Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Nie tylko atom. Sołowow chce inwestować też w farmy wiatrowe

12
Podziel się

Michał Sołowow ogłosił przed kilkoma dniami, że chce uruchomić małą elektrownię jądrową. Okazuje się, że jego biznesowe portfolio ma w dziale "energetyka" zawierać również farmy wiatrowe. Sołowow złożył wniosek na budowę 800 MW na Bałtyku.

Michał Sołowow zapowiedział, że jego grupa Synthos wybuduje pierwszą elektrownię jądrową
Michał Sołowow zapowiedział, że jego grupa Synthos wybuduje pierwszą elektrownię jądrową (East News, Piotr Tracz/REPORTER)
bDmxVnLp

Michał Sołowow, najbogatszy Polak, który w miniony poniedziałek ogłosił, że chciałby inwestować w małe reaktory jądrowe, potencjał widzi również w sektorze wiatrowym. Przemysłowiec chce budować lub przejmować wiatraki lądowe, stara się też o pozwolenie na prace na polskiej części Bałtyku – informuje "Puls Biznesu".

W rozmowie z dziennikiem przyznał, że rozmawia z firmami posiadającymi działające wiatraki lądowe lub projekty gotowe do wybudowania. Zapewnił, że celem jego firm, z których największą jest chemiczny koncern Synthos, jest głęboka dekarbonizacja przemysłu. Stąd dodatkowe zainteresowanie energetyką nuklearną, a także branżą offshore, czyli wiatrem na morzu.

W marcu złożył własny wniosek na 800 MW na offshore. Jego rozpatrzenie zostało zawieszone do czasu uchwalenia planu zagospodarowania terenów morskich.

bDmxVnLr
Zobacz także: Obejrzyj: Polska energetyka jądrowa. "W Polsce nie ma firm, które się na tym znają"

- Mogę powiedzieć tylko tyle, że obszar, o który aplikujemy, jest objęty planem zagospodarowania terenów morskich i jeśli dostaniemy tzw. decyzję lokalizacyjną, to zbudujemy wiatraki na morzu - napisał Michał Sołowow w odpowiedzi na pytania dziennikarzy.

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki łączna moc wiatraków kręcących się na polskiej ziemi wynosi 5,88 GW. Na naszej części Bałtyku nie kręci się zaś jeszcze nic.

bDmxVnLx

Obie branże czeka w najbliższym czasie wzrost. Wedle szacunków Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) na lądzie w trzy lata przybędzie ok. 3,5 GW. Szacunki rządowe mówią zaś o budowie 10 GW na morzu do 2040 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDmxVnLS
KOMENTARZE
(12)
mk
rok temu
jeden juz tak inwestowal w energetyke .... teraz lezy na cmentarzu w Poznaniu....
Odpady atomu ...
rok temu
Odpady atomu do Polski legalnie po otwarciu pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Znamy ten numer. POLSKA SMIETNIKIEM tym razem ATOMOWYM.
dddd
rok temu
Trzeba sprawdzić jak przejął bardzo dobrze prosperującą firmę pod nazwą Zakłady Chemiczne Oświęcim? kto mu pomógł?? Teraz to nie koncern a wytwórnia kauczuku, styrenu itd. Pracownicy zatrudnieni na cztery zmiany zarabiają jak pasterze. Szuka pretekstu aby nie płacić za CO2. Kto mu pozwoli na budowę elektrowni w centrum miasta?? Nawet kolesie z PO muszą brać pod uwagę opinię mieszkańców. Spalarnia pod wpływem protestu mieszkańców przechodzi mu koło nosa.
bDmxVnLT
antek
rok temu
Mam nadzieję że te farmy wiatrowe postawi obok swego domu,lub zamieszka w ich pobliżu.Nie tak dawno bliziutko naszych domów miały być budowane wiatraki,ale dzięki Bogu nie wybudowali.
mao
rok temu
niech zacznie płacić ludziom jak w cywilizowanym kraju