Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Będą nowe monety kolekcjonerskie. Tym razem z wizerunkiem kardynała Wyszyńskiego

8
Podziel się:

Gratka dla kolekcjonerów monet. Od 26 sierpnia rusza sprzedaż złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich "Beatyfikacja Kardynała Stefana Wyszyńskiego" - poinformował Narodowy Bank Polski.

Będą nowe monety kolekcjonerskie. Tym razem z wizerunkiem kardynała Wyszyńskiego
Monety z wizerunkiem kardynała Wyszyńskiego. NBP uruchamia sprzedaż (Materiały prasowe, NBP)
bFfnjkQB

Dla wszystkich chętnych dostępne będą dwie monety. Złota, o nominale 100 złotych oraz srebrna o nominale 10 złotych.

Na rewersie złotej widnieje popiersie kardynała Stefana Wyszyńskiego. Obok znajduje się napis "serce narodu jest w sercu Boga", czym nawiązano do jednej z wypowiedzi duchownego.

Natomiast rewers srebrnej monety posiada popiersie kardynała, który wspiera się na pastorale. Znajduje się tam również odręczny napis "Per Mariam - Soli Deo" (pol. Samemu Bogu - przez Maryję).

bFfnjkQD
Zobacz także: GUS: pensje rosną. Kiedy zacznie spadać inflacja?

Na awersach monety złotej i srebrnej przedstawiony został herb Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

bFfnjkQJ

Srebrna moneta wyemitowana zostanie w nakładzie do 12 tys. sztuk, a jej cena to 150 złotych brutto. Nakład złotej monety wynosi 1,5 tys. sztuk, a jej cena - 2,2 tys. złotych brutto. Monety można kupić w oddziałach okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner.

Kardynał Stefan Wyszyński żył w latach 1901-1981. Jak pisze NBP w notce biograficznej autorstwa Marty Wójcik: "Posługę prymasowską w zniewolonej ojczyźnie rozpoczął w czasie nasilenia walki władzy komunistycznej z Kościołem". Był aresztowany w czasach stalinizmu, a w różnych miejscach odosobnienia spędził trzy lata. Odpowiadał m.in. za obchody Milenium Chrztu Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFfnjkRe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
xxxl
4 miesiące temu
w czym te monety mają pomóc czy to nie jest porąbane??????
observatore
5 miesięcy temu
Czekamy z utęsknieniem na monety z popiersiami Hosera, Petza, proboszcza z Tylawy, wszystkich tych biskupów-męczenników, których sąd papieski skazał za ukrywanie pedofilii i za samą pedofilię. Do tego poprosimy o popiersia tych katabasów, których za zdradę powieszono po tym, jak zawezwali carycę Katarzynę na pomoc w obaleniu Konstytucji 3 Maja. To będzie najdłuższa kolekcja monotematyczna w Kaczolandzie, dłuższa niż kolekcja z zamkami polskimi czy ssakami występującymi w Polsce. Czekamy!
marta
5 miesięcy temu
Jak zwykle brzydkie, bez elegancji. Czy w Polsce nie ma już rzeźbiarzy na poziomie? Może warto, żeby monety tego typu opracowano w USA, Kanadzie, RPA lub Australii? Na tamte monety aż przyjemnie patrzeć.
bFfnjkRf
Jacek
5 miesięcy temu
W ramach reformy edukacji Czarnka, każdy uczeń będzie płacił takimi monetami na stołówce.
kkii
5 miesięcy temu
Gajki, bożki i zabobobn dla ciemnego ludu, miliardy pod stołem dla partii Kaczyńskiego - to symbol polskiego upadku