Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UKE: Komórki i telewizja pod wspólnym nadzorem

0
Podziel się:

Urząd Komunikacji Elektronicznej chce powołania jednego urzędu , w którego kompetencjach znalazłby się nadzór nad mediami elektronicznymi i komunikacją.

Urząd Komunikacji Elektronicznej chce powołania jednego urzędu , w którego kompetencjach znalazłby się nadzór nad mediami elektronicznymi i komunikacją.

Według rzecznika UKE Jacka Strzałkowskiego, powołanie jednego regulatora jest konieczne ze względu na przemiany na rynku teleinformatycznym, takie jak m.in. powstanie telewizji cyfrowej i elektronicznych mediów mobilnych.

"Obecnie można oglądać w komórkach telewizję, a przecież telefon komórkowy jako urządzenie telekomunikacyjne należy do kompetencji UKE, natomiast telewizja - do kompetencji KRRiT. Podobnie z TV cyfrową, gdzie będzie można przy pomocy pilota dokonać płatności w banku internetowym albo odebrać e-maile. Emisja sygnału tv umożliwi wiec korzystanie z usług internetowych. To przenikanie się usług telekomunikacyjnych z medialnymi powoduje, że przedsiębiorcy są rozdarci między różne urzędy" - powiedział Strzałkowski.

Według niego, podobną reformę z pozytywnym skutkiem przeprowadzono w Wielkiej Brytanii, gdzie powstał OFCOM - urząd "zajmujący się zarówno sieciami stacjonarnymi, jak i nadawcami telewizyjnymi i radiowymi czy sieciami ruchomymi".

Strzałkowski zauważył, że proponując powołanie "zintegrowanego regulatora rynku" UKE nie rozstrzyga, iż miałby on powstać właśnie w tej instytucji.

"Decyzja, gdzie miałyby się znaleźć takie kompetencje - w KKRiT czy w UKE - należy do parlamentu, rządu i polityków. Może ona być trudna - trzeba się zdecydować, czy wystarczy tylko poprawić ustawy o kompetencji poszczególnych organów państwa czy trzeba zmienić konstytucję RP. My nie mamy kompetencji, żeby mówić, kto ma być likwidowany, a kto - ma przejąć zadania" - zaznaczył.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)