zwoła nadzwyczajne posiedzenie Zarządu Głównego w sprawie protestu.

Dla Związku Nauczycielstwa Polskiego to rozmowy ostatniej szansy. Jeśli nie przyniosą rezultatów, Związek ostrzega, że rozpocznie się strajk.

bErFzfQn
Zobacz także: Zestresowani nauczyciele, lekcje w stołówkach. "To nie służy dzieciom"

- Jeśli ze strony rządu nie będzie woli do zwiększenia wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty, radykalizujemy działania, które zmierzają do wejścia w spór zbiorowy i rozpoczęcia strajku szkolnego (10.01 decyzję podejmie ZG ZNP, dzień później 11.01 – Forum Związków Zawodowych) – informuje ZNP na Facebooku.

bErFzfQt

Oświadczenie to zostało złożone 4 stycznia, po spotkaniu ZNP spotkało z Forum Związków Zawodowych. Obie organizacje podjęły wtedy decyzję o wspólnym działaniu na rzecz wzrostu wynagrodzeń w oświacie. Domagają się podniesienia nauczycielskich płac o 1000 zł i to ze skutkiem od 1 stycznia.

Wielkim nieobecnym na piątkowym spotkaniu był trzeci związek zawodowy zrzeszający nauczycieli - Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania Solidarność. Jak przyznał Ryszard Proksa, szef oświatowej sekcji Solidarności, cel jest wspólny, ale tym, co dzieli związki, jest sposób prowadzenia negocjacji z rządem.

ZNP i FZZ podkreślają, że nieustannie zaprasza Solidarność do wspólnych działań i nie wyklucza, że wszystkie trzy organizacje przemówią wspólnym głosem.

bErFzfQu

Nauczyciele na chorobowym

W grudniu część nauczycieli poszła na zwolnienia lekarskie. Oficjalnie nie był to protest, lecz działania konieczne dla poratowania ich zdrowia. W rozmowie z money.pl Sławomir Broniarz przyznał, że ZNP nie rekomenduje tej formy działań, to "ciepło się do niej odnosi".

Jaką odpowiedź dla nauczycieli ma ministerstwo? Obiecało podwyżki, ale na poziomie całkowicie niesatysfakcjonującym pracowników oświaty.

bErFzfQv

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErFzfQO
gospodarka polska
KOMENTARZE
(22)
Hmm
3 lata temu
A mnie ciekawi, czy potem uczniowie będą musieli to wszystko odrabiać w soboty albo wakacje...
Burmistrz
3 lata temu
Popieram nauczycieli...
ttt
3 lata temu
Płaca od wyników uczniów W klasie mojej córki egzamin próbny z matematyki napisało tylko dwóch uczniów na 90 punktów ( ci co biorą udział w konkursach ) reszta klasy na 10 punktów z 30 tu pani od matematyki mówi że na ten rok szkolny nie ma korepetycji. Co mam o tym myśleć Za co ta podwyżka?
bErFzfQP
Bromba
3 lata temu
Nauczyciele, nauczyciele! A gdzie uczyliście się pisać. Proszę dokladnie przejrzeć komentarze. Jaka masa błędów ortograficznych, gramatycznych i stylistycznych. Chyba powinniście mieć za nie kary pieniężne, a nie podwyżki.
Bm
3 lata temu
Do tego 1000 zł trzeba doliczyć stażowy, za wychowawstwo, za godziny nadliczbowe, premię, wiejski, miejski itd.
...
Następna strona