Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Z galerii handlowej do wojska. MON szuka żołnierzy. Sprawdziliśmy, ile płaci

374
Podziel się

Ruszyła kampania Ministerstwa Obrony Narodowej zachęcająca do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego. Zawodowi żołnierze wyszli na ulice, by szukać potencjalnych kandydatów. Czym kuszą, ile można zarobić?

MON rekrutuje żołnierzy i rusza z kampanią na polskich ulicach
MON rekrutuje żołnierzy i rusza z kampanią na polskich ulicach (MON / materiały prasowe)
bDJDBGfF

Ruszyła kampania Ministerstwa Obrony Narodowej zachęcająca do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego. Zawodowi żołnierze wyszli na ulice, by szukać potencjalnych kandydatów. Oto, czym kuszą.

Kina, galerie handlowe, rynki, centra miast, ośrodki sportu, parki rozrywki i ulice. Ministerstwo Obrony Narodowej wyszło z koszar, by odnaleźć kandydatów na żołnierzy. Jak informuje MON, kampania „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” będzie realizowana w formule tzw. „tygodni rekrutacyjnych”.

bDJDBGfH

Co miesiąc, w wyznaczonym tygodniu, w teren wyruszą mobilne zespoły rekrutacyjne, złożone z żołnierzy lokalnych jednostek wojskowych i przedstawicieli Wojskowych Komend Uzupełnień lub Wojewódzkich Sztabów Wojskowych. Gdzie można spotkać żołnierzy w danym województwie i mieście, sprawdź TU.

Do kogo adresowana jest kampania? MON informuje, że chce zwiększyć „stan osobowy” polskiej armii we wszystkich jej obszarach. To znaczy, że poszukiwani są kandydaci do wszystkich rodzajów sił zbrojnych, czyli wojsk lądowych, specjalnych, lotnictwa, marynarki wojennej i obrony terytorialnej, w służbie zawodowej i w rezerwie oraz we wszystkich korpusach osobowych: szeregowych, podoficerów i oficerów.

Dlatego na ulicach miast i w galeriach handlowych żołnierze będą nawiązywać bezpośredni kontakt z przechodniami i klientami. Będą rozmawiać o służbie wojskowej, armii, miejscowej jednostce czy znajdującej się w okolicy szkole wojskowej. Opowiedzą o własnych doświadczeniach, dostępnych ścieżkach kariery i perspektywach rozwoju.

bDJDBGfN

Zainteresowanym wskażą, do kogo powinni się zwrócić, by uzyskać szczegółowe informacje, wręczą foldery i ulotki. Będą zachęcać, wspierać i doradzać, co zrobić, by nie przegapić ciekawej szansy, a zarazem podjąć odpowiedzialną i przemyślaną decyzję o swojej przyszłości.

Ile można zarobić? Od stycznia przyszłego roku, choć jeszcze bez oficjalnego podpisu prezydenta, żołnierze mogą liczyć na większe pieniądze. Obecnie średnie uposażenie żołnierza zawodowego to 4875 zł brutto. Od stycznia 2019 r. ma ono wzrosnąć do 5530 zł brutto.

Zanim jednak nowe wynagrodzenie wejdzie w życie, skupmy się na obowiązującym. Zgodnie ze stawkami ustalonymi 1 stycznia 2017 r. uposażenie szeregowego to 3,2 tys. zł, starszego sierżanta 4 tys. zł, kapitana ok. 5 tys. zł, pułkownika ok. 8 tys. zł, a generała - zależnie od stopnia - od blisko 10 do ponad 15 tys. zł brutto.

Co do pracowników cywilnych, których w wojsku jest ok. 45 tys. osób, średnie wynagrodzenie w II kwartale 2017 r. sięgało 3,7 tys. zł brutto.

bDJDBGfO

Poniżej zestawienie zarobków żołnierzy zawodowych na poszczególnych szczeblach kariery:

Zobacz też: Tajna narada w limuzynie z udziałem Kaczyńskiego

bDJDBGfP

**Prosta ścieżka **

MON zachwala swój projekt prostą ścieżką do wojska. By się do niego dostać, trzeba być pełnoletnim, mieć polskie obywatelstwo, być niekaranym oraz zdrowym. By zostać szeregowym wystarczy ukończone gimnazjum, do stopnia podoficera może pretendować absolwent szkoły średniej. Tytuł magistra (lub równoległy) wymagany jest, by zostać oficerem.

Dróg do wojska jest kilka. Można wybrać służbę kandydacką, czyli ukończyć szkołę podoficerską lub studia wojskowe i zostać podoficerem lub oficerem. Można też odbyć służbę przygotowawczą, po której można zostać szeregowym, podoficerem lub oficerem rezerwy i następnie ubiegać się o powołanie do zawodowej służby. Ostatnia droga to wstąpienie do najmłodszego rodzaju Sił Zbrojnych RP, czyli Wojsk Obrony Terytorialnej.

bDJDBGfQ

MON twierdzi, że polska armia powinna być liczniejsza, dlatego głównym celem organizatorów kampanii jest zachęcenie młodych ludzi, by planując swoją przyszłość, wzięli pod uwagę możliwość bycia żołnierzem zawodowym.

„O potrzebach polskich sił zbrojnych mówi się wiele, warto jednak zwrócić też uwagę na korzyści, jakie niesie służba wojskowa: stałość i pewność zatrudnienia, możliwość zdobycia wysoko specjalistycznych kwalifikacji oraz atrakcyjne perspektywy rozwoju zawodowego i osobistego” – zachwala wstąpienie do wojska MON.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bDJDBGgi
wiadomości
KOMENTARZE
(374)
Radomskover
2 lata temu
Nie warto sluzyc w polskim wojsku policji czy tajnych sluzbach. To nie Niemcy czy Anglia. U nas sluzysz za Pisu po tem masz przewalone za Po i na odwrot. Tak bylo po 45 r potem po 89 i tetaz jest identycznie.
Żołnierz
2 lata temu
A w co chcecie ubrać tych nowych żołnierzy, skoro my służący żołnierze, nie mamy w czym chodzić?
Pies CYWIL
2 lata temu
Pracownik wojska po 23 latach pracy, wykształcenie wyższe, miesięcznie 2100 netto. Ale średnia 3700. Byli żołnierze zawodowi zatrudnieni jako cywile, zarabiają więcej plus emerytura. Biedronka płaci więcej kasjerce.
bDJDBGgj
Aniaaaaaaa
2 lata temu
średnie.... wynagrodzenie średnie........czyli szef je mieso ja jem kapuste i razem (średnio) jemy gołąbki, nie dajcie się wkręcac
jew21
2 lata temu
z tą ścieżką awansu to kłamstwo znam 5 szeregowych magistrów i żadnego nie chcą puścić na szkółkę podoficerską o oficerskiej nie wspominając,sam jeszcze 3 miesiące temu byłem pracownikiem wojska z 36 letnim stażem pracy miałem 2190 zł na rękę
...
Następna strona