Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska na internetowym szarym końcu

0
Podziel się:

Dostęp do szerokopasmowego internetu ma w Polsce tylko 2,6% ludności. Wśród nowych członków UE wyprzedzamy jedynie Słowację, informuje najnowszy raport European Competitive Telecommunications Association (ECTA), organizacji zrzeszającej 150 europejskich firm telekomunikacyjnych.

Polska na internetowym szarym końcu

*Dostęp do szerokopasmowego internetu ma w Polsce tylko 2,6% ludności. Wśród nowych członków UE wyprzedzamy jedynie Słowację, informuje najnowszy raport European Competitive Telecommunications Association (ECTA), organizacji zrzeszającej 150 europejskich firm telekomunikacyjnych. *
Raport zwraca uwagę na powolną liberalizację rynku telekomunikacyjnego we wszystkich krajach, które dwa lata temu przystąpiły do Unii Europejskiej.
Relatywnie najlepsza jest sytuacja użytkowników internetu w Estonii, gdzie dostęp ma 13,3% mieszkańców oraz na Malcie (12,8 %), ale i tam proces uwolnienia rynku i zwiększenia konkurencji przebiega bardzo powoli. Powstaje w ten sposób „Europa dwóch prędkości”.

„W wielu nowych krajach członkowskich do rozwiązania pozostają podstawowe kwestie liberalizujące rynek. Jest to szczególnie widoczne w Zdecydowanie najgorsza jest sytuacja internautów w Polsce i na Słowacji.Polsce i na Słowacji, gdzie nie została uwolniona pętla lokalna, nie ma "bitstream access", czyli dostępu szerokpasmowego, a zasiedziały operator kontroluje ponad 70% rynku” – czytamy w raporcie ECTA.

W tym tygodniu nowo wybrana prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska zapowiedziała działania zmierzające do zwiększenia konkurencyjności i obniżenia cen usług telekomunikacyjnych. Już w środę prezes podpisała decyzję otwierającą operatorom drogę do świadczenia usług szybkiego dostępu do internetu przy wykorzystaniu sieci TP SA, zapowiedziała też szybkie podpisanie decyzji uwalniającej rynek abonamentu telefonicznego. Jednak, w ocenie regulatora, rozpoczęcie świadczenia przez nowych operatorów usług na tych rynkach nastąpi za przynajmniej kilka miesięcy.

ZOBACZ TAKŻE:

internet
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)