Notowania

rak
21.10.2011 14:15

Komórki powodują raka? Ci naukowcy mówię, że nie

Nawet długotrwałe używanie telefonu komórkowego nie zwiększa ryzyka nowotworu mózgu - wykazał raport duńskich badaczy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ALEAIMAGE/iStockphoto)

Nawet długotrwałe używanie telefonu komórkowego nie zwiększa ryzyka nowotworu mózgu - wykazał raport opublikowany na łamach najnowszego wydania _ British Medical Journal _. Mimo tego, specjaliści nadal zalecają ostrożność w posługiwaniu się _ komórkami _.

To największe i najbardziej jednoznaczne w tej sprawie badanie, jakie dotychczas opublikowano. Specjaliści z duńskiego Instytutu Epidemiologii Nowotworów twierdzą, że objęli obserwacjami wyjątkowo dużą grupę 358 tys. osób powyżej 18. roku życia.

Obserwacje prowadzono w latach 1990-2007. W tym okresie wykryto 10,7 tys. różnego typu nowotworów centralnego układu nerwowego, w tym 856 glejaków. Stwierdzono jednak, że w jednakowym stopniu występowały one u osób, które nie używały telefonów komórkowych, jak i u tych, które posługiwały się nimi najdłużej - co najmniej 13 lat.

Autorzy badań nie wykluczają jednak, że telefony komórkowe mogą nieco zwiększać ryzyko nowotworu mózgu u osób, które bardzo często z nich korzystają. Ostrzegają też, że bardziej mogą być na nie narażeni także ci, którzy posługują się nimi ponad 15 lat.

Do ostrożności namawiają też autorzy innych badań. Z raportu, opublikowanego w czerwcu tego roku przez International Agency for Research on Cancer (IARC) wynika, że promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez telefony komórkowe _ może być kancerogenne _.

Nie ma wciąż pewności, jak promieniowanie telefonów komórkowych wpływa na dzieci, u których centralny układ nerwowy nie jest jeszcze ukształtowany. Duńskie ministerstwo zdrowia zaleca, by dzieci do 16. roku życia korzystały z nich jedynie w wyjątkowych sytuacjach i jedynie tak krótko, jak to możliwe.

O walce z nowotworami czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/174/t86446.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rak;zabija;rocznie;7;6;mln;ludzi,12,0,765708.html) Rak zabija rocznie 7,6 mln ludzi Do 2030 r. liczba ta może wzrosnąć prawie dwukrotnie ze względu na popularność palenia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t85720.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nowe;badanie;pozwoli;szybciej;wykryc;raka,160,0,747680.html) Nowe badanie pozwoli szybciej wykryć raka Uczeni opracowali metodę, która pozwala wykryć jedną komórkę raka wśród miliarda zdrowych.
Tagi: rak, wiadomości, wiadmomości, telekomunikacja, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz