Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

NBP na skromnych zakupach. Zwiększył rezerwy złota

28
Podziel się:

W sierpniu bank centralny zwiększył zasoby złota. Zakupy były skromne, ale na tym nie koniec. NBP planuje bowiem zwiększać rezerwy kruszcu.

NBP na skromnych zakupach. Zwiększył rezerwy złota
W sierpniu NBP lekko zwiększył rezerwy złota. Szef banku centralnego Adam Glapiński zapowiadał, że rezerwy będą rosły. (YouTube)
bELeuyiJ

W sierpniu NBP zwiększył zasoby złota do 7,402 mln uncji z do 7,392 mln uncji - poinformował bank centralny. Oznacza to, że NBP kupił 10 tys. uncji złota, czyli ok. 310 kg.

W porównaniu z całkowitymi rezerwami złota banku centralnego, to niewiele. Do 2018 roku rezerwy Polski w kruszcu były na poziomie nieco ponad 100 ton. Teraz sięgają już 230 ton i na tym nie koniec.

Prezes NBP Adam Glapiński zapowiedział bowiem, że bank centralny chce w kolejnych latach bardzo powiększyć rezerwy złota. Zastanawia się też nad wywiezieniem z Londynu nawet kilkudziesięciu ton.

bELeuyiL
Zobacz także: Inflacja nie zwalnia, będzie drożej. Cena drobiu nawet o 25 proc. wyższa

W kwietniu, maju i czerwcu NBP zwiększał zasoby złota, zaś w lipcu je zmniejszył. Jak podkreśla bank centralny, ilość złota może ulegać wahaniom, jednak nie jest to wynikiem strategicznych decyzji.

"Należy jednak mieć na uwadze, że w poszczególnych miesiącach wielkość zasobu złota NBP może ulegać niewielkim wahaniom, które nie są wynikiem strategicznych zakupów/sprzedaży złota do/z rezerw dewizowych, lecz prowadzonej przez NBP bieżącej działalności operacyjnej" – informuje NBP.

bELeuyiR

Ile są warte rezerwy złota?

Wartość rezerw w złocie na koniec ubiegłego roku wynosiła około 52,3 mld zł. NBP ma złoto zarówno w skarbcach ulokowanych w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii. Część rezerw bowiem nadal przechowywana jest w Banku Anglii.

Na koniec 2020 roku złoto stanowiło 7,5 proc. aktywów banku centralnego. Jego wartość zależy od aktualnej ceny rynkowej kruszcu.

bELeuyiS

Na koniec sierpnia oficjalne aktywa rezerwowe ogółem miały wartość 143,36 mld euro wobec 136,93 mld euro miesiąc wcześniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELeuyjm
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
h.y.
miesiąc temu
Hazard nieswoimi pieniędzmi.
edi
miesiąc temu
Polska to bankrut,ratuje się dodrukiem pieniędzy i lichwiarskim wykupem za nie złota.
asia
miesiąc temu
i z szczego sie pan cieszysz zamiast podniesc stopy procentowe to wciagasz pan nasz emerytow i klase srednia do nedzy manipulujac inflacja to jest wasza wina bankowcy wy natym i rzad zarabia a emeryci traca swoje emerytury przez wasze wybryki dobrze ze niedlugo beda wybory to sie zajmiemy tymi bankowcami ktorzy niechca walczyc z inflacja tylko je zweiekszaja my to juzx wiemy ze to wnia banku
bELeuyjn
h.y.
miesiąc temu
Tytuł powinien być "Glapiński drukuje pieniądze i kupuje za nie złoto". Drożyzna to nic - posłowie, prezydent, ministrowie właśnie dostali podwyżkę 60%. Im drożyzna niestraszna. Polacy dostaną podwyżkę o 20%, podwyżkę prądu. A ich oszczędności szlag trafi. Jest też rada od Mateusza: "Inwestuj w nieruchomości". Sam 40mln w to wsadził.
pomyślimy
miesiąc temu
Jeszcze 6 lat i UE będzie nas blagać by Polska chciała zostać w UE...
...
Następna strona