Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kolejny skandal w Watykanie. Kardynał miał zdefraudować 700 tys. euro i przekupić świadków

108
Podziel się:

W aferze wokół kardynała Giovanniemu Angelo Becciu pojawiają się kolejne wątki. Zarzuca się mu, że zdefraudował 700 tysięcy euro po to, by przekupić świadków w procesie oskarżonego o pedofilię kardynała George'a Pella.

Kolejny skandal w Watykanie.  Kardynał miał zdefraudować 700 tys. euro i przekupić świadków
Kardynał Giovanni Angelo Becciu został oskarżony o przekupienie świadków w procesie australijskiego duchownego (Pixabay)
bEKxXohx

Kardynała Giovanni Angelo Becciu został 1 października zdymisjonowany przez papieża ze stanowiska prefekta w następstwie zarzutów o to, że angażował się w niejasne transakcje zakupu nieruchomości w Londynie ze środków kościelnych. Część pieniędzy pochodzić miała ze świętopietrza, czyli funduszu przeznaczonego na dobroczynną działalność papieża.

Becciuprzez siedem lat kierował Sekretariatem Stanu (odpowiednikiem polskiego ministerstwa spraw wewnętrznych).

To nie koniec zarzutów. Becciu został również oskarżony o wyprowadzenie pieniędzy z datków, by sfinansować przedsięwzięcia biznesowe swoich trzech braci - donosi Interia, powołując się na włoską prasę, m.in. dzienniki La Repubblica" i "Corriere della Sera"

bEKxXohz

"Ideologia singli" zagraża Polsce? Ekspert komentuje słowa abp. Marka Jędraszewskiego

Kardynał zaprzeczył wszystkim tym oskarżeniom.

Do powyższej listy doszedł jeszcze jeden zarzut: że przekupił – przy użyciu pieniędzy należących do Kościoła – świadków, by kłamali w procesie australijskiego kardynała George'a Pella.

bEKxXohF

Zarzuty o molestowanie chórzystów

W 2017 roku został on oskarżony o czyny pedofilskie, których dopuścić się miał w 1996 roku. Uznano go winnym napaści seksualnej na dwóch 13-letnich chórzystów w zakrystii w katedrze. Akt oskarżenia sporządzony został na podstawie zeznań jednego z mężczyzn. Drugiego nie udało się przesłuchać, gdyż zmarł w 2014 roku z powodu przedawkowania narkotyków.

Jak donoszą włoskie media, Becciu był skonfliktowany z Pell'em, który ujawniał finansowe nieprawidłowości w Watykanie i zamierzał wprowadzić program przejrzystości wydatków Stolicy Apostolskiej. Becciu był najmniej zainteresowany nową polityką, więc opłacił świadków, by obciążyła Pella.

bEKxXohG

Oskarżonemu nie udało się przekonać sądu, że to tylko pomówienia i został skazany na karę 6 lat pozbawienia wolności.

W kwietnia 2020 roku australijski Sąd Najwyższy uchylił skazujący wyrok i uniewinnił Pella od zarzutów. i nakazał zwolnienie z więzienia. Australijski kardynał wrócił z końcem września do Watykanu. Media sugerują, że jego drogi ponownie skrzyżują się z kardynałem Becciu. Palla ma doradzać papieżowi w związku z zarzutami wobec kardynała Becciu, dotyczącymi nieprawidłowości finansowych.

W odpowiedzi na zarzuty o defraudację setek tysięcy euro (więcej piszemy o tym tu), Stolica Apostolska opublikowała raport na temat budżetu. Po raz ostatni poinformowała o stanie swoich finansów w 2015 r. Już sama forma tego raportu jest przełomowa, bo po raz pierwszy w historii opublikowano dokumentację finansową ze szczegółowym podziałem na wszystkie departamenty kurii rzymskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKxXoia
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(108)
www
3 miesiące temu
Cytat: 'Oskarżonemu nie udało się przekonać sądu, że to tylko pomówienia i został skazany na karę 6 lat pozbawienia wolności'. Jednak oskarżony nie musi udowadniać swojej niewinności. Znacznie ciekawsze jest to, jak sądowi australijskiemu udało się udowodnić kardynałowi Pellowi nieistniejące winy.
Wojcieh
rok temu
A OTO katolicy wasz boski Watykan powstały w wyniku umowy z włoskimi faszystami .Nawet i nazwę mu nadali "Państwo Watykan ". A w rzeczywistości , sekta , mafia , przestępstwa gospodarcze , seksualne , przeciwko ludzkości ................................o to wasze religijne państwo rządzone według praw boskich jak oni to mówią
Wojcieh
rok temu
A OTO katolicy wasz boski Watykan powstały w wyniku umowy z włoskimi faszystami .Nawet i nazwę mu nadali "Państwo Watykan ". A w rzeczywistości , sekta , mafia , przestępstwa gospodarcze , seksualne , przeciwko ludzkości ................................o to wasze religijne państwo rządzone według praw boskich jak oni to mówią
bEKxXoib
Jerry
rok temu
Ciekawe, że wobec siebie jesteśmy bardziej tolerancyjni: nam wolno a księżom NIE? Otóż nikomu nie wolno grzeszyć, nawet jak od Boga przez takich antychrystów się odwrócisz....Właśnie przez takich ludzi Bóg przekazał nam Dekalog i 8 Błogosławieństw, abyśmy mogli wskazywać i napiętnować grzeszników - nieważne gdzie oni się pojawiają. Najwyraźniej nie wszyscy kardynałowie wierzą w Boga...., albo po prostu wybierają świadomie piekło? Oczywiście warto zawsze odróżniać wiarę w Boga od grzeszków urzędników instytucji kościelnej...ale i tak przykro. Papież powinien natychmiast pozbywać się "czarnych owiec". Ale wierni powinni umieć odróżnić te owce od prawd wiary, to naprawdę dwa różne światy.
Maćko
rok temu
Dno dna. Przez tysiąclecia udawało im się wszystkie niegodziwości zamiatać pod dywan. Teraz, choć na jaw wypływa tylko część brudów, widać jak podłymi ludźmi są prawie wszyscy związani z kościołem. Nawet teraz widać jak działa komisja sejmowa zajmująca się pedofilami. Chcąc przypodobać się biskupom, kardynałom i nawet zwykłym księżom PISowska komisja nic nie robi.
...
Następna strona