Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
urtip
22.04.2005 13:30

URTiP ogłosi przetarg na radiowy dostęp do telefonii stacjonarnej

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty ogłosi do końca przyszłego tygodnia kolejny przetarg na rezerwację częstotliwości dla systemów radiowego dostępu abonenckiego w sieciach stacjonarnych, powiedział w piątek agencji ISB rzecznik prasowy regulatora Jacek Strzałkowski.

Podziel się
Dodaj komentarz

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) ogłosi do końca przyszłego tygodnia kolejny przetarg na rezerwację częstotliwości dla systemów radiowego dostępu abonenckiego w sieciach stacjonarnych, powiedział w piątek agencji ISB rzecznik prasowy regulatora Jacek Strzałkowski.

„Zakończyły się konsultacje w tej sprawie i w najbliższym czasie ogłosimy ich wyniki. Możliwe, że zrobimy to jeszcze dziś lub w poniedziałek. Natomiast przetarg na rezerwację tych częstotliwości powinien zostać ogłoszony przez prezesa urzędu Witolda Grabosia do końca przyszłego tygodnia” – powiedział ISB Strzałkowski.

Rezerwacja częstotliwości będzie obejmowała 6 kanałów dupleksowych o szerokości 3,5 MHz każdy w zakresie 3,6-3,8 GHz. Każdy z oferentów, który przejdzie procedurę przetargową może otrzymać po dwa kanały.

„Z naszych badań wynika, że para takich kanałów wystarcza na pokrycie około 1/3 powierzchni kraju” – dodał Strzałkowski.

W trakcie konsultacji środowiskowych do urzędu wpłynęło pięć jawnych opinii od różnych podmiotów i organizacji. Między innymi swoje opinie przesłali: Ericsson Sp. z o.o., Telekomunikacja Polska SA (TP SA) wspólnie z PTK Centertel, NASK i warszawska spółka telekomunikacyjna Elpol Telekom.

Pod koniec ubiegłego roku URTiP w ramach przetargu na rezerwacje częstotliwości dla systemów radiowego dostępu w sieciach stacjonarnych przyznał łącznie 10 kanałów. E-internets Sp. z o.o. i PTC Sp. z o.o. otrzymali po 4 kanały, natomiast NASK – dwa kanały.

Operatorzy, zgodnie z decyzją, zobowiązani zostali wtedy do uiszczenia jednorazowej opłaty za każdy rezerwowany kanał. E-internets łącznie miał wpłacić 5,6 mln zł, PTC 2,47 mln zł, a NASK – 1,3 mln zł.

KOLEJNY PRZETARG

URTiP jest w trakcie przygotowywania już następnego przetargu na rezerwację częstotliwości dla systemów radiowego dostępu w sieciach stacjonarnych, który swoim zasięgiem ma obejmować poszczególne powiaty.

„Mówimy już tutaj o rozpisaniu ponad 300 przetargów, dlatego w tej chwili trwają intensywne konsultacje, jak należy to sprawnie przygotować. Myślę, że w połowie roku powinno dojść już do ich ogłoszenia przez regulatora” – powiedział Strzałkowski.

Urząd zamierza rozdysponować 12 kanałów dupleksowych o szerokości 3,5 MHz każdy w zakresie 3,6-3,8 GHz.

Tagi: urtip, wiadomości, telekomunikacja, gospodarka
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz