Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Gospodarczyk
|
aktualizacja

NBP reaguje na artykuł money.pl. Chodzi o nagrody dla pracowników

9
Podziel się:

Narodowy Bank Polski odpowiedział na pytania zadane przez money.pl w artykule dotyczącym rzekomych 4,6 mln zł na nagrody w NBP. Komentarz pojawił się dopiero teraz, choć pytania do biura prasowego banku zostały wysłane kilka dni przed publikacją.

NBP reaguje na artykuł money.pl. Chodzi o nagrody dla pracowników
Biuro prasowe NBP odpowiada na pytania money.pl ws. nagród dla pracowników (East News, Adam Burakowski/REPORTER)

Money.pl dotarł do maila wysłanego przez członka zarządu Narodowego Banku Polskiego Pawła Muchy do departamentów NBP, w którym wyraził zaniepokojenie ws. wydania dodatkowych 4,6 mln zł na nagrody w banku centralnym.

Miliony na nagrody w NBP. Bank komentuje

W sprawie tej zgłaszałem wątpliwości na posiedzeniach Zarządu, a także głosowałem przeciw i wniosłem zdanie odrębne do uchwały zarządczej Zarządu NBP z dnia 30 sierpnia 2023 r. (pisownia oryginalna - przyp. red.) - przekonuje Mucha.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

Mucha wnosi też "o podanie kwot nagród i premii przyznawanych przez Prezesa NBP, a także przyznanych przez Prezesa NBP premii i nagród pracownikom NBP, w tym udzielenie wyjaśnień co do rozdysponowania dodatkowych środków w wysokości ok. 4,600 tys. zł na zwiększenie funduszu nagród prezesa NBP, do których odnosiła się wyżej wymieniona uchwała".

By wyjaśnić te kwestie, skierowaliśmy do NBP następujące pytania:

  1. Czy możliwość rozdysponowania tych dodatkowych środków była tylko i wyłącznie w gestii prezesa NBP?
  2. Dlaczego zgodzono się na zwiększenie takiego funduszu?
  3. Jaka była przeciętna kwota nagrody rozdysponowanej z tego funduszu?
  4. Kto i za co otrzymał nagrody?

Artykuł, w którym zostały zawarte powyższe pytania, został opublikowany w środę przed godziną 6. Do tego czasu nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Dopiero wieczorem, kilkanaście godzin po tym, gdy tekst pojawił się w sieci, NBP odniósł się do jego treści publicznie, na profilu biura prasowego banku w serwisie X.

"Dodatkowe środki zostały w 2023 roku rozdysponowane na wnioski dyrektorów departamentów dla szeregowych pracowników banku" - czytamy we wpisie. NBP zaprzecza, że fundusz na nagrody został zwiększony. Mowa jest natomiast o "wypłacie z zaoszczędzonych środków".

Bank zapewnia również, że wszystkie informacje dotyczące wynagrodzeń w NBP są dostępne na stronie internetowej. "Przypominamy, że NBP jest najbardziej transparentnym bankiem centralnym, jeśli chodzi o majątek i wynagrodzenia" - wskazano. Jak dodano, w ubiegłym roku nagrody otrzymali pracownicy wskazani przez szefów departamentów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Emerytury sta...
2 miesiące temu
Milioner Obsrajtek tak bardzo na poważnie wkłada Hot Dog z Orlen do pupci Jara........że nawet Głupiński o ten numerek się już jakoś dziwnie........nie stara!!!
sylwekc
2 miesiące temu
chyba jakieś rozliczenie powinno nastąpić z tych premii za zyski z poprzednich lat, bo teraz jak jest strata 21 mld zł za 2023 to się okazuje, że to nie wina NPB, że to nie o to chodzi itp... to skoro tak to te zyski też nie były żadnym osiągnięciem do płacenia premii?
kenaj
2 miesiące temu
To nagroda za miliardy strat , im większe straty tym większa nagroda ?
Calypso 69
2 miesiące temu
O jakich okolicznościach mowa skoro NBP jest 20 miliardów w plecy
Tess
2 miesiące temu
Jestem hostessą, pracuje obecnie w modelingu reklamowałam min damską bieliznę, pończochy,podpaski .Wiem że konkurencja jest bardzo duża,już Pan zatrudnił makijażystkę Jarosława Kaczyńskiego czy modelkę,wiem że mogę dołączyć do Dream Team,u i że razem będziemy mogły dużo więcej .