Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Opłaty roamingowe w 2016 roku. Kiedy i o ile będą spadały stawki?

0
Podziel się:

W przyszłym sezonie wakacyjnym za połączenia zagraniczne zapłacimy tyle samo co z kraju.

Opłaty roamingowe w 2016 roku. Kiedy i o ile będą spadały stawki?
(Fotolia/Rido)

2016 to ostatni rok wysokich opłat w roamingu w Unii Europejskiej. Ceny spadną nawet o 80 proc., a w przyszłym sezonie wakacyjnym za połączenia zagraniczne zapłacimy tyle samo, co z kraju. Money.pl pokazuje dokładny harmonogram zmian.

Od 30 kwietnia 2016 r. cena minuty połączenia spadnie z 19 eurocentów do 5 eurocentów, z kolei za wiadomość tekstową zapłacimy nie więcej niż 2 eurocenty - do tej pory było to trzy razy więcej.

Mniej będziemy płacić też za 1 MB transferu danych - zgodnie z nowymi stawkami operatorzy będą mogli doliczyć maksymalnie 5 eurocentów więcej niż w kraju (teraz jest to aż 20 eurocentów).

Biorąc pod uwagę "polską" cenę połączenia - minuta połączenia wychodzącego za granicę będzie kosztować 29 groszy (polska stawka) plus 26 groszy (przeliczona na złote opłata roamingowa z uwzględnionym VAT), czyli mniej więcej 55 groszy za minutę. Zdecydowana większość polskich operatorów za połączenie do Unii Europejskiej życzy sobie teraz więcej niż złotówkę. Podobnie sprawa wygląda w przypadku transferu danych, gdzie oszczędności będą największe.

Opłaty roamingowe
Rodzaj usługi Pułapy cenowe od 2014 Pułapy cenowe od 30 IV 2016 Obniżka
Wykonywanie połączeń 19 eurocentów/min 5 eurocentów/min 74%
Odbieranie połączeń 5 eurocentów/min 1 eurocent/min 80%
Wysyłanie SMS 6 eurocentów 2 eurocenty 66%
Transfer danych 20 eurocentów/1 MB 5 eurocentów/1 MB 75%

Wakacje w 2016 roku to ostatni sezon urlopowy z opłatami roamingowymi. - Tego lata wszyscy odczujemy wielką różnicę, jaką spowoduje ten ogromny spadek cen usług transmisji danych w roamingu. Ale to nie wystarczy. Po co nam w ogóle opłaty roamingowe na jednolitym rynku? - komentowała w mediach społecznościowych Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za agendę cyfrową.

Obniżka to nie wszystko. Od 1 czerwca 2017 roku zagranicą nie zapłacimy więcej niż w kraju. Wszystko za sprawą "Single Market Telecommunications Regulation", czyli ustawy znoszącej telekomunikacyjne granice dla wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej. Komisja Europejska już kilka lat temu wprost zapowiedziała, że jej celem jest powolne, całkowite wygaszenie opłat roamingowych.

Efekty widać po cenach - w porównaniu z rokiem 2007, kiedy Komisja Europejska zaczęła walkę z opłatami, płaciliśmy mniej więcej 80 proc. więcej niż teraz. Ale warto przypomnieć, że jeszcze półtora roku temu abonenci musieli płacić nawet za wiadomości przychodzące.

Komisja Europejska, chwaląc się obniżkami, podaje przykład Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2014 r. Podróżujący kibice płacili wówczas za roaming danych 25 razy mniej niż w czasie mistrzostw w 2010 r. W 2016 r. we Francji rozegrane zostaną Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, dlatego postanowiliśmy posłużyć się tym przykładem, by sprawdzić, jak obniżki za opłaty za transfer danych przekładają się na oszczędności turystów.

Dla obliczeń przyjęliśmy model stworzony przez Komisję Europejską w 2014 r. - turysta podczas tygodniowego pobytu za granicą sprawdzi mapę online pięć razy, codziennie będzie odwiedzał portale społecznościowe przez 30 minut, każdego dnia opublikuje jedno zdjęcie ze swojej podróży. Dodatkowo będzie przez zaledwie 10 minut oglądał w sieci filmy oraz sprawdzał pogodę i czytał wiadomości.

W tym roku - tylko korzystając z danych na telefonie - do rachunku trzeba było doliczyć 31 euro opłaty roamingowej. W przyszłym roku będzie to już tylko 7,7 euro. Gdyby wziąć pod uwagę nie tylko transfer danych, ale również połączenia telefoniczne z rodziną, to oszczędności byłyby jeszcze większe.

Oszczędności po zniesieniu opłat roamingowych
*Czynność i obowiązująca stawka: * Czerwiec 2015 0,2 euro za 1MB (bez VAT) Czerwiec 2016 0,05 euro za 1MB (bez VAT) Oszczędność
Sprawdzenie mapy 5 razy (1MB na mapę) 1 euro 0,25 euro 0,75 euro
Portale społecznościowe codziennie przez 30 minut (+/- 5MB dziennie, 35MB przez tydzień) 7 euro 1,75 euro 5,25 euro
Opublikowanie 1 zdjęcia codziennie (+/- 2MB na zdjęcie, 14MB przez tydzień) 2,8 euro 0,7 euro 2,1 euro
Oglądanie YouTube przez 10 minut dziennie (+/- 5MB dziennie, 35MB przez tydzień) 7 euro 1,75 euro 5,25 euro
Pobranie 1 aplikacji (30MB) 6 euro 1,5 euro 4,5 euro
Przeglądanie w sieci wiadomości przez 10 minut (+/- 5MB na każdą sesję, 35MB przez tydzień) 7 euro 1,75 euro 5,25 euro
Sprawdzanie prognozy pogody codziennie (+/- 25kB, w tygodniu 1 MB) 0,2 euro 0,05 euro 0,15 euro
Łącznie 31 euro 7,75 euro 23,25 euro

Źródło: money.pl na podstawie modelu Komisji Europejskiej. Ostateczne obliczenia nie uwzględniają krajowego podatku VAT

Chociaż deklaracje Komisji Europejskiej były jasne, to jeszcze kilka miesięcy temu likwidacja roamingu nie była oczywistością. Dopiero pod koniec czerwca Rada Unii Europejskiej porozumiała się z Parlamentem Europejskim oraz Komisją Europejską w sprawie dodatkowych opłat. Według pierwszych propozycji zniknąć miały opłaty za połączenia przychodzące, jednak decyzją parlamentarzystów znikną również pozostałe opłaty. Podczas 18-miesięcznych negocjacji ustąpić musiały obie strony - zarówno europarlamentarzyści, którzy postulowali, by roaming zniknął już pod koniec tego roku, jak i kraje członkowskie, które przychylniej patrzyły w stronę operatorów.

- To porozumienie pokazuje, że UE może osiągać konkretne wyniki, które polepszają życie Europejczyków. Opłaty roamingowe już niebawem będą tylko złymi wspomnieniami - powiedział po zakończeniu negocjacji komisarz Günther H. Oettinger, odpowiedzialny za gospodarkę cyfrową i społeczeństwo cyfrowe.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)