Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Większe prawa dla abonentów

0
Podziel się:

Nowa ustawa Prawo telekomunikacyjne, które wchodzi w życie za 30 dni, znacznie wzmacnia i rozszerza uprawnienia konsumentów. Znaczne prawa i obowiązki otrzyma także prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, powiedział Wojciech Hałka, wiceminister infrastruktury./ ISB /

Nowa ustawa Prawo telekomunikacyjne, które wchodzi w życie za 30 dni, znacznie wzmacnia i rozszerza uprawnienia konsumentów. Znaczne prawa i obowiązki otrzyma także prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP), powiedział w środę Wojciech Hałka, wiceminister infrastruktury.

„Nowością w tej ustawie jest to, że abonenci będą mogli przenosić numery także w ramach sieci komórkowych, a nie – jak dotychczas – tylko w ramach sieci stacjonarnych” – powiedział Hałka podczas konferencji prasowej.

Usługa ta będzie płatna. Nowa ustawa nie reguluje jednak wysokości takiej opłaty.

„W razie jakichkolwiek sporów klient będzie miał prawo złożyć skargę do sądu konsumenckiego, które powstaną przy URTiP-ie” – dodaje Hałka.

Ustawa przewiduje także, że operatorzy, którzy będą prowadzić usługę powszechną w rejonach wiejskich lub słabo zaludnionych będą mogli ubiegać się o dopłatę, które mają im zrekompensować poniesione koszty. „Wiadomo, że koszt przyłączenia takiego abonenta jest duży. Dlatego URTiP będzie rozpatrywał ewentualne wnioski operatorów, którzy będą chcieli uzyskać zwrot części poniesionych kosztów” – powiedział wiceminister.

Maksymalna wartość dopłaty, o którą ubiegać się może operator to 300 mln zł.

Do najważniejszych regulacji, jakie znalazły się w nowej ustawie, należy zaliczyć także przepisy dotyczące zapewnienia dostępu telekomunikacyjnego dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Strony będą musiały podpisać odpowiednie umowy.

Jednak w kwestiach spornych i braku porozumienia obu stron, prezes URTiP będzie mógł sam podjąć decyzję o zapewnieniu dostępu telekomunikacyjnego. „W stosunku do operatorów o znaczącej pozycji rynkowej prezes urzędu może nałożyć obowiązek uwzględniania wszystkich uzasadnionych wniosków o zapewnienie dostępu telekomunikacyjnego” – powiedział Hałka.

Prawo telekomunikacyjne z 16 lipca zostało opublikowane 3 sierpnia. Ustawa wchodzi w życie 30 dni od dnia ogłoszenia z wyjątkiem przepisów dotyczących zapewnienia szerokopasmowego dostępu do internetu dla szkół i placówek oświatowych, spraw związanych z opłatami i blokowaniem telefonów, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2005 r.

telekomunikacja
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)