Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
komputer
21.06.2011 11:35

Najpotężniejszy komputer w Polsce to "Zeus"

Superkomputer Zeus z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej znalazł się na 80. miejscu prestiżowej listy Top 500 - najpotężniejszych komputerów na świecie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/RIKEN)

*Superkomputer _ Zeus _ z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej znalazł się na 80. miejscu prestiżowej listy Top 500 - najpotężniejszych komputerów na świecie. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajął japoński superkomputer K [na zdjęciu]. *

_ - Oznacza to, że superkomputer z AGH jest nadal najwydajniejszym tego typu urządzeniem w Polsce i jedynym komputerem z naszego kraju sklasyfikowanym w pierwszej setce tego globalnego zestawienia _ - poinformował rzecznik prasowy AGH Bartosz Dembiński.

Superkomputer _ Zeus _ wykorzystywany jest np. do modelowania projektów energetycznych związanych z pracami nad Węzłem Wiedzy i Innowacji czy obliczeń w pracach nad fizyką wysokich energii m.in. w pracach CERN-u. Używa się go również do lokalizacji obliczeń Klastra LifeScience, a także skomplikowanych obliczeń z dziedziny chemii, biologii czy nanotechnologii.

Pamięć dyskowa _ Zeusa _ wynosi 1500 terabajtów, a jego moc obliczeniowa to 105 Tflops (jednostka wydajności komputerów).

W prowadzonym od 1993 roku rankingu, aktualizowanym dwa razy w roku znalazły się jeszcze trzy polskie komputery. 163.miejsce zajął gdański komputer _ Galera Plus _, na 364. pozycji uplasował się superkomputer _ Nasza Klasa _, a na 480. miejscu zanotowano komputer QXL Poland sp z o.o. W poprzednim zestawieniu, przygotowanym w listopadzie 2010 roku _ Zeus _ zajął 84 miejsce.

Wśród kryteriów oceny superkomputerów na liście TOP 500 pod uwagę brana jest m.in. liczba i typ rdzeni, rok produkcji (lub ostatniej większej zmiany), maksymalna wydajność osiągnięta w teście LINPACK, teoretyczna wydajność szczytowa oraz moc całego systemu mierzona w kilowatach.

Zwycięzcą tej edycji rankingu został japoński superkomputer K. zainstalowany w RIKEN Advanced Institute for Computational Science (AICS) w Kobe, posiada 68,544 procesory SPARC64 VIIIfx, każdy o 8 rdzeniach, co oznacza 548,352 rdzenie. Jest to dwa razy więcej niż większość systemów notowana na liście superkomputerów Top 500. Na liście wyraźnie dominują jednak superkomputery z USA. Na kolejnych miejscach znajdują się Chiny, Niemcy, Wielka Brytania, Japonia i Francja.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.platine.pl/i/art/143/141967_tiny.jpg ) ] (http://platine.pl/flirty-nauki-ze-sztuka-grafika-z-kodem-genetycznym-0-850684.html) Flirty nauki ze sztuką. Grafika z kodem genetycznym Firma DNA 11 umożliwia tworzenie portretów w oparciu o graficzne odzwierciedlenie kodu genetycznego klienta.
[ ( http://static1.menstream.pl/i/art/177/141745_tiny.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-na-serio/niewidzialnosc-kamuflaz-predatora-to-juz-rzeczywistosc,0,848984.html) Niewidzialność? Kamuflaż Predatora to już rzeczywistość Niewykrywalne samoloty to przeżytek, marzenia o pelerynie niewidce są już realne, a naukowcy potrafią sprawić aby niewidzialne stały się nawet czołgi. Poznaj sekrety niewidzialności.
[ ( http://static1.menstream.pl/i/art/202/138442_tiny.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-gadzety/przelom-w-robotyce-swiat-terminatora-coraz-blizej,0,847025.html) Przełom w robotyce. Świat Terminatora coraz bliżej? Roboty Lingodroids potrafią ze sobą rozmawiać i to w języku, który same wymyślają i każdego dnia coraz bardziej rozwijają.
Tagi: komputer, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, e-biznes, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz