Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szerokopasmowy internet coraz bliżej

0
Podziel się:

Na początek w pięciu województwach Polski wschodniej.

Szerokopasmowy internet coraz bliżej
(lisegagne/iStockphoto)

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego jest gotowe do wdrożenia sieci szerokopasmowego internetu w pięciu regionach Polski Wschodniej - poinformował resort. Teraz przygotowania inwestycyjne będą już prowadzić samorządy tych województw.

Przedsięwzięcie ma kosztować 300 mln euro (255 mln euro to środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, pozostałe to środki krajowe). Jest dofinansowane z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej.

Według pierwotnych założeń prace w regionach powinny być gotowe do końca 2014 roku.
To program, którego celem jest wyrównywanie szans rozwojowych najbiedniejszych polskich regionów, które są jednocześnie jednymi z najbiedniejszych w UE. Chodzi o województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie.

Celem wdrożenia sieci szerokopasmowego internetu w tych regionach jest przeciwdziałanie tak zwanemu wykluczeniu cyfrowemu. Ideą sieci jest budowa odpowiedniej infrastruktury w miejscach, gdzie komercyjnym firmom się to nie opłaca.

W ramach projektu ma powstać infrastruktura teleinformatyczna, która uzupełni sieć już istniejącą, należącą do różnych operatorów. Właścicielami infrastruktury która powstanie będą samorządy województw. Będą mogli z niej korzystać dostawcy internetu, którzy będą go dostarczać zainteresowanym mieszkańców, instytucjom, firmom.

Resort rozwoju regionalnego, zakończyły już prace nad studium wykonalności dla projektu. To kluczowy dokument za który odpowiadał resort. Przygotowanie tego studium zlecono w kwietniu 2008 roku. Wartość zlecenia to 10 mln zł, wykonywała je firma DGA SA. Pierwotnie dokument miał być gotowy do końca kwietnia 2009, ale wymagał szeregu poprawek. W mediach pojawiały się informacje o zaistniałych opóźnieniach. Dokument przyjęto dopiero teraz. Dalsze prace będą prowadzić samorządy województw.

_ - Dla każdego województwa zostały zaprojektowane odrębne i niezależne sieci szerokopasmowe. Zostały również ustalone indywidualne harmonogramy realizacji poszczególnych części projektu _ - poinformowało ministerstwo.

Na początek samorządy będą ogłaszać przetargi na wyłonienie inżynierów kontraktu, którzy będą odpowiadać za nadzór techniczny nad pracami budowlano-montażowymi. Taki inżynier będzie również doradcą danego regionu w sprawach przetargów związanych m.in. z dostawą i instalacją sprzętu sieciowego.
* ZOBACZ TAKŻE:
* Koniec darmowych gazet w internecie
* Aż 90 proc. światowych e-maili to spamy
* Rośnie wartość reklamy w sieci
* Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej

internet
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)