Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Knitter
|

Kupuj w Chinach przez internet

0
Podziel się:

Już nie musisz jechać do Chin na tanie zakupy. Wszystko załatwisz przez internet. Doradzamy jak bezpiecznie handlować przez sieć.

Kupuj w Chinach przez internet

Już nie musisz jechać do Chin, aby sprowadzić stamtąd interesujący towar. Wszystko możesz załatwić już przez internet. Doradzamy jak bezpiecznie pohandlować przez sieć.

Internet zrewolucjonizował zawieranie kontraktów. Jeszcze całkiem niedawno, aby zakupić towar za granicą niezbędny był wyjazd za granicę. Jeżeli był to nasz wschodni czy zachodni sąsiad to koszt takiej wyprawy nie był duży. Ale już wyjazd do Chin czy Hong Kongu do najtańszych nie należał.

Obecnie wystarczy wyszukać odpowiedni serwis internetowy, na którym znajdziemy nie tylko informację, ale również odpowiednią pomoc. Na naszym rynku do najbardziej popularnych należą dwa portale: BigChina.pl i BiznesChiny.pl. Ze sprzedażą kupionego towaru przez internet również nie będzie problemu. Tutaj prym wiodą dwa portale: Allegro i eBay.

Jaki towar kupić?

Zamierzasz zająć się importem z Chin, więc musisz się zastanowić nad odpowiednim towarem. Najprościej będzie jak wejdziesz na konkretny portal i zaczniesz przeszukiwać oferty producentów z dalekiego wschodu. Wstępne opisy są w języku polskim.

Jeżeli jest to rzadko spotykany w Polsce produkt, to z pewnością Twój zysk będzie znacznie wyższy niż wypada średnia rynkowa. Może to być dużo więcej niż tylko "marne" 100 proc. Poza tym zaoszczędzisz na samej reklamie w przeciwieństwie do importera, który sprowadza masowo odtwarzacze mp3.

Również kapitał początkowy nie musi być zbyt duży. W zależności od rodzaju danego towaru wystarczy, że dysponujesz około 5 tys. złotych.

Więcej niż jeden

Nim rozpoczniemy współpracę tylko z jednym producentem warto najpierw sprawdzić czy nie ma ich na tamtym rynku znacznie więcej. Chodzi oczywiście o ceny danego produktu. Chińczycy poinformują szczegółowo importera o nich dopiero wtedy, kiedy otrzymają zapytanie ofertowe, które można wysłać mailem.

Ceny mogą się znacznie różnić od siebie m.in. ze względu na wielkość danej fabryki, charakter zamówienia i jego wielkość czy status zamawiającego. W tym ostatnim przypadku chodzi o to, że firmy z Chin - podobnie jak i z całego świata - inaczej traktują drobne firmy, a inaczej większe.

Wiesz już, co będziesz sprowadzał i znalazłeś producentów. Teraz trzeba sprawdzić ich wiarygodność.

Sprawdzaj źródło

_ W ciągu tylko czterech miesięcy działalności serwisu BigChina.pl, polscy użytkownicy wysłali 2500 zapytań do chińskich fabryk. _

Jako przyszły importer warto sprawdzić dokładnie całą ofertę danego producenta jak i sposób prezentacji. Zwróć uwagę na to jak długo działa na rynku dana firma, ile osób zatrudnia.

Jeżeli jest to możliwe, warto sprawdzić, jakie jest podejście fabryki do spraw jakości, jaki ma zakres działania i podejście do obsługi klienta.

Jeżeli firma działa na wielu rynkach, z pewnością bez trudu odnajdziemy ją na zagranicznych serwisach dla firm (b2b czyli biznes-to-biznes). Jeżeli nadal czujemy niedosyt informacji, ostatecznie za opłatą możemy zlecić sprawdzenie fabryki na miejscu, w Chinach.

Zacznij od próbek

_ W 2006 r. eksport do Chin wzrósł o 29 proc., osiągając 762 mln dolarów, a import o 39 proc., osiągając 7,647 mld dolarów. Deficyt handlowy z Chinami wzrósł do 6,9 mld dolarów, co stanowiło 44 proc. całego ujemnego salda obrotów Polski w 2006 r. _

Jeżeli masz obawy, że to, co sprowadzisz może nie spełniać oczekiwań, najpierw zamów próbkę danego towaru. Bardzo wielu producentów z Chin oferuje taką możliwość. Dany produkt jest droższy od normalnego, ale nie płaci się za niego cła. Poza tym, możesz wtedy dokładnie przetestować i sprawdzić go, gdyż na ogół nie odbiega on jakością od pełnowartościowego produktu.

Należy mieć jednak świadomość, że jeżeli "próbki" nie będą odpowiednio oznakowane, celnicy mogą zakwestionować przesyłkę. Bardzo rzadko się jednak zdarza, aby paczki o wartości do 100 dolarów były szczegółowo sprawdzane.

Zamawianie i płacenie

Jeżeli znasz angielski, warto jednak przed złożeniem pierwszego zamówienia zadzwonić do fabryki i wyrazić zainteresowanie ofertą. W trakcie rozmowy należy podkreślić, że dalsze ustalenia będą czynione drogą e-mailową. Chińczycy cenią sobie bezpośredni kontakt. Jeżeli jednak nie stać nas jeszcze na podróż, to nawet kontakt nawiązany telefonicznie jest dla tamtej strony ważny. Kiedy zostały już ustalone wszystkie warunki zakupu towaru, pozostał nam jeden mały szczegół: sposób zapłaty.

_ Według Allegro już ponad 50 proc. sprzedaży w takich branżach jak elektronika, ciuchy i różne "nowości" to bezpośredni import z Chin. _Zdaniem Michała Łebkowskiego, szefa portalu BigChina.pl należy unikać kontrahentów, którzy oferują tylko przelew np. przez Western Union. Możemy być wówczas prawie pewni, że trafiliśmy na oszusta. Każda firma ma bowiem firmowe konto i na nie przelewa się należności.

Koszty przesyłki

Na samym końcu musimy jeszcze zamówiony towar sprowadzić do Polski. Wszystko zależy oczywiście od wielkości i ciężaru danego produktu oraz jego ilości. Jeżeli skupiamy się na małych rzeczach typu odtwarzacze mp3 to, koszt przesyłki 300 takich urządzeń do Polski będzie wynosił około 2 tys. zł w zależności od firmy kurierskiej. Taką mniej więcej kwotę (w dolarach) wraz z należnością za towar musimy wcześniej przelać na konto producenta.

Z chwilą, kiedy towar znajdzie się w Polsce podlega on opodatkowaniu (VAT) i opłatom celnym, które są różne w zależności od towaru jaki sprowadzamy. Dla przykładu kurtka zimowa, która kosztuje u chińskiego producenta 4 dolary za sztukę, po wliczeniu wszystkich możliwych opłat będzie nas kosztować ostatecznie około 20 zł.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)