Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Minister Streżyńska: 3 mld zł na internet, wiele cyfrowych udogodnień

9
Podziel się:

Streżyńska: ponad 3 mld zł na inwestycje w szerokopasmowy internet

Minister Streżyńska: 3 mld zł na internet, wiele cyfrowych udogodnień
(Tomasz Gzell/PAP)
bEDJZiet

Lepszy dostęp do internetu i likwidacja tzw. "białych plam" - to obietnice minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej. Ponad 3 mld złotych zostanie przeznaczonych na inwestycje w szerokopasmowy internet. Poza tym od przyszłego roku możliwe będzie korzystanie z legitymacji uczniowskich i studenckich za pośrednictwem internetu. Do użytku wejdą cyfrowe karty miejskie oraz legitymacje emerytów i rencistów. Minister spotkała się z premier Beatą Szydło w ramach przeglądu resortów.

Nowy elektroniczny wniosek o świadczenie w programie Rodzina 500 plus będzie prostszy i bardziej przyjazny, oparty - jak mówiła minister - na oświadczeniach, a nie zaświadczeniach.

Poprawionych zostanie wiele elektronicznych formularzy, wykorzystywanych na przykład przy zgłaszaniu utraty dokumentu, ubieganiu się o odpis aktu stanu cywilnego czy rejestracji narodzin dziecka.

bEDJZiev

Na zintegrowanych stronach internetowych ministerstw mają się znaleźć elektroniczne dowody osobiste, prawa jazdy, dowody rejestracyjne. Przez internet będzie można zapisać dzieci do szkół i przedszkoli. Dobre informacje miała minister dla kierowców - jeszcze w tym kwartale będzie możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych online.

Znikną "białe plamy", lepszy dostęp do internetu

"Ponad 83 proc. gospodarstw domowych objętych naszą inicjatywą znajduje się w małych miejscowościach, o liczbie ludności poniżej 5 tys. mieszkańców. Ponad 50 proc. tych gospodarstw znajduje się w miejscowościach poniżej 500 mieszkańców, w których do tej pory nie było bezprzewodowego internetu" - poinformowała Streżyńska. Przypomniała, że termin składania wniosków o dofinansowanie mija 3 lutego.

Inwestycje w zakresie szerokopasmowego internetu zostaną dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 1.1 "Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach" w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa - "Powszechny dostęp do szybkiego internetu".

bEDJZieB

Według Streżyńskiej, inwestycje te są ściśle związane z tworzeniem Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, która będzie obejmowała wszystkie polskie szkoły i zapewniała w nich cyberbezpieczeństwo. "Sieć będzie zapewniała dostęp do zaawansowanych materiałów edukacyjnych, e-podręczników, e-dzienniczka i tym podobnych produktów. Już w tym roku zainwestowaliśmy 124 mln zł w edukację dzieci na obszarach wiejskich w zakresie kodowania. Będzie to kontynuowane". Dodała, że dotyczy to również dokształcania nauczycieli i trenerów.

Ułatwienie życia obywatelom przez cyfryzację urzędów

Do użytku wejdą cyfrowe karty miejskie oraz legitymacje emerytów i rencistów.

Poprawionych zostanie wiele elektronicznych formularzy, wykorzystywanych na przykład przy zgłaszaniu utraty dokumentu, ubieganiu się o odpis aktu stanu cywilnego czy rejestracji narodzin dziecka. Na zintegrowanych stronach internetowych ministerstw mają się znaleźć elektroniczne dowody osobiste, prawa jazdy, dowody rejestracyjne.

bEDJZieC

Przez internet będzie można zapisać dzieci do szkół i przedszkoli. Jeszcze w tym kwartale będzie możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych online.

bEDJZieW
gospodarka
media
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
zugi
5 lata temu
Mogliby przeznaczyć te pieniądze na darmowy internet w różnychmiejscach w Polsce, bo póki co tylko Areo 2 daje taka możliwośc.
olki
5 lata temu
czy zostaną zlikwidowane możliwości wzięcia kredytu "na kogoś"? czy wręcz się te możliwości rozszerzą? czy sprawy w zus w końcu załatwię przez telefon lub netem? bo na razie to dzwonię - panienka wypełnia sama druczek po czym słyszę - to proszę przyjść do oddziału podpisać że dane są prawidłowe :) i tyle w temacie usprawnień
demian
5 lata temu
będziemy niewolnikami 3 firm amerykańskich ? to żaden sukces
bEDJZieX
aqwz
5 lata temu
A z tego połowę dla pistrolli
Andrzej pis
5 lata temu
To jest osobą, która nie zna się na niczym. Kolejna specjalistka od slajdów...