Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Nie ma nowych stawek dla młodych żołnierzy. "Rozporządzenie zostało zbyt późno zgłoszone"

24
Podziel się:

Ministerstwo Obrony Narodowej chciało zmian w systemie naliczania stawek uposażenia żołnierzy służby kandydackiej. Nowe zasady miały wejść w życie 1 stycznia, ale nic z tego nie wyszło. - Rozporządzenie zostało zbyt późno zgłoszone i jesteśmy w punkcie wyjścia - przyznał pracownik resortu.

MON zgłosił projekt w grudniu. Jak się okazało, zdecydowanie zbyt późno
MON zgłosił projekt w grudniu. Jak się okazało, zdecydowanie zbyt późno (PAP, Marcin Bielecki)

W grudniu resort obrony przedstawił rządowi projekt zmian w wynagradzaniu żołnierzy służby kandydackiej. Z systemu procentowego (a więc uzależnionego od uposażeń żołnierzy zawodowych) miało nastąpić przejście na kwotowy. Po co ta zmiana? Rozwiązanie miało pozwolić na zachowanie obecnej wysokości wynagrodzeń, ale jednocześnie zapobiec przed automatycznymi podwyżkami w przyszłości.

System miał wejść w życie już na początku 2019 r. - Tak się jednak nie stało - podaje Polska Agencja Prasowa. Prace nad projektem nie wyszły nawet poza etap zgłoszenia do uzgodnień międzyresortowych. Jak tłumaczy się MON? - Rozporządzenie zostało zbyt późno zgłoszone i jesteśmy w punkcie wyjścia - powiedział PAP płk Tomasz Adamczyk z resortu obrony. Wszystko zostaje więc po staremu. - Jeżeli będzie podwyżka dla żołnierzy zawodowych, podchorążowie dostaną podwyżkę na dotychczasowych zasadach - mówi dalej pułkownik.

Zobacz także: Kupili potężną wojskową amfibię. Zobacz, co nią wyprawiają. Zobacz wideo:

- Czekam na decyzję, co robimy dalej. Czy zaniechamy wprowadzenia tych zmian, czy je wdrożymy - dodał Adamczyk. Jak zaznaczył, wdrożenie nowych przepisów nadal jest możliwe, choć wymagałoby to wprowadzenia przepisów przejściowych.

Według nowej, na razie zamrożonej propozycji MON, wynagrodzenie dla żołnierzy służby kandydackiej zależałoby m.in. od roku nauki, ale i oczywiście od stopnia. Dla szeregowego byłoby to od 1200 zł na pierwszym roku do 1800 zł w piątym roku nauki. Sierżant zarabiałby jednak już od 1500 zł do 2600 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
Alo
3 lata temu
W wojsku - poza lotnikami, marynarzami, czołgistami - to wczasy w porównaniu z policjantami.
Ja
3 lata temu
Gdzie ta obiecana podwyżka dla wojska??????? hehehe
lopi
3 lata temu
to jest granda. Student-podchorąży Szkoły Oficerskiej ma dostawać 1800 zł a na ostatnim 5 roku 2600 zł. Skandal. Za free żarcie zeszyty łachy i jeszcze kasa. Podwyżka dla darmozjada na pierwszym roku studiów 600 zł.
Patryk
3 lata temu
Czyli jak zwykle
Ben
3 lata temu
Jak można dac się w kręcić w ta propagande ze niby walczyć za wolność,nie za wolność tylko są pionkami w rozgrywce dygnitarzy,tyle w temacie,mlodzi naiwni
...
Następna strona