Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Afera w Watykanie. Wyprowadzili setki milionów euro, które miały trafić do biednych

1007
Podziel się:

Zamiast na pomoc biednym, miliony euro z Watykanu trafiły m.in. na zakup luksusowej posiadłości w Londynie - pisze korespondent "Gazety Wyborczej". Z watykańskich skarbców wyprowadzono łącznie 454 mln euro.

Afera w Watykanie. Wyprowadzili setki milionów euro, które miały trafić do biednych
Giovanni Angelo Becciu (w środku) brał udział w wyprowadzaniu pieniędzy z Watykanu. (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)

O watykańskim skandalu włoskie media donosiły rok temu. Teraz jednak pojawił się raport Watykanu, który ujawnił skalę przekrętów. Wynika z niego, że zasobów Sekretariatu Stanu wyprowadzono setki milionów euro.

Pokłosiem watykańskiej sprawy było już skazanie na banicję pięciu urzędników. Teraz jednak poznajemy szczegóły afery, w którą zamieszany był Angelo Becciu. Przez siedem lat kierował Sekretariatem Stanu (odpowiednikiem ministerstwa spraw wewnętrznych) a w czerwcu 2018 roku papież przesunął go stanowisko prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Kilka dni temu natomiast zmuszony został do podania się do dymisji.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", straty również objęły Obolo di San Pietro, czyli "świętopietrza" - fundusz dla najbiedniejszych. To właśnie z jego środków zakupiono luksusowy budynek w Londynie.

Zobacz także: Money.pl i mBank webinar: tarcza 4.0

Pieniądze trafiły również na szereg nietrafionych inwestycji. To efekt powierzenia zarządzania skarbem Watykanu jednej osobie - finansiście Enrico Crasso, byłemu dyrektorowi Credit Suisse. Władzę nad finansami przekazał mu Becciu.

O jakich inwestycjach mowa? Chodzi o m.in. zakup ropy naftowej z Angoli oraz inwestycje w fundusze spekulacyjne z siedzibami w rajach podatkowych, które jednak stolicy Piotrowej przyniosły wyłącznie straty. Pieniądze trafiały również na niepotrzebne konsultacje, czy na zlecenia dla rodziny Becciu.

Becciu przekonywał, że za sprawą przekazywanych środków "pomagał zwalczać wysokie bezrobocie na Sardynii".

Raport watykańskich śledczych - o którym pisała m.in. "La Repubblica" - wskazał, że Watykan stracił przeszło 454 mln euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1007)
lalusia
2 dni temu
Ależ lalusie z kremówką na czele.
Tedi
2 lata temu
Kościół i dbanie o biednych........dobry żart, dawno się tak nie uśmiałem.
Franciszek
2 lata temu
zakup luksusowej posiadłości w Londynie będzie przeznaczony dla biednych i potrzebujących biskupów oraz kardynałów.... ma to sens. Przypominam . Kościół jest biedny . Nikt nic nie posiada. A dewizą jest ubóstwo
Egon
2 lata temu
Całe to towarzystwo ubrane w śmieszne szaty, infuły, żyjące w luksusie w pałacach to mafia naciągająca naiwnych, którzy to finansują. Kazda religia spełnia jedynie funkcję dyscyplinowania społeczeństwa czego nie jest w stanie wyegzekwować system prawny. Elita wykorzystująca to, to manipulatorzy żyjący na koszt naiwnych ludzi, sami powinni dawać przykład życia w ubóstwie do czego wzywaja wiernych. Metody jakimi sie posługują sa wyjątkowo bezwzględne, cyniczne i poniżające.
log
2 lata temu
jak mądry ksiądz to kazanie balsameme na duszę dlatego gdyby nie pazerność instytucji to nie ma lepszego miejsca na wyciszenie no ale wylewanie dziecka z kąpielą to głupota
...
Następna strona