Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Lepiarz
|

Koniec inwigilacji. Berlin wypowiada umowę Paryżowi

0
Podziel się:

Rząd Niemiec wypowiedział pochodzącą z czasów zimnej wojny umowę z Francją.

Koniec inwigilacji. Berlin wypowiada umowę Paryżowi
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Rząd Niemiec wypowiedział pochodzącą z czasów zimnej wojny umowę, pozwalającą francuskim służbom na kontrolę niemieckich połączeń telekomunikacyjnych. W ubiegłym tygodniu Berlin wypowiedział podobne umowy z USA i Wielką Brytanią.

Porozumienie zostało unieważnione za obopólną zgodą - podało niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych w Berlinie. Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle oświadczył, że rząd konsekwentnie wdraża w życie wnioski z toczącej się w ostatnim czasie debaty o ochronie prywatności.

W zeszły piątek niemiecki rząd unieważnił podobne porozumienia z USA i W. Brytanią. Decyzje rządu w Berlinie są reakcją na wiadomości ujawnione przez byłego pracownika służb specjalnych USA Edwarda Snowdena oraz rosnącą w związku z tym presję na władze, by lepiej chroniły prywatność obywateli.

Umowy podpisane przez Republikę Federalną Niemiec z zachodnimi aliantami w latach 1968-69 dawały służbom tych krajów dostęp do wyników nasłuchu prowadzonego przez zachodnioniemiecki wywiad zagraniczny BND oraz Urząd Ochrony Konstytucji w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa amerykańskich i brytyjskich wojsk stacjonujących w Niemczech. Pomimo zjednoczenia Niemiec i odzyskania przez nie w 1990 roku pełnej suwerenności porozumienia dotyczące inwigilacji pozostały w mocy. Ich unieważnienie zapowiadała kanclerz Angela Merkel.

Informatyk Edward Snowden ujawnił po ucieczce z USA w czerwcu, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) prowadzi za pomocą systemu PRISM inwigilację elektroniczną na wielką skalę, obejmującą także sojuszników Stanów Zjednoczonych, w tym Niemcy. Według Snowdena NSA rejestrowała miesięcznie w Niemczech średnio ok. 500 mln rozmów telefonicznych, e-maili i SMS-ów. Te rewelacje zbulwersowały społeczeństwo niemieckie, bardzo wrażliwe na punkcie ochrony danych. Merkel i jej ministrowie twierdzą, że nic nie wiedzieli o praktykach stosowanych przez amerykański wywiad.

Część ekspertów uważa, że wypowiedzenie porozumień nie będzie miało żadnych praktycznych konsekwencji dla działalności obcych służb w Niemczech. Historyk Josef Foschepoth jest zdania, że nadal obowiązuje dodatkowa umowa do statutu regulującego pobyt wojsk NATO w RFN z 3 sierpnia 1959 roku, pozwalająca wywiadom USA, Wielkiej Brytanii i Francji na kontrolę łączności w Niemczech i zobowiązująca niemieckie służby do przekazywania informacji obcym wywiadom. Zapisy tej umowy weszły do prawa niemieckiego i nadal obowiązują - powiedział Foschepoth.

Czytaj więcej w Money.pl
Kogo i jak podsłuchuje amerykańska NSA James Bamford, autor książek o NSA, weryfikuje w "Washington Post" krążące o niej opinie.
Czesi boją się inwigilacji. Szyfrują telefony To efekt niedawnego skandalu w wyniku którego upadł rząd premiera Petra Neczasa. Rząd odszedł między innymi z powodu ujawnieniu podsłuchów z rozmów telefonicznych.
Oni też podsłuchiwali i pomagali USA Premier David Cameron znajdzie się pod jeszcze większą presją brytyjskiej opinii publicznej żądającej ujawnienia sposobów pozyskiwania i wykorzystywania danych osobowych.
wiadomości
wiadmomości
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)