Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
acta
02.03.2012 10:06

ACTA. Zdrojewski forsował ustawę idącą jeszcze dalej

Dane internautów miały być bez kontroli przekazywane prywatnym organizacjom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

Według tego prawa, dane o internautach miały być gromadzone przez dostawców i przekazywane bez kontroli prywatnym organizacjom.

Do porozumienia przewidującego wprowadzenie takiego prawa dotarł portal tvn24.pl. Chodzi o projekt _ Porozumienia o współpracy i wzajemnej pomocy w sprawie ochrony praw własności intelektualnej w środowisku cyfrowym _. Prace nad nim trwały od 2009 roku pod patronatem ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. Jak podaje portal, minister nie miał obowiązku patronowaniu tym ustaleniom.

O pracach nad projektem, który przewidywał dużo większe ograniczenia wolności w internecie niż ACTA, dowiedział się Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, Wojciech Wiewiórowski. GIODO interweniował stwierdzając, że dokument jest bezprawny, więc prace nad nim zostały wstrzymane.

Według projektu, któremu patronował minister kultury, dostawcy internetu mieli przekazywali organizacjom zarządzającym prawami autorskimi dane internautów, którzy według nich mogli naruszyć prawa autorskie, na przykład ściągając z sieci muzykę. Dzięki temu ZAiKS mógłby żądać bezpośrednio od użytkowników internetu pieniędzy za pobraną piosenkę albo nawet wytaczać im procesy. Porozumienie ACTA, z którego ostatecznego przyjęcia wycofał się po protestach na polskich ulicach, Donald Tusk, zakładało sądową kontrolę przekazywania danych, w której w projekcie, do którego dotarł tvn24.pl, nie było.

O tym, że polskie porozumienie nie weszło w życie zdecydował przypadek. W październiku ubiegłego roku z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji o pracach nad nim dowiedział się Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, którego do prac nad tym projektem nie zaproszono. GIODO w listopadzie napisał ostry list sprzeciwu do ministra Zdrojewskiego.

Projekt powstał w ramach działającej przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Grupy Internet . Ta grupa to część Zespołu ds. przeciwdziałania naruszeniom prawa autorskiego i praw pokrewnych przy Prezesie Rady Ministrów, w którego skład wchodzą m.in. przedstawiciele innych ministerstw, policji, straży granicznej, organizacji zbiorowego zarządzania (takich jak np. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS), izb gospodarczych skupiających dostawców internetu (Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB i Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji).

O ACTA czytaj w Money.pl
Unia nie jest gotowa na debatę o ACTA? Zobacz, jak premier będzie walczył przeciwko ACTA na szczycie UE.
Wszystko, co chciałeś wiedzieć o ACTA Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji opublikowało kolejną część odpowiedzi na pytania zadane w czasie debaty ACTA.
Spór o ACTA. Dalej tłumaczą się internautom Najwięcej pytań pochodzi z Facebooka i Twittera. Wiele z nich dotyczy korzyści, jakie Polska uzyska po podpisaniu umowy ACTA.
Tagi: acta, prawa autorskie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, e-biznes
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-03-2019

Bardzo duża ilość wyborcówZdrojewski będziemy pamiętać na wyborach o twoim zachowaniu.

Rozwiń komentarze (1)