Notowania

Nie tylko atom. Sołowow chce inwestować też w farmy wiatrowe

Michał Sołowow ogłosił przed kilkoma dniami, że chce uruchomić małą elektrownię jądrową. Okazuje się, że jego biznesowe portfolio ma w dziale "energetyka" zawierać również farmy wiatrowe. Sołowow złożył wniosek na budowę 800 MW na Bałtyku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Michał Sołowow zapowiedział, że jego grupa Synthos wybuduje pierwszą elektrownię jądrową (Fot: Piotr Tracz/REPORTER)

Michał Sołowow, najbogatszy Polak, który w miniony poniedziałek ogłosił, że chciałby inwestować w małe reaktory jądrowe, potencjał widzi również w sektorze wiatrowym. Przemysłowiec chce budować lub przejmować wiatraki lądowe, stara się też o pozwolenie na prace na polskiej części Bałtyku – informuje "Puls Biznesu".

W rozmowie z dziennikiem przyznał, że rozmawia z firmami posiadającymi działające wiatraki lądowe lub projekty gotowe do wybudowania. Zapewnił, że celem jego firm, z których największą jest chemiczny koncern Synthos, jest głęboka dekarbonizacja przemysłu. Stąd dodatkowe zainteresowanie energetyką nuklearną, a także branżą offshore, czyli wiatrem na morzu.

W marcu złożył własny wniosek na 800 MW na offshore. Jego rozpatrzenie zostało zawieszone do czasu uchwalenia planu zagospodarowania terenów morskich.

Obejrzyj: Polska energetyka jądrowa. "W Polsce nie ma firm, które się na tym znają"

- Mogę powiedzieć tylko tyle, że obszar, o który aplikujemy, jest objęty planem zagospodarowania terenów morskich i jeśli dostaniemy tzw. decyzję lokalizacyjną, to zbudujemy wiatraki na morzu - napisał Michał Sołowow w odpowiedzi na pytania dziennikarzy.

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki łączna moc wiatraków kręcących się na polskiej ziemi wynosi 5,88 GW. Na naszej części Bałtyku nie kręci się zaś jeszcze nic.

Michał Sołowow. Najbogatszy Polak planuje budowę reaktora jądrowego w Oświęcimiu
Michał Sołowow. Najbogatszy Polak planuje budowę reaktora jądrowego w Oświęcimiu

Obie branże czeka w najbliższym czasie wzrost. Wedle szacunków Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) na lądzie w trzy lata przybędzie ok. 3,5 GW. Szacunki rządowe mówią zaś o budowie 10 GW na morzu do 2040 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: michał sołowow, energetyka, elektrownia, farma wiatrowa, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-10-2019

maoniech zacznie płacić ludziom jak w cywilizowanym kraju

24-10-2019

Odpady atomu do PolskiOdpady atomu do Polski legalnie po otwarciu pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Znamy ten numer. POLSKA SMIETNIKIEM tym razem ATOMOWYM.

24-10-2019

antekMam nadzieję że te farmy wiatrowe postawi obok swego domu,lub zamieszka w ich pobliżu.Nie tak dawno bliziutko naszych domów miały być budowane … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (12)