Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KARN
|

Tymi banknotami nie zapłacisz w sklepie. NBP stawia sprawę jasno

3
Podziel się:

Czasami zdarza się, że posiadane przez nas banknoty są naderwane lub zniszczone. Jest to problem, z którym wielu z nas spotyka się na co dzień. Co zatem zrobić, gdy mamy do czynienia z taką sytuacją?

Tymi banknotami nie zapłacisz w sklepie. NBP stawia sprawę jasno
Nie wszystkimi banknotami można zapłacić w sklepie. (Adobe Stock, Bartlomiej Magierowski)

Obecnie w obiegu znajdują się banknoty, które wprowadzono 1 stycznia 1995 roku. Od 7 kwietnia 2017 roku do obiegu wprowadzono także banknoty w nowej szacie graficznej. Obie wersje banknotów są nadal ważne i stanowią środek płatniczy, który nie traci swojej ważności. Niemniej jednak, jak przypomina "Dziennik Łódzki", nie każdym banknotem możemy zapłacić w sklepach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Firmy zwalniają pracowników. Eksperci: to są lokalne dramaty, tragedii na rynku nie ma

Kasjerzy czy sprzedawcy mają prawo odmówić przyjęcia pieniędzy, które są zniszczone. W takiej sytuacji to posiadacz banknotu musi podjąć kroki w celu jego wymiany.

NBP wyjaśnia, co zrobić w takiej sytuacji

Narodowy Bank Polski wyjaśnia, jak wymienić zniszczone banknoty. Jak podaje NBP, banknoty, które są podarte, postrzępione, odbarwione, sprane, przedarte, uszkodzone, zabrudzone, posklejane czy zaplamione, powinniśmy wymienić w kasie dowolnego banku, który działa na terenie Polski.

Co jednak zrobić, gdy banknoty nie spełniają warunków wymiany w bankach na powyższych zasadach? W takim przypadku, jak informuje NBP, banknoty są przyjmowane na podstawie wniosku przez banki i przesyłane do wymiany do centrali NBP.

Czy stopień uszkodzenia ma wpływ na wartość?

Warto jednak pamiętać, że kwota, którą otrzymamy za wymieniany banknot, zależy od stopnia jego uszkodzenia. Jak wyjaśnia NBP, banknot, który zachował od 45 do 75 procent pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej.

Z kolei banknot, który zachował ponad 75 procent pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, a także banknot przerwany na nie więcej niż dziewięć części stanowiący w całości 100 procent powierzchni banknotu, bank wymieni za jego pełną wartość nominalną.

Wniosek o wymianę uszkodzonych banknotów można znaleźć na oficjalnej stronie Narodowego Banku Polskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(3)
ciulacz pospo...
2 tyg. temu
Kasjerzy czy sprzedawcy mają prawo odmówić przyjęcia pieniędzy, które są zniszczone. W takiej sytuacji to posiadacz banknotu musi podjąć kroki w celu jego wymiany. I najpierw pytanie wyprzedzajace! Skad posiadacz zniszczonego banknotu moze ten banknot miec (o jezeli sam go nie zniszczyl, w co nie bardzo wierze)? Wlasnie z banku albo przy robieniu zakupow, gdy wydano mu reszte. Wniosek? Nie dac sie zrobic w balona i patrzyc, w jakim stanie banknoty sa mu wydawane ... Tak troche wyglada to na spychologie ze strony sklepow i bankow...
Etyhssghhswuo...
2 tyg. temu
Niech wymieni na euro i będzie ok
Emeryt
2 tyg. temu
A jak kasjer wydaje zniszczone i mówi innych nie mam to muszę przyjąć czy zostawić kasjerowi?.