Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

NBP wydaje kolejną monetę kolekcjonerską. Tym razem z okazji 100-lecia Portu Gdynia

19
Podziel się:

Narodowy Bank Polski wyemitował kolekcjonerską monetę o nominale 20 zł. Ma być uhonorowaniem setnej rocznicy ustanowienia Portu Gdynia. Jej cena emisyjna to 290 zł.

NBP wydaje kolejną monetę kolekcjonerską. Tym razem z okazji 100-lecia Portu Gdynia
Moneta kolekcjonerska z okazji 100-lecia Portu Gdynia (NBP)

Uroczysta prezentacja monety wydanej z okazji 100-lecia Portu Gdynia odbyła się w piątek na statku-muzeum Dar Pomorza, który na stałe cumuje przy Skwerze Kościuszki w Gdyni.

Dyrektor gdańskiego oddziału NBP Wiktor Kamiński zaznaczył, że wprowadzając do obiegu banknoty i monety kolekcjonerskie, Narodowy Bank Polski stara się uhonorować osoby, wydarzenia i miejsca, które w szczególny sposób zapisały się w swojej historii. - 100. rocznica ustanowienia Portu Gdynia ma symboliczne znaczenie - podkreślił.

Moneta jest wykonana ze srebra o próbie Ag 925, ma średnicę 38,61 milimetra i masę 28,28 grama, jest oksydowana i ma elementy wykonane z transparentnej żywicy.

Na rewersie widnieje popiersie Tadeusza Wendy wykonane na podstawie fotografii portretowej z 1918 r. Na pierwszym planie ukazano fragmenty portalu dźwigu bramowego o ażurowej konstrukcji, używanego w czasach Wendy i obecnie. W tle widnieją współczesne dźwigi.

Na awersie, poza napisem "Rzeczpospolita Polska", rokiem emisji i wizerunkiem orła widnieje plan gdyńskiego portu. Jako wzór posłużył projekt Tadeusza Wendy, sporządzony prawdopodobnie ok. 1936 r. Plan ukazuje stan portu na ten rok, a także Kanał Przemysłowy (który ostatecznie nigdy nie powstał), część magazynów portowych oraz nabrzeży i basenów, które zamierzano wybudować w kolejnych latach.

Srebrna moneta o nominale 20 zł została wyemitowana w nakładzie do 12 tys. sztuk i można ją nabyć we wszystkich oddziałach okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner w cenie 290 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
Jerzy51
2 lata temu
Banie Glapiński. W dzisiejszych czasach wybijać jakiś Wenedów. A gdzie moneta z naszym wodzem Kaczyńskim ? Z pewnością by go bardzo ucieszyła. A pan by dostał pochwałę.
Internauta
2 lata temu
Jak wiadomo w Polsce podobnie jak i na świecie zainteresowanie własną historią jest niewielkie. Ale ci co historią się interesują wiedzą, że budowa Portu w Gdyni miała wielu swoich przeciwników, podobnie jak budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną. Przeciwnicy budowy Portu w Gdyni jak np Minister Narutowicz (późniejszy Prezydent Polski), uważali, że inwestycja nigdy się nie zwróci, tym bardziej, że obok znajduje się ogromny port w Gdańsku i że lepiej byłoby przeznaczyć pieniądze na inne inwestycje. Oczywiście czas pokazał kto miał rację.
zbieracz_złom...
2 lata temu
Hmm, osobiście wolę prawdziwe monety, a nie świecidełka, dają poczucie obcowania z historią, a rozsądnie kupowane też niezły zysk np. nike 28 3 lata temu w stanie 3 to było ok. 600 zł, dziś przynajmniej 1200 zł.
Smutny Romek
2 lata temu
Czekam na monety bulionowe wybijane przez NBP. Bo obecnie kupuje takie monety ale z Kanady, Australii lub Austrii. Monety "kolekcjonerskie" to niech prezes sobie w kapcie włozy.
5y45
2 lata temu
niech wydadzą monetę z Glapińskim, czy może już jest?