Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zobowiązania koncesyjne operatorów odroczone

0
Podziel się:

Ministerstwo Infrastruktury zdecydowało o restrukturyzacji opłat koncesyjnych spółek z grupy Netii, Telefonii Dialog, Elektrim Tv-Tel i Telefonii Polska-Zachód, i odroczyło do 30 września 2004 r. te zobowiązania

- poinformował resort w poniedziałkowym komunikacie.

Decyzje resortu dotyczą w sumie sześciu spółek, w tym trzech z grupy Netii: Netii Telekom Mazowsze, Netii Telekom Telmedia oraz Netii Telekom Silesia.

Operatorzy ci dostali od MI promesę umorzenia, pod warunkiem spełnienia określonych warunków. Resort skontroluje, czy spółki te faktycznie poniosły nakłady, jakie wymieniły w złożonych pod koniec 2002 r. wnioskach o restrukturyzację opłat koncesyjnych.

Decyzja MI o odroczeniu raty opłat koncesyjnych i opłaty prolongacyjnej dotyczy w sumie 230 mln euro. Resort poinformował, że operatorzy ci, razem z podmiotami powiązanymi, w latach 2001-2002 ponieśli ok. 431 mln euro nakładów inwestycyjnych.

Decyzje w sprawie opłat koncesyjnych pozostałych spółek, które złożyły wnioski restrukturyzacyjne (Szeptel, El-Net i Środkowo-Zachodnie Telefony Polskie) resort infrastruktury podejmie później.

"W stosunku do pozostałych operatorów nadaj trwają postępowania wyjaśniające, związane z koniecznością uzyskania od spółek dodatkowych informacji dotyczących nakładów inwestycyjnych" - poinformował MI.

Dodatkowo w przypadku spółki Środkowo-Zachodnie Telefony Polskie decyzja MI uzależniona będzie od opinii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Pod koniec lipca rząd zgodził się na żądania operatorów stacjonarnych sieci telekomunikacyjnych, aby ich zobowiązania koncesyjne zostały umorzone.

Możliwość zamiany zobowiązań koncesyjnych, szacowanych na 430 mln euro, m.in. na inwestycje, a także na akcje lub udziały operatora, które mógłby objąć Skarb Państwa, stworzyła ustawa o restrukturyzacji zobowiązań koncesyjnych operatorów stacjonarnych publicznych sieci telefonicznych. Zobowiązania koncesyjne liczą się od 1 stycznia 2001 roku, czyli od momentu wejścia w życie ustawy Prawo telekomunikacyjne, zmieniającej zasady udzielania zezwoleń na działalność telekomunikacyjną i powodującej realną całkowitą utratę wartości koncesji.

wiadomości
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)