Trwa ładowanie...
bDRZoABh

Notowania

Numizmatyka – Wszystkie wiadomości

76
26.09.2020 15:12

MONETY
 / 
2-złotówka warta 2,5 tys. złotych. Jak odróżnić cenną monetę od zwykłej?

- Monety w jakiś sposób błędnie wybite podczas produkcji, np. z przesuniętym stemplem, orłem do góry nogami, takie rzeczy też się przekładają na cenę i to dość wyraźnie. Zamiast zwykłej monety mamy pieniądz za kilkadziesiąt lub kilkaset złotych. Najdroższy "destrukt" jaki mieliśmy, to była uszkodzona 2-złotówka. Podkładka montażowa wpadła pod stempel, została wmontowana, taka moneta wystawiona na aukcję osiągnęła cenę 2,5 tys zł - mówił w programie "Money. To się liczy" Damian Marciniak z Gabinetu Numizmatycznego.

22
23.09.2020 10:51

INWESTYCJE
 / 
Kupują monety i chowają na 10 lat. Zyski mogą iść w... miliony

- Ludzie są coraz bardziej świadomi i wiedzą, jakie rzadkie numizmaty można zdobyć, żeby na nich zarobić - mówi w programie "Money. To się liczy" Damian Marciniak z Gabinetu Numizmatycznego. Jak tłumaczy, często ludzie kupują atrakcyjne monety i trzymają je przez kilka lub kilkanaście lat. Później na sprzedaży można zarobić całkiem niezłe pieniądze. Szczególnie jeśli zainwestuje się kilkaset tysięcy lub kilka milionów złotych. Można jednak stawiać na znacznie mniejsze kwoty i wydawać raptem kilkanaście złotych miesięcznie. Wtedy jednak i zyski będą mniejsze. - Podstawowa dewiza kolekcjonerów to zbieranie nie takich monet, które są przeznaczone dla kolekcjonerów, ale takich, o których nikt nie myślał, że będą mogły być w ten sposób wykorzystywane - mówi Marciniak.

2
22.09.2020 16:40

KOLEKCJONERZY
 / 
Monety na inwestycje. "Niektórzy wydają miliony"

Sposób na inwestycje, monety zyskują na wartości przez lata. - To jeden z najbardziej istotnych aspektów numizmatyki, bo to bardzo wdzięczny temat inwestycyjny, który można potraktować na dowolnym poziomie zasobności. W numizmaty można inwestować kilkanaście, kilkadziesiąt złotych miesięcznie i po jakimś czasie spieniężyć to prawie na pewno ze sporym zyskiem - powiedział w programie "Money. To się liczy" Damian Marciniak z Gabinetu Numizmatycznego. - Można też inwestować kilka milionów rocznie i też jest duża szansa, a nawet jeszcze większe szansa na zyski. Ten rynek na to pozwala. Coraz większa wiedza i świadomość sprawia, że coraz więcej osób wie, co rzadkiego i istotnego można kupić - dodał.

22.09.2020 15:06

KOLEKCJONERZY
 / 
Monety warte tysiące. Ekspert tłumaczy, jak je rozpoznać

Za takie monety kolekcjonerzy płacą tysiące złotych, każdy może mieć je w swoim domu. Jak je rozpoznać? - Bardzo prosto. Przede wszystkim należy poszukać w internecie porównywalnych rzeczy i ich archiwalne notowania. Nie sugerujmy się najwyższymi cenami, bo internet ma to do siebie, że wszystko można wystawić za jakąkolwiek cenę - powiedział w programie "Money. To się liczy" Damian Marciniak z Gabinetu Numizmatycznego. - Przy starszych rzeczach polecamy archiwa firm numizmatycznych. Prosta metoda, która działa: rozłożyć monety na stole czy podłodze, zrobić zbiorcze zdjęcie, wysłać do firmy numizmatycznej, ta na pewno odpowie, czy jest tam coś wartościowego. Wiele jest osób, pobudzonych internetowymi newsami. Mamy codziennie kilkadziesiąt zapytań, a skuteczność jest poniżej 1 proc., że tam rzeczywiście się coś znajduje - dodał.

114
21.09.2020 12:21

BANKNOTY
 / 
Monety i banknoty. Dziesięciozłotówka warta krocie

- Okazuje się, że rzeczy, które podczas sprzątania przekładaliśmy z kąta w kąt albo je wyrzucaliśmy, mogą nawet sporo kosztować – mówi w programie "Money. To się liczy" Dawid Marciniak z Gabinetu Numizmatycznego. Jak wskazuje, nie każdy może znaleźć od razu w skarbonce monety warte kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale takie warte kilkaset – już jak najbardziej. Poleca na przykład przejrzeć portfel i zwrócić uwagę na numery seryjne banknotów. – Można znaleźć banknot, który będzie miał wszystkie numery takie same. Na przykład taka dziesięciozłotówka w stanie używanym może kosztować do tysiąca złotych. W stanie idealnym – jest szansa, że będzie kosztował nawet 2 tys. zł – zauważa ekspert.

bDRZoABj
60
06.02.2020 8:21

PRZEMYT
 / 
Ukrainiec próbował przemycić setki zabytkowych monet. Ukrył je w laptopie

Ponad 440 zabytkowych monet próbował wwieźć do Polski 49-letni obywatel Ukrainy. Funkcjonariusze znaleźli je ukryte w miejscu twardego dysku laptopa. Numizmaty pochodzą z XVII, XVIII i XIX wieku i są prawdziwą gratką dla kolekcjonerów.

10
27.02.2019 13:03

PIENIĄDZE
 / 
NBP "zarżnie numizmatykę"? 23 tys. zł za 9 monet

Narodowy Bank Polski z okazji 100-lecia naszej waluty sprzedaje okolicznościowe monety ze szczerego złota i srebra. Koszt? Odpowiednio 23 i 3,4 tys. zł. Kolekcjonerzy skarżą się, że bank centralny winduje ceny i doprowadza numizmatykę do upadku.

07.09.2009 0:00

PIENIĄDZE
 / 
Numizmatyka

Zainwestuj w przyszłość...