Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

HP stawia na Itanium

0
Podziel się:

Firma Hewlett-Packard przedstawiła ofertę systemów, usług i rozwiązań opartych na serii procesorów Itanium.

Firma Hewlett-Packard przedstawiła ofertę systemów, usług i rozwiązań opartych na serii procesorów Itanium (Itanium Processor Family — IPF).

„HP jest przekonany, że procesory Itanium są przyszłością techniki komputerowej” — twierdzi Duane Zitzner, prezes działu systemów komputerowych HP.

Stacje robocze, serwery i systemy operacyjne

Pierwsze systemy HP wyposażone w procesory Itanium to HP Workstation i2000 z maksymalnie 2 procesorami, HP Server rx4610 z maksymalnie 4 procesorami oraz HP Server rx9610 maksymalnie 16 procesorami. HP oferuje klientom swobodę wyboru systemu operacyjnego spośród systemów HP-UX, Microsoft® Windows® i Linux. Takie rozwiązanie jest skalowalne, a ponadto zapewnia dostępność wielu aplikacji oraz zgodność operacyjną.

HP-UX to 64-bitowy system UNIX, który zapewnia zgodność binarną aplikacji klientów przy przechodzeniu z architektury RISC (Reduced Instruction Set Computing) na Itanium. System HP-UX jest zoptymalizowany pod kątem architektury Itanium. HP oferuje sprzęt oparty na architekturze RISC, który można przenieść do środowiska IPF bez konieczności ponownego kompilowania oprogramowania.

Programy dla użytkowników i programistów Itanium

Aby ułatwić klientom przejście na technologię IPF, HP oferuje im usługi doradztwa, szkolenia, oprogramowanie, obsługę finansową oraz serwis i pomoc techniczną.
Programy HP, opracowane z myślą o ułatwieniu klientom planowania, migracji, łączenia, obsługi i wdrażania w odniesieniu do systemów tej firmy opartych na procesorach Itanium, obejmują:

usługi uruchomieniowe, zapewniające skonfigurowanie sieci i systemu operacyjnego, ustawienie systemu plików i ewidencjonowania oraz wdrożenie procedur operacyjnych;
ogólną pomoc w zarządzaniu lub zaopatrzeniu na etapie zarządzania projektem i przechodzenia na technologię IPF;
usługi dotyczące przenoszenia i migracji, które mają ułatwić klientom uruchomienie w środowisku Itanium aplikacji własnych lub innych dostawców;
dostęp do ekspertów HP, co umożliwia klientowi zadawanie pytań doświadczonym specjalistom i udostępnia mu ich wiedzę, ułatwiając rozwiązanie określonych problemów;
siedem kursów szkoleniowych HP — od poziomu podstawowego po zaawansowany — zapewniających klientom wiedzę techniczną ułatwiającą transformację firm; program finansowania, przeznaczony dla nabywców stacji roboczych i serwerów Itanium, z atrakcyjnym oprocentowaniem rocznym i z możliwością wyboru okresu 12- lub 18-miesięcznego.

Planuje się także udostępnienie klientom programu mającego na celu zabezpieczenie poczynionych inwestycji, opracowanego specjalnie dla nabywców Itanium, którzy zamierzają w przyszłości przejść na procesory Itanium nowej generacji (o tymczasowej nazwie McKinley). HP zamierza zaoferować premie finansowe klientom, którzy zakupią systemy Itanium obecnie, a w przyszłości nabędą nowsze systemy HP Itanium.

Aby zapewnić niezależnym producentom oprogramowania (ISV) motywację do przejścia na systemy HP oparte na Itanium i pomoc w tym procesie, opracowano program HP Designing the Future (HP — kształtowanie przyszłości), który miałby zapewnić korzyści marketingowe, informacje techniczne, usługi i pomoc techniczną w celu ułatwienia wdrażania rozwiązań pracujących w systemach HP-UX, Windows i Linux.

Aby ułatwić rozpowszechnianie się technologii IPF, HP współpracuje ponadto z partnerami z branży, takimi jak Oracle. Oczekuje się, że zainteresowanie firmy Oracle platformami HP opartymi na Itanium spopularyzuje architekturę Itanium w najważniejszych zastosowaniach w przedsiębiorstwach.

Dostępność i ceny

Szacuje się, że systemy HP oparte na procesorach Itanium będą dostępne pod koniec czerwca, a ich ceny detaliczne w Europie będą rozpoczynać się od 8.000 euro.


Wyjątkowo atrakcyjna oferta HP na systemy oparte na procesorach Itanium jest zapewne spowodowana nie najlepszymi ogólnymi wynikami branży IT i koniecznością utrzymania pozycji rynkowej przy malejącej sprzedaży i równie wysokiej aktywności firm konkurencyjnych. W jakiekolwiek ładne słowa by tego nie ubierać - sprzedaż w branży IT zmalała, i to znacznie. Czołowi producenci systemów chcąc zachęcić do kupna ich produktów zaczęli oferować coraz atrakcyjniejsze warunki sprzedaży i pakiety usług dodatkowych, licytując się wręcz w 'atrakcyjności' ofert. Czy takie posunięcia wpłyną znacząco na wyniki finansowe tych firm, i - to chyba najważniejsze - czy wpłyną na potencjalnych klientów?

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)