Notowania

google
03.02.2012 17:42

Nowa polityka prywatności Google niepokoi KE

Regulatorzy ochrony danych osobowych z państw UE wysłali list do firmy Google.

Podziel się
Dodaj komentarz
(gmutlu/iStockphoto)

Regulatorzy ochrony danych osobowych z państw UE wysłali list do firmy Google wzywając, by wstrzymała się z wprowadzaniem nowej polityki prywatności, dopóki nie zbadają, czy zapewni ona wystarczającą ochronę użytkowników. Tę inicjatywę pochwaliła KE.

Google poinformował, że wprowadzi od marca nową ujednoliconą politykę prywatności i warunków korzystania z różnych produktów firmy, jak wyszukiwarka Google, poczta Gmail czy portal YouTube. Przedstawiciele firmy wyjaśniali, że nowa polityka prywatności ma połączyć w jednym dokumencie to, co dotychczas znajdowało się w 60 innych i dotyczyło różnych serwisów.

_ - Biorąc pod uwagę szeroki zakres usług Google'a i ich popularność, zmiany w polityce prywatności państwa firmy mogą mieć wpływ na wielu obywateli w większości lub we wszystkich państwach członkowskich UE _ - napisał do Google'a szef instytucji reprezentującej 27 narodowych regulatorów Jacob Kohnstamm.

W datowanym 2 lutego liście, Kohnstamm poinformował, że to francuski regulator ds. ochrony danych osobowych CNIL będzie w imieniu pozostałych badał konsekwencje zmian wprowadzanych przez Google dla ochrony danych osobowych użytkowników. Zaapelował, by do zakończenia tej analizy Google powstrzymał się z wprowadzaniem zmian.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości Viviane Reding pochwaliła tę inicjatywę. _ - Potrzebujemy przejrzystego i zdecydowanego stosowania unijnej ochrony danych wszędzie w Unii Europejskiej, a także prawnej pewności dla obywateli i biznesu _ - powiedziała Reding.

Ujednolicona nowa polityka prywatności ma sprawić - informował Google - że będzie mógł on łączyć informacje o użytkownikach z różnych usług, np. wyszukiwarek, map, portali. Posiadacze kont w różnych serwisach będą traktowani jako użytkownicy Google'a. Dzięki zmianom bardziej trafne mają być wyniki wyszukiwania w produktach firmy.

_ - Po zalogowaniu przez użytkownika Google, będziemy w stanie robić rzeczy takie jak np.: sugerowanie zapytań lub dostosowywanie wyników wyszukiwania w oparciu o informacje zawarte na profilach użytkownika w serwisie Google+, Gmail czy np. YouTube _ - twierdzili przedstawiciele firmy.

Podkreślali oni, że zmiany umożliwią Google'owi pomaganie użytkownikom w znalezieniu dokładnie tego, czego szukają; na podstawie danych geolokacyjnych, informacji z kalendarza i zaznaczonego na mapie miejsca, Google będzie mógł przypomnieć nawet o nadchodzącym spotkaniu. Kierownictwo Google'a zapewnia, że firma nikomu nie będzie udostępniać informacji zgromadzonych na temat osób korzystających z jej produktów. Wyjątkiem może być nakaz sądowy.

25 stycznia Komisja Europejska zaproponowała nowelizację unijnych przepisów z 1995 roku o ochronie danych. KE chce zwiększyć kontrolę użytkowników nad swoimi danymi w internecie i proponuje m.in. tzw. prawo do wymazania np. danych i zdjęć z portalu społecznościowego.

Zgodnie z nowymi przepisami firmy takie jak Google będą musiały _ prostym i zrozumiałym językiem _ informować o swojej polityce prywatności, czyli sposobach przetwarzania danych. Ponadto będą miały obowiązek uzyskać jednoznaczną zgodę na przechowywanie i przetwarzanie danych, np. odsprzedawanie innym firmom.

Czytaj więcej o Google
Wielka rzeź w Google. Wycinają największych Czołowe porównywarki cen i kilka mniejszych serwisów oberwało od giganta za nieetyczne zdobywanie linków. Czym jest SWL i co filtr na wyniki oznacza dla witryn?
Google robi porządki. Za co wyrzuca z wyników wyszukiwania? Czołowe porównywarki cen i kilka mniejszych serwisów oberwało od giganta za nieetyczne zdobywanie linków. Czym jest SWL i co filtr na wyniki oznacza dla witryn?
Ceneo, Nokaut, Skąpiec zniknęły z Google Wpisując w Google "ceneo", "nokaut" czy "skąpiec" nie trafimy w pierwszej trzydziestce wyników na strony główne tych porównywarek. Google nałożyło filtr na serwisy.
Tagi: google, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, e-biznes, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz