Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Nie płać składki, kary nie będzie. ZUS odpuszcza przedsiębiorcom

13
Podziel się:

W Sejmie jeszcze toczą się prace nad nową tarczą antykryzysową, tymczasem ZUS już zachęca do korzystania z niej. Jeśli złożysz wniosek i nie zapłacisz składki przed startem przepisów, kary nie będzie.

Nie płać składki, kary nie będzie. ZUS odpuszcza przedsiębiorcom
zakład ubezpieczeń społecznych ZUS ubezpieczenia (money.pl, Rafał Parczewski)

Tarcza 6.0 określana jest również mianem tarczy branżowej i obejmuje gastronomię, siłownie i kluby fitness oraz sklepy zajmujące się sprzedażą detaliczną. W parlamencie jeszcze toczą się prace nad nią, ale znane są warunki i zasady pomocy dla przedsiębiorców.

Nowa tarcza zakłada m.in. wypłatę świadczenia postojowego oraz zwolnienie z opłacania składek ZUS za listopad 2020. Kwestią otwartą pozostaje za to lista branż, którym może ona pomóc. Na pewno będzie dotyczyć m.in. gastronomii, fitness, organizacji targów czy fizjoterapeutów.

Zobacz także: Prace nad tarczą branżową na ukończeniu. Możliwe wsparcie dla trzech dodatkowych branż

W parlamencie trwają prace nad kolejną, szóstą już odsłoną tarczy antykryzysowej. Nie wiadomo jeszcze, z jakich dokładnie branż firmy będą mogły ubiegać się o zwolnienie ze składek, między innymi dlatego, że jest ponad 400 poprawek do ustawy i dopiero dowiemy się, które zostaną uwzględnione. Na chwilę obecną są to m. in. branże gastronomiczna, targowa, fizjoterapia czy związana z poprawą kultury fizycznej.

Wiadomo też, że zwolnienie będzie dostępne tylko za listopad 2020 i trzeba będzie spełnić określone warunki. Najważniejsze będzie zmniejszenie prowadzenie działalności przed 30 września 2020 roku oraz zmniejszenie przychodu o min. 40 proc. (porównywane są kwoty z listopada 2020 i 2019).

Co jednak, gdy termin płatności składki ZUS mija 10 i 15 grudnia, gdy nie ma jeszcze stosownej ustawy? ZUS zachęca do składania wniosków... przed wejściem przepisów w życie – pisze "Fakt".

- Płatnicy mogą złożyć wniosek do ZUS o odroczenie terminu płatności, np. o miesiąc – zauważa sam ZUS. Jeśli płatnik złoży wniosek przed terminem płatności składek, nie poniesie żadnych kar z tytułu niezapłaconej składki. - Wnioski będą załatwiane najszybciej, jak to możliwe, a można je składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS – zapewnia Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Jagiellon
rok temu
Umożyć wszystkie dotychczas niezapłacone klładki od 1 marca 2020 do 31 grudia 2021. To jest zadlużenie spowodowane błędami Rządu w walce z pandemią. Przedsiębiorcy nie powinni być karani za te błędy i tak już utracili przychody za ten okres z powodu nikiej frekwencji klientow.
Załamany
2 lata temu
Ja spełniam dwa warunki:Działalność byla prowadzona w 2019r i spadek mam nie o 40% a o 100% Zostałem pominięty bo nie mam wymaganego PKD?Tzn mam dwa ale to drugie PKD nie jest moim głównym..Chore jest to wszystko!
profesor
2 lata temu
podke dranie wniosek mozna skladac TYLKO. ELEKTRONICZNIE!!!!!!!!! Co za PODLOSC PRZEBUEGLOSC I. DRANSTWO!!!!!! Nawet Hitlerowcy. i faszysci nie wymyslili takiej podlosci by ZABRAC lydziom mozliwosc zlozebia pisma do urzedu na kartce papieru!!!!!! zus to BANDa hiper BIUROKRATYCZNa udaja dobrych a sa PODLI do10 potegi. bo wiedza ze wiekszosc ludzi NIE ma jak zglosic bo nie uzywa takiego GUWNA KOMPUTEROWEGO jak profil zaufany
Karo
2 lata temu
Co z branżą edukacyjna?
Kamil
2 lata temu
Jak tylko za listopad i dlaczego trawa to tak długo? Przecież od połowy października do przynajmniej końca roku nie mogę prowadzić działalności. Codziennie bije licznik w ZUSie A pracować nie mogę... Ale na 308 nowych hybrydy dla urzędników pieniądze były...