Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Badanie: na trasach kolejowych najlepsza łączność w Plusie i Orange

0
Podziel się:

Na trasie kolejowej Warszawa-Katowice-Wrocław najlepszą jakość połączeń telefonicznych zapewnia operator sieci Plus, a na trasie Wrocław-Poznań-Warszawa sieci Plus i Orange.

Badanie: na trasach kolejowych najlepsza łączność w Plusie i Orange
(autor/CC/Flickr)

Na trasie kolejowej Warszawa-Katowice-Wrocław najlepszą jakość połączeń telefonicznych zapewnia operator sieci Plus, a na trasie Wrocław-Poznań-Warszawa sieci Plus i Orange - wynika z opracowania przygotowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Raport przygotowany przez UKE opublikował Urząd Transportu Kolejowego. Badania zasięgu i jakości połączeń oraz transmisji danych w sieciach komórkowych na wybranych trasach zostały przeprowadzone po tym, jak prezesi obu urzędów zawarli porozumienie w tej sprawie w maju ub.r. Chodziło o to, by sprawdzić jakość połączeń wzdłuż linii kolejowych, z których będą korzystać kibice udający się na mecze Euro 2012.

Badania wykonano 29 marca br. na trasach kolejowych Warszawa-Katowice-Wrocław oraz Wrocław-Poznań-Warszawa. Kontrolerzy sprawdzili sieci T-Mobile, Orange, Play i Plus. Ogólnie korzystanie z telefonu w jadącym pociągu nie powinno być problemem - na trasie Warszawa-Katowice-Wrocław na 652 wykonane połączenia (po 163 na każdą sieć) dwa razy nie było zasięgu, a 11 połączeń uległo przerwaniu. Na trasie Wrocław-Poznań-Warszawa na 768 prób (po 192 na sieć) zasięgu nie było sześć razy, a 14 połączeń zostało przerwanych.

Na trasie Warszawa-Katowice-Wrocław najwięcej udanych połączeń - 97,55 proc. wykonanych - odnotowano w sieciach: T-Mobile i Plus. W sieci Plus odnotowano także najwyższą jakość połączeń głosowych (według subiektywnej oceny jakości mowy PESQ - PAP). W sieciach Play i Plus większość połączeń realizowanych było w standardzie UMTS (standard telefonii komórkowej trzeciej generacji - PAP). "Biorąc pod uwagę wszystkie kryteria oceny na tej trasie najlepiej wypada operator sieci Plus" - napisano w opracowaniu.

W przypadku trasy Wrocław-Poznań-Warszawa najwięcej udanych połączeń odnotowano w sieciach Orange i Plus - odpowiednio 99,48 proc. i 98,96 proc. T-Mobile, Orange i Plus zapewniły wysoką jakość połączeń głosowych. Podobnie jak na trasie Warszawa-Katowice-Wrocław w sieciach Play i Plus większość połączeń realizowanych było w standardzie UMTS. Jednak biorąc pod uwagę wszystkie kryteria oceny na trasie Wrocław-Poznań-Warszawa autorzy badania uznali, że najlepiej wypadają operatorzy sieci Orange i Plus.

Czytaj więcej o telefonach komrókowych
Nowy Samsung. Możesz go walić młotkiem Samsung Galaxy Skin to pierwszy elastyczny telefon, którego ekran można rolować i zginać. Do tego jest niemal niezniszczalny, bo potrafi przetrwać nawet silne uderzenia.
Ważna decyzja Sony w sprawie komórek Japońska korporacja zapłaci za to ponad miliard dolarów.
BlackBerry pójdzie śladem Nokii? Prawie jedna piąta obecnych użytkowników _ Jagódek _ wkrótce zmieni telefon na nowy. Żadna z tych osób nie wybierze jednak ponownie produktu firmy Research In Motion.
telefonia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)