Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Piraci z Chomikuj.pl na celowniku, teraz atak wydawców

0
Podziel się

Polska Izba Książki pozwie portal Chomikuj.pl.

Piraci z Chomikuj.pl na celowniku, teraz atak wydawców
(ssuni/iStockphoto)
bEhqCGKZ

Pod koniec sierpnia Polska Izba Książki złoży pozew zbiorowy przeciwko portalowi Chomikuj.pl, skąd za darmo można ściągnąć pirackie wersje książek. W czerwcu na wojnę z piratami z Chomikuj.pl ruszyła muzyczna firma Hapro Media.

Chomikuj.pl to portal, który proponuje użytkownikom darmowe miejsce na dysku sieciowym. Można na nim _ chomikować _ zdjęcia, dokumenty, pliki muzyczne - wszystko, co nie mieści się na dysku domowego komputera. Można udostępnić przechowywane przez siebie pliki innym użytkownikom portalu.

Wśród 250 mln plików przechowywanych obecnie na Chomikuj.pl większość stanowią jednak nie prywatne dokumenty, a pliki muzyczne w formacie mp3, skopiowane filmy oraz książki. Z Chomikuj.pl można pobrać za darmo piracką wersję większości atrakcyjnych nowości książkowych. Portal ma obecnie około 4 mln użytkowników i zajmuje 20 miejsce wśród najpopularniejszych polskich domen w sieci.

bEhqCGLb

Polska Izba Książki nie przeprowadziła szacunków strat, jakie ponoszą wydawcy w związku z możliwością ściągania za darmo pirackich wersji książek, ale zdaniem prezesa PIK Piotra Marciszuka są one bardzo duże. Decyzja o tym, że wydawcy zrzeszeni w PIK wystąpią przeciwko Chomikuj.pl na drogę sądową zapadła 22 czerwca.

Jednym z inicjatorów było Wydawnictwo Naukowe PWN, które już wytoczyło Chomikuj.pl sprawę o piractwo. - _ Zgłosiły się do nas kancelarie prawne, które mogłyby poprowadzić tę sprawę w naszym imieniu. Pozwu można spodziewać się najwcześniej pod koniec sierpnia _ - powiedział Marciszuk.

Polska Izba Książki to nie jedyna instytucja, która grozi portalowi Chomikuj.pl sprawą w sądzie w związku z naruszeniem praw autorskich. Firma Hapro Media od początku czerwca wysyła do użytkowników Chomikuj.pl i podobnie działającej Wrzuty.pl e-maile z wezwaniem do zapłaty odszkodowania za pliki muzyczne umieszczone w tych serwisach bez zgody właścicieli praw autorskich.

[

bEhqCGLh

Olgierd Rudak w bblog.pl: Czy e-piraci powinni się bać? ]( http://olgierd.bblog.pl/wpis,art;67;ust;4;pr;aut;w;zw;z;art;29;ust;2;uodo,44053.html )

Hapro Media, które reprezentuje takich artystów jak Maciej Maleńczuk, Paweł Kukiz czy Marysia Sadowska, zapowiada, że konsekwencją odmowy zapłaty będzie wniesienie sprawy do prokuratury. Część osób zdecydowała się na ugodę i zapłacenie kary. Podobny mechanizm ścigania e-piratów stosowany jest we Francji.

_ - Chomikuj.pl szanuje prawa autorskie. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by zapobiec ich naruszeniom. Działamy w zgodzie z polskim i europejskim prawem oraz gorliwie wypełniamy wszystkie swoje obowiązki. Obawiam się, że kierując sprawę do sądu, wydawcy straciliby po prostu cenny czas i zasoby, które moglibyśmy razem spożytkować na szukanie sensownych rozwiązań wspólnych problemów _ - zapewnia Piotr Hałasiewicz z Chomikuj.pl.

bEhqCGLi

Hałasiewicz dodał, że portal Chomikuj.pl chroni ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną, która wyłącza odpowiedzialność właściciela serwisu za treści umieszczane przez użytkowników, o ile wdroży on odpowiednie procedury zgłaszania naruszeń. Według niego Chomikuj.pl je wdrożył i to w zakresie szerszym niż wymaga prawo polskie.

ZOBACZ TAKŻE:

bEhqCGLC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)