Notowania

gospodarka
01.02.2017 16:28

Minister Streżyńska: 3 mld zł na internet, wiele cyfrowych udogodnień

Streżyńska: ponad 3 mld zł na inwestycje w szerokopasmowy internet

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tomasz Gzell/PAP)

Lepszy dostęp do internetu i likwidacja tzw. "białych plam" - to obietnice minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej. Ponad 3 mld złotych zostanie przeznaczonych na inwestycje w szerokopasmowy internet. Poza tym od przyszłego roku możliwe będzie korzystanie z legitymacji uczniowskich i studenckich za pośrednictwem internetu. Do użytku wejdą cyfrowe karty miejskie oraz legitymacje emerytów i rencistów. Minister spotkała się z premier Beatą Szydło w ramach przeglądu resortów.

Nowy elektroniczny wniosek o świadczenie w programie Rodzina 500 plus będzie prostszy i bardziej przyjazny, oparty - jak mówiła minister - na oświadczeniach, a nie zaświadczeniach.

Poprawionych zostanie wiele elektronicznych formularzy, wykorzystywanych na przykład przy zgłaszaniu utraty dokumentu, ubieganiu się o odpis aktu stanu cywilnego czy rejestracji narodzin dziecka.

Na zintegrowanych stronach internetowych ministerstw mają się znaleźć elektroniczne dowody osobiste, prawa jazdy, dowody rejestracyjne. Przez internet będzie można zapisać dzieci do szkół i przedszkoli. Dobre informacje miała minister dla kierowców - jeszcze w tym kwartale będzie możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych online.

Znikną "białe plamy", lepszy dostęp do internetu

"Ponad 83 proc. gospodarstw domowych objętych naszą inicjatywą znajduje się w małych miejscowościach, o liczbie ludności poniżej 5 tys. mieszkańców. Ponad 50 proc. tych gospodarstw znajduje się w miejscowościach poniżej 500 mieszkańców, w których do tej pory nie było bezprzewodowego internetu" - poinformowała Streżyńska. Przypomniała, że termin składania wniosków o dofinansowanie mija 3 lutego.

Inwestycje w zakresie szerokopasmowego internetu zostaną dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 1.1 "Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach" w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa - "Powszechny dostęp do szybkiego internetu".

Według Streżyńskiej, inwestycje te są ściśle związane z tworzeniem Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, która będzie obejmowała wszystkie polskie szkoły i zapewniała w nich cyberbezpieczeństwo. "Sieć będzie zapewniała dostęp do zaawansowanych materiałów edukacyjnych, e-podręczników, e-dzienniczka i tym podobnych produktów. Już w tym roku zainwestowaliśmy 124 mln zł w edukację dzieci na obszarach wiejskich w zakresie kodowania. Będzie to kontynuowane". Dodała, że dotyczy to również dokształcania nauczycieli i trenerów.

*Ułatwienie życia obywatelom przez cyfryzację urzędów *

Do użytku wejdą cyfrowe karty miejskie oraz legitymacje emerytów i rencistów.

Poprawionych zostanie wiele elektronicznych formularzy, wykorzystywanych na przykład przy zgłaszaniu utraty dokumentu, ubieganiu się o odpis aktu stanu cywilnego czy rejestracji narodzin dziecka. Na zintegrowanych stronach internetowych ministerstw mają się znaleźć elektroniczne dowody osobiste, prawa jazdy, dowody rejestracyjne.

Przez internet będzie można zapisać dzieci do szkół i przedszkoli. Jeszcze w tym kwartale będzie możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych online.

Tagi: gospodarka, media, internet, gospodarka, rząd, pap, mc, anna streżyńska, wiadomości, najważniejsze, e-biznes
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-02-2017

Andrzej pisTo jest osobą, która nie zna się na niczym. Kolejna specjalistka od slajdów...

01-02-2017

wOd lat obserwuje co robi ta kobieta i pełen szacun ! Gdyby inni ministrowie byli tej klasy ! Niestety

01-02-2017

PiotrZdecydowanie najlepszy minister w rządzie PiS. Kompetentna, rzeczowa, skuteczna. Oby jej nie wyrzucili.

Rozwiń komentarze (9)