Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Tarcza branżowa. Wykluczone firmy apelują o wsparcie

19
Podziel się:

Nie wszystkie firmy poszkodowane w czasie pandemii będą mogły liczyć na rządowe wsparcie. Wykluczona jest m.in. branża świadcząca usługi zakwaterowania, która w przeciwieństwie do hoteli, nie znalazła się na rządowej liście.

Tarcza branżowa. Wykluczone firmy apelują o wsparcie
Hotele dostaną wsparcie. Inne przedsiębiorstwa z branży już nie. (WP, Mateusz Madejski)

Tarcza branżowa ma być precyzyjnym wsparciem kierowanych do tych, którzy najbardziej ucierpieli w czasie pandemii.

Okazuje się jednak, że do niektórych branż wsparcie nie popłynie. Na pomoc nie mogą liczyć przedsiębiorstwa zajmujące się świadczeniem usług zakwaterowania, czyli np. ośrodki kolonijne, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, schroniska młodzieżowe czy pola kempingowe.

Sytuacja jest o tyle dziwna, że hotele na liście uprawnionych branż są, a ich właściciele wsparcie otrzymają.

Zobacz także: Prace nad tarczą branżową na ukończeniu. Możliwe wsparcie dla trzech dodatkowych branż

"W związku z obowiązującym od 7 listopada 2020 r. zakazem prowadzenia działalności, przy jednoczesnym wykluczeniu naszej branży ze wszystkich dotychczasowych działań osłonowych dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii Covid-19, domagamy się podjęcia natychmiastowych rozmów mających na celu udzielenie skutecznego wsparcia odpowiadającego specyfice podmiotów świadczących usługi zakwaterowania"- napisali we wtorkowym apelu skierowanym do rządu przedstawiciele branż zajmujących się zakwaterowaniem.

Przedsiębiorcy domagają się przede wszystkim zwolnienia z ZUS, tzw. postojowego; bezzwrotnych pożyczek w wysokości 5 tysięcy złotych; dopłat do wynagrodzeń pracowników etatowych i zatrudnianych na umowy zlecenia.

"Ze względu na specyfikę tej gałęzi usług hotelarskich mechanizmy Tarczy PFR 2.0 nie są w stanie wspomóc naszych przedsiębiorstw. Nikt z przedstawicieli Rządu nie rozmawiał z nami przy opracowywaniu rozwiązań pomocowych, w tym Tarczy dla Turystyki, pomimo wielokrotnie kierowanych o to próśb" - podkreślają autorzy apelu.

W zeszłym tygodniu sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny zgodziła się z częścią poprawek Senatu zgłoszonych do Tarczy 6.0, które rozszerzą pomoc rządu w zw. z COVID-19 na więcej branż. Chodzi m.in. o przedsiębiorców działających w kateringu, transporcie, handlu, kulturze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
Gość
3 lata temu
Po co komu te kody PKD spadek obrotów w stosunku do poprzedniego roku miałby sens. W usługach 50-60% spadek,a opłaty za działalmość takie same i z czego żyć Panie Premierze????? pensyjka na konto nie wpływa.....
Ja1
3 lata temu
A co z usługami np.fryzjerzy co z tego,że pracują jak przychodzi znikoma ilość klientów? Premier ogłosił "kwarantannę narodową" wiekszość ludzi myśli,że jesteśmy zamknięci jak wcześniej.... Każde 10 zł trzeba wypracować,a przy dniówce 60-80 zł tak naprawdę jak się kupi papu,to na opłaty brak. I z czego mamy utrzymać firmę???? Przynajmniej Zus powinni zawiesić i dofinansowanie stałych kosztów każdej branży wypłacić,natychmiast!!!.Ale nie..........lepiej darmojadom i obibokom dać 500+(bez obrazy dla pracujących).Albo jeszcze lepiej następne miliony RYDZYKOWI DAĆ.Brawo rządzący.
Mikro
3 lata temu
Tylko spadek obrotów !!! Kody nie mają sensu , bo żeby było sprawiedliwie to musiały by być brane pod uwagę wszystkie!!!
retro
3 lata temu
skandal , zakazuje się pracować a ustala się pomoc według PKD a nie spadku obrotu . jak można rozgraniczyć , oddzielić HOTEL od RESTASURACJI ??? czy jeżeli pomoc nas nie dotyczy to mamy otwierać swoje firmy ???
G65
3 lata temu
Jest nas duża rzesza niesprawiedliwie potraktowanych pominiętych jakbyśmy byli przezroczyści dla rządu ale przyjdą wybory to im podziękujemy już nie damy się nabrać