Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Michał Krawiel
|

Nie przychylił się do wniosku obrońców Obajtka. Ściga go prokuratura

606
Podziel się

Sędzia, który nie chciał wyłączenia Daniela Obajtka ze śledztwa dotyczącego zorganizowanej grupy przestępczej, ma problemy z prokuraturą - wynika z informacji "Gazety Wyborczej". Uchylono mu immunitet w związku z inną sprawą.

Nie przychylił się do wniosku obrońców Obajtka. Ściga go prokuratura
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen (East News, WOJCIECH STROZYK)
bDXRRkAB

Sędzia, który nie zgodził się na umorzenie sprawy, w której jedną ze stron był Daniel Obajtek, ma problemy z prokuraturą i w jego sprawie toczy się postępowanie w sądzie –informuje "Gazeta Wyborcza".

Chodzi o sprawę, w której Obajtek zasiadał na ławie oskarżanych w 2013 roku. Prezes PKN Orlen był oskarżony o przyjęcie łapówki do Marcina C.

Ostatecznie Marcin C. i inni oskarżeni poszli na ugodę z prokuratorem i dostali wyroki w zawieszeniu oraz grzywny. Według informacji Wyborczej, politycy PiS naciskali na ówczesnego prokuratora Andrzeja Sermeta w sprawie skazanych przestępców – ich zdaniem kary były zbyt łagodne.

bDXRRkAD
Zobacz także: Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Na co pójdą te pieniądze? "Jest obawa"

Dodatkowo uderzało to w Obajtka, bo skazany Marcin C. przyznał się do popełnianych czynów, a wśród nich było wręczenie Danielowi Obajtkowi łapówki.

Seremet wniósł kasację ze względu na naruszenie procedury karnej. Zdaniem ówczesnego prokuratura generalnego wniosek o dobrowolne poddanie się karze został złożony po wysłaniu aktu oskarżenia, a powinien być najpóźniej wraz z nim wysłany.

bDXRRkAJ

W 2015 roku kasacja Sermeta została uznana przez Sąd Najwyższy. Uchylono orzeczenia skazujące przestępców. Ich wątki zostały ponownie włączone do sprawy, w której oskarżonym był też Daniel Obajtek- czytamy w dzienniku.

Od tego czasu według "Wyborczej" trwały próby wyłączenia osoby Daniela Obajtka z tego procesu. Sąd w Sieradzu jednak nie zgodził się z wnioskiem Janusz Wojciechowskiego (obrońcy Obajtka, a obecnie komisarza w UE).

”Merytoryczna oceny zgromadzonych w sprawie dowodów w chwili obecnej, bez przeprowadzenia postępowania dowodowego na rozprawie, jest zdecydowanie przedwczesna i w związku z tym Sąd, rozpoznając wniosek, nie mógł nawet odnieść się do argumentów podniesionych przez wnioskującego w uzasadnieniu wniosku co do oceny dotychczas zebranych dowodów” – czytamy w cytowanym przez "Wyborczą" uzasadnieniu sądu.

Ostatecznie sprawa Daniela Obajtka została wyłączona z procesu i w 2017 roku umorzona przez prokuraturę.

bDXRRkAK

Gazeta informuje, że sędzia, który odrzucił wniosek Janusza Wojciechowskiego, w tej chwili nie orzeka i jest też przedmiotem śledztwa prokuratury. Sprawa dotyczy zmiany treści protokołu niezgodnie z procedurami.

Miało to mieć miejsce w sprawie narkotykowej, kiedy sędzia dokonał korekty zeznań świadka, tak by protokół odzwierciedlał treść relacji. Forma protokołu została potwierdzona przez świadków, nie było żadnych zarzutów ze strony prokuratury, a sądy uznały, że sędzia nie działał na szkodę interesu publicznego.

Sąd Dyscyplinarny wymierzył jednak sędziemu karę upomnienia, ale następnie sprawą zajęła się prokuratura. Obecnie sędziemu uchylony immunitet, a sprawa toczy się w sądzie w Płocku.

Daniel Obajtek w wywiadzie w tygodniku "Sieci" broni się przed zarzutami, które pojawiają się w przestrzenni medialnej. Jego zdaniem to efekt ataku na jego osobę.

bDXRRkAL

- Prawda jest taka, że gdziekolwiek spojrzę, tam widzę, jak wielkie interesy nadwyrężyliśmy. Bo jak było przedtem? Orlen, firma z ogromnym potencjałem, wielkim rynkiem, dobrym położeniem geograficzno-politycznym, nie wykorzystywała swoich możliwości. Była to firma gasnąca. Celowo zwijana w okresie rządów PO-PSL – powiedział tygodnikowi Obajtek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDXRRkBe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(606)
Mi-Siu
1 tyg. temu
No cóż. Don Orleone ma długie ręce, i ma zerowy parasol...
Tadek
2 tyg. temu
Nasi nie kradną nasi biorą pożyczki bezzwrotne , naszym się należy
Jaśko
2 tyg. temu
Ja tam nawet lubię to całe towarzystwo. Czuję się czysty, krystaliczny i niewinny niczym dziewica orleańska.
bDXRRkBf
jori
2 tyg. temu
czyli to że Kaczyński się uparł i kupili Możejki, doprowadzając do olbrzymich strat to też jest wina PO?
teletubis
2 tyg. temu
a jaki zwiazek z panem Obajtkiem ma to ze jakiegos tam sedziego ktory poza sprawa O. przeprowadzil tez tysiace innych? znwou sensacja by wytrzec sobie buty nazwiskiem Obajtka ?
...
Następna strona