Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE chce bezpiecznego internetu

0
Podziel się:

Komisja Europejska opublikowała wczoraj plan zmierzający do zwiększenia współpracy pomiędzy krajami członkowskimi Unii Europejskiej w zakresie podniesienia poziomu bezpieczeństwa w internecie.

Członkowie Komisji podkreślają konieczność stworzenia efektywniejszych systemów ostrzegania, przeznaczenia większych środków finansowych na badania i podnoszenie świadomości w zakresie bezpieczeństwa, ustalenia standardowej polityki szyfrowania danych oraz zwiększenia kar dla cyberprzestępców.

Chociaż otwarta natura internetu stała się źródłem jego sukcesu, wiążą się z nią jednak określone zagrożenia i dlatego potrzebna jest ogólnoeuropejska strategia eliminowania istniejących i potencjalnych zagrożeń – powiedział członek Komisji, Erkki Liikanen.

Propozycja jest odpowiedzią na marcowy apel Rady Europy o wypracowanie jednolitej strategii zabezpieczania sieci elektronicznych.

Projekt Komisji zakłada m.in. podnoszenie świadomości obywateli Europy na temat zagrożeń związanych z internetem oraz szkolenie firm w zakresie zabezpieczania własnych sieci.

Kolejną ważną kwestią jest stworzenie jednolitego Europejskiego Systemu Ostrzegania i Informacji, który łączyłby w jedną całość zespoły CERT (Computer Emergency Response Team) działające w poszególnych krajach. „Jednostki CERT w różnych krajach członkowskich działają na nieco innych zasadach, co utrudnia współpracę pomiędzy nimi. Ponadto zespoły te często nie mają odpowiedniego wyposażenia ani ściśle określonych celów” – czytamy w propozycji.

Komisja ma także nadzieję wpłynąć na wzrost wydatków na badania w zakresie bezpieczeństwa. W 2001 i 2002 r. Unia Europejska przeznaczy 30 milionów euro na wspólne prace badawcze, ale członkowie Komisji chcieliby, by wartość ta wzrosła w kolejnych latach.

Projekt podkreśla wreszcie potrzebę ustalenia jednolitych standardów szyfrowania danych i przyznawania certyfikatów bezpieczeństwa oraz zwiększenia kar przewidzianych za cyberprzestępstwa. Odrębna inicjatywa ma na celu ujednolicenie przepisów prawnych poszczególnych krajów członkowskich. Sygnatariusze porozumienia zobowiążą się jednocześnie do udzielania innym krajom pomocy w prowadzonych przez nie śledztwach oraz ściganiu cyberprzestępców.

Komisja Europejska przyjmować będzie uwagi i komentarze do swojej propozycji do końca sierpnia.

internet
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)