Na początku maja na aukcji w Monako została wylicytowana moneta z czasów króla Zygmunta III Wazy. "Wyjątkowa pod względem wielkości i piękna, ta prestiżowa moneta została prawdopodobnie wyprodukowana po bitwie pod Chocimiem (w 1621 roku – red.), w której polsko-litewskie siły katolickie zwyciężyły nad muzułmańskimi wojskami osmańskimi. Było to pierwsze duże zwycięstwo, które oznaczało koniec ekspansji osmańskiej" – napisano w opisie monety na stronie domu aukcyjnego Monnaies de Collection (MDC).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Moneta ta została wylicytowana za cenę wywoławczą, która wynosiła 1,3 mln euro, czyli ok. 5,5 mln zł. Dom aukcyjny nie ujawnił tożsamości nabywcy numizmatu.
To jednak niejedyny polski numizmat, który kosztował krocie. Jak się okazuje, tytuł najdroższej polskiej monety, która została sprzedana w Polsce, jest 50-dukatówka, również z czasów Zygmunta III Wazy.
To była ekspresowa aukcja, gdyż wystarczyła minuta, żeby numizmatyczny rarytas znalazł nabywcę. Cena wywoławcza wynosiła aż 2 miliony złotych, a sprzedano ją za 700 tys. zł więcej.
Kolejną monetą, która została sprzedana za astronomiczną sumę, jest 100-dukatówka z czasów Zygmunta III Wazy. Sprzedano ją w styczniu 2008 r. za 1,38 mln dol. na nowojorskiej aukcji Stack's. Nabywcą był pewien kolekcjoner z Niemiec, choć walczył o nią także nasz Zamek Królewski.
Polskie monety na aukcji w Monako
Na ostatniej aukcji w Monako wśród polskich monet znalazły się także 3-dukatówka z wizerunkiem Jana II Kazimierza Wazy, króla Polski i wielkiego księcia litewskiego w latach 1648-1668, z ceną wywoławczą 25 tys. euro oraz druga moneta z wizerunkiem Zygmunta III Wazy z ceną wywoławczą 15 tys. euro.
MDC Monnaies de Collection założony został w 2010 r. przez eksperta w dziedzinie numizmatyki Nicolasa Gimberta. Dom aukcyjny co roku organizuje kilka aukcji rzadkich monet, medali i banknotów dla międzynarodowej publiczności. Na poprzednich aukcjach również pojawiały się złote polskie monety, które sprzedawano za kilkadziesiąt tysięcy euro.