Notowania

acta
15.02.2012 14:40

"ACTA jest martwa". Rośnie sprzeciw w europarlamencie

Ratyfikacja przez Parlament Europejski jest niezbędna do wejścia w życie umowy w Unii Europejskiej. A coraz więcej europosłów jest przeciwko.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Coraz więcej europosłów jest przeciwko umowie ACTA. * *Ratyfikacja przez PE jest niezbędna do wejścia w życie umowy w Unii Europejskiej. *

Stanowisko szefa frakcji Europejskiej Partii Ludowej nie przesądza o oficjalnym stanowisku całej tej grupy. Potwierdza jednak, że w Parlamencie Europejskim rośnie opozycja przeciwko umowie.

Wcześniej przeciwko wypowiadali się już w imieniu drugiej co wielkości frakcji, socjalistów i demokratów, jej przewodniczący Hannes Swoboda oraz Zieloni. Sprzeciw wyraził też socjaldemokratyczny szef PE Martin Schulz.

_ - ACTA jest martwa _ - rzucił Daul na zakończenie posiedzenia grupy na temat umowy, potwierdzając wcześniejsze informacje, że w wyniku olbrzymich protestów frakcja jest teraz bardzo podzielona, mimo że wcześniej wstępnie opowiadała się za ACTA głosując za stosowną rezolucją 24 listopada 2010 roku.

W oficjalnym komunikacie prasowym wydanym w środę Daul był bardziej ostrożny w wydawaniu opinii na temat ACTA. Podkreślił, że jego grupa będzie walczyć o _ wolny internet, intensyfikując walkę z podróbkami, przez które Europa traci tysiące miejsc pracy _.

_ - Procedura ratyfikacji ACTA w Parlamencie Europejskim dopiero się rozpoczęła. Zbadamy uważnie ACTA, biorąc pod uwagę wszystkie obawy o ewentualne ograniczenia w internecie. Musimy odbyć debatę opartą na faktach, a nie fikcji _ - stwierdził Daul.

W sobotę w wielu europejskich miastach odbyły się demonstracje przeciwników ACTA, kontrowersyjnej umowy handlowej o zwalczaniu handlu artykułami podrabianymi. Zawiera ona zapisy dotyczące ochrony własności intelektualnej, które - zdaniem krytyków - ograniczą swobodne funkcjonowanie internetu.

22 kraje unijne, w tym Polska, podpisały ACTA 26 stycznia w Tokio. W imieniu UE podpis pod umową złożył ambasador unijny. O wstrzymaniu ratyfikacji ACTA zdecydowały rządy Polski, Czech i Łotwy; nie podpisały jej jeszcze Cypr, Estonia, Niemcy, Holandia i Słowacja.

By umowa weszła w życie w Unii, musi zostać ratyfikowana przez PE oraz wszystkie kraje członkowskie. Dopiero wtedy ostateczną zgodę wydaje Rada UE (wstępną zgodę wydała jesienią ub.r.). Pierwsza debata w komisji PE ds. handlu międzynarodowego, prowadzącej konsultacje ws. ACTA, jest przewidziana na 29 lutego.

Czytaj więcej o kontrowersyjnej umowie
Minister daje nadzieję. Odrzucą ACTA? Minister cyfryzacji Michał Boni przyznał, że Parlament Europejski może odrzucić porozumienie ACTA.
Tam rząd posłuchał ludzi. Zawieszają... Podobnie jak 21 innych państw UE, w styczniu Łotwa podpisała umowę ACTA. Później nasiliły się sprzeciwy.
Tam nie chcą ACTA. Już mobilizują siły W ocenie opozycyjnej partii litewskiej ACTA przed podpisaniem nie była dogłębnie analizowana i może być sprzeczna z konstytucją.
Tagi: acta, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, e-biznes, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz