Notowania

hakerzy
07.11.2011 12:53

Anonimowi sparaliżowali strony rządowe w Izraelu?

To nie hakerzy, ale awaria sprzętu zablokowała nasze strony internetowe - przekonuje rząd Izraela.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ssuni/iStockphoto)

To nie hakerzy, ale awaria sprzętu zablokowała nasze strony internetowe - przekonuje rząd Izraela. Wczoraj - po wcześniejszych groźbach grupy _ Anonimowych _ - przestały działać witryny rządu oraz służb specjalnych.

Wczoraj nie działał też system komputerowy ministerstwa finansów służący przekazywaniu środków finansowych innym resortom.

Dziś bez przeszkód można już z powrotem korzystać z zawieszonych wcześniej stron, m.in. sił zbrojnych, agencji wywiadu Mosad oraz służby kontrwywiadowczej Szin Bet. Na stronie Mosadu dostępny jest np. formularz rekrutacyjny dla chętnych do pracy w izraelskim wywiadzie.

Władze przekonują, że ich witryny nie zostały zawieszone z powodu zmasowanego ataku hakerów - jak wcześniej podawano - ale wskutek awarii serwerów, a ściślej komponentów służących przechowywaniu danych, wyprodukowanych przez koncern IBM.

Carmela Awner, szefowa rządowej komórki informatycznej, odpowiedzialnej za funkcjonowanie e-rządu, wyjaśnia na Facebooku, że niektóre ze stron internetowych rządu oraz świadczone przez niego usługi on-line nie były dostępne ze względu na usterki serwerów.

Awaria miała miejsce dokładnie dwa dni po tym, jak słynna grupa hakerów _ Anonimowi _ (Anonymous) zagroziła atakiem na strony izraelskich władz w odwecie za zatrzymanie przez marynarkę wojenną Izraela dwóch jachtów, które próbowały przerwać morską blokadę palestyńskiej Strefy Gazy, nałożoną przez państwo żydowskie.

Eksperci wyrażają zdziwienie tym, że - niezależnie od przyczyn awarii - tak ważne instytucje nie mają rezerwowego systemu, który umożliwiałby bezawaryjne funkcjonowanie rządowych stron i e-usług. Komentator największej gazety izraelskiej _ Izrael Hajom _ wezwał rząd do jak najszybszego przeznaczenia środków na zbudowanie porządnego back-up (kopii bezpieczeństwa).

Tagi: hakerzy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, e-biznes, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz