Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PSE nie sprzeda akcji Polkomtela

0
Podziel się:

PSE nie sprzedadzą 16,05 proc. akcji Polkomtela. Aktywa tej spółki mogą w przyszłości wzmocnić grupę telekomunikacyjną PSE powstałą z połączenia Tel-Energo i NOM

- poinformował Stanisław Dobrzański, prezes spółki.

'Nie zamierzamy pozbywać się akcji Polkomtela' - powiedział Dobrzański, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) w piątkowym wywiadzie dla PAP.

'PSE nie zamierza rezygnować z działalności telekomunikacyjnej' - dodał.

Sprzedaż aktywów Polkomtela rozważał poprzedni zarząd spółki.

W piątek NWZA Polkomtela powołało Dobrzańskiego do rady nadzorczej Polkomtela.

Nowy zarząd chce, aby telekomunikacja, obok przesyłu energii, jej wytwarzania i handlu była jednym z najważniejszych obszarów działalności.

'Obecnie przygotowujemy strategię spółki, która będzie uwzględniała telekomunikację jako jeden z czterech podstawowych obszarów naszej działalności' - powiedział Dobrzański.

Według wcześniejszych informacji PAP, PSE chce budować grupę telekomunikacyjną na podstawie konsolidacji dwóch spółek zależnych - Tel-Energo i NOM. Spółka jest w trakcie opracowywania planu i zasad tej konsolidacji.

Jak poinformował Dobrzański, pierwszym etapem budowy tej grupy będzie zebranie aktywów telekomunikacyjnych. W przyszłości prezes nie wykluczył poszukiwania partnera strategicznego.

'W następnym etapie nie wykluczamy, że trzeba będzie poszukać partnera strategicznego' - powiedział Dobrzański. 'Będziemy tutaj otwarci na współpracę' - dodał.

Prezes poinformował także, że obecnie nie są prowadzone rozmowy na temat zaangażowania PSE SA w Telefonię Lokalną (TL). PSE wyszły z inwestycji w TL w październiku 2000 roku, odsprzedając KGHM swoje 50 proc. w tej spółce.

'Nie rozważamy kupienia Telefonii Lokalnej' - powiedział Dobrzański.

W grudniu 2001 roku Katarzyna Muszkat, prezes KGHM, informowała PAP, że spółka jest zainteresowana powrotem do wspólnego zaangażowania z PSE w TL. Prezes mówiła, że KGHM będzie chciał w tej sprawie rozpocząć rozmowy z zarządem PSE.

'Nikt się do nas nie zwrócił taką propozycją' - powiedział Dobrzański.

Konsolidacja Tel-Energo i Niezależnego Operatora Międzystrefowego Sp. z o.o. (NOM) oznaczałaby, że powstałby konkurencyjny dla Telekomunikacji Polskiej SA, operator telekomunikacyjny.

Pod koniec stycznia 2002 roku PSE, właściciel 50 proc. udziałów NOM powołały Andrzeja Arendarskiego na prezesa NOM. Od 9 stycznia Arendarski pełni także funkcję prezesa Tel-Energo, w którym PSE ma ponad 75 proc. udziałów.

Po wyborze na prezesa NOM, Arendarski powiedział, że jego nominacja jest konsekwencją konsolidacyjnych planów PSE stworzenia silnej grupy telekomunikacyjnej oferującej szeroki pakiet usług powszechnych.

Udziałowcami NOM, oprócz PSE, który dysponuje 50 proc. pakietem, jest PKN Orlen posiadający 35 proc. i Tel-Energo 15 proc.

NOM jest prywatnym operatorem telekomunikacyjnym, który jako pierwszy złamał monopol TP SA i rozpoczął w lipcu 2001 roku świadczenie usług międzymiastowych. Do tej pory zdobył około 20 proc. tego rynku.

Tel-Energo jest operatorem ogólnopolskiej sieci światłowodowej, której łączna długość przekracza 11.000 km.

Spółka oferuje m.in. dzierżawę krajowych i międzynarodowych łączy cyfrowych o wysokich przepustowościach. Realizuje także usługi telefonii głosowej.

Tel-Energo powstała w styczniu 1993 roku. Jej założycielami są firmy zajmujące się przesyłem i dystrybucją energii: Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA, spółki dystrybucyjne oraz Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

Telefonia Lokalna, operator sieci Dialog ma obecnie 300 tys. abonentów

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)