Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tańsze rozmowy za granicą już w wakacje?

0
Podziel się:

Jeszcze przed wakacjami jest możliwe unijne porozumienie w sprawie obniżenia kosztów roamingu rozmów telefonicznych.

Tańsze rozmowy za granicą już w wakacje?
(PAP / EPA)

Porozumienie w sprawie unijnego rozporządzenia w sprawie obniżenia kosztów roamingu rozmów telefonicznych jest możliwe jeszcze przed wakacjami - ogłosiła Komisja Europejska i niemiecki minister gospodarki Michael Glos.

Niemcy zaproponowały maksymalny poziom stawek detalicznych za minutę w wysokości 0,50 eurocenta za rozmowy z zagranicy do domu i 0,25 eurocenta za odebrane połączenia.

"Nie możemy się zdać tylko na rynek" - przekonywał Glos, opowiadając się za ustaleniem tzw. taryfy ochrony konsumentów (consumer protection tariff), czyli maksymalnego poziomu stawek, jakie firmy telekomunikacyjne mogłyby pobierać w ramach usługi roamingu za wykonane i odebrane połączenia telefoniczna podczas zagranicznych wyjazdów w obrębie UE.

W przygotowanej na czwartkowe spotkanie ministrów telekomunikacji w Hanowerze propozycji, Berlin zgodził się z ideą KE, że należy nie tylko ograniczyć ceny na hurtowym rynku połączeń, w rozliczeniach między operatorami, ale też na rynku detalicznym.

KE zaproponowała w lipcu zeszłego roku maksymalny poziom stawek detalicznych, z uwzględnieniem 30-procentowej marży w wysokości 0,44 eurocenta za rozmowy z zagranicy do domu i 0,15 eurocenta za odebrane połączenia. Berlin proponuje nieco wyższe stawki - odpowiednio 0,50 eurocenta za wykonane połączenie i 0,25 eurocenta za odebrane.

Z kolei komisja ds. rynku wewnętrznego Parlamentu Europejskiego, który na równi z rządami uczestniczy w procesie legislacyjnym, zaproponowała stawki w wysokości odpowiednio 0,48 eurocenta (za rozmowy z zagranicy do domu) i 0,33 eurocenta (za odebrane połączenia).

Jak zapewniła uczestnicząca w spotkaniu unijna komisarz ds. telekomunikacji Viviane Reding na razie nie mówiono jeszcze o stawkach, ale skupiono się na metodologii. "Żaden lub prawie żaden minister nie mówił o stawkach" - powiedziała. Jej rzecznik Martin Selmayr przyznał jednak, że najprawdopodobniej stawki zostaną ustalone na poziomie zaproponowanym przez Berlin.

"Dziś udało nam się zgodzić w kilku sprawach: że potrzebujemy rozwiązania w sprawie roamingu, ochrony konsumentów - zarówno na rynku hurtowym jak i detalicznym" - podkreśliła komisarz. Przypomniała, że jeszcze kilka miesięcy państwa UE były bardzo podzielone. Część sprzeciwiała się ingerencji na rynku detalicznym.

Jak powiedział Selmayr ministrowie zgodzili się też, że telefony turystów będą automatycznie obejmowane taryfą ochrony konsumentów, a nie - jak niektórzy proponowali wcześniej - , by była to usługa na żądanie, o którą konsumencie musieliby występować u operatora.

Reding zapewniła, że "jest pełna zaufania", iż uda się osiągnąć pełne porozumienie w sprawie rozporządzenia o redukcji kosztów roamingu do lata.
Propozycja zakłada, że limity opłat za połączenia odebrane i cen hurtowych zaczną obowiązywać od razu (rozporządzenie w przeciwieństwie do dyrektywy jest aktem prawnym, które nie wymaga transpozycji do prawa narodowego).

telekomunikacja
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)