Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Niedozwolona pomoc dla Ruchu? Konkurent skarży się w Brukseli

2
Podziel się:

Trzeci na rynku dystrybucji prasy krakowski Garmond Press skarży się do Komisji Europejskiej. Według niego pomoc trzech państwowych gigantów dla Ruchu jest niedozwolona. Toczy się bój o rynek dystrybucji gazet. W środę decyzja sądu.

Toczy się bój o to, kto przejmie dostawy do 15 tys. punktów sprzedaży
Toczy się bój o to, kto przejmie dostawy do 15 tys. punktów sprzedaży (Wikimedia Commons CC BY, Henryk Borawski)

Garmond Press twierdzi, że ratowanie Ruchu przez Alior, Orlen i PZU to niedozwolona pomoc publiczna - pisze środowy "Puls Biznesu". Konkurent Ruchu złożył w Komisji Europejskiej skargę.

Pomoc miała wynieść ćwierć miliarda złotych. Z tej kwoty według Garmonda ponad 150 mln zł to finansowanie Ruchu przez Alior z tytułu kredytu i gwarancji bankowych. Mimo niewypłacalności Ruchu bank przedłuża gwarancje.

„Bank nie tylko nie egzekwuje spłaty kredytu, ale udziela niewypłacalnemu przedsiębiorcy dodatkowych gwarancji bankowych. Jest to działanie ewidentnie nierynkowe, którego nie podjąłby żaden prywatny bank, świadczone tylko z uwagi na wolę państwa ratowania spółki Ruch za wszelką cenę” - napisano w skardze.

Garmond oskarża też Orlen o deklaracje pieniędzy, które ten ma wyłożyć na sfinansowanie układów z wydawcami. Przywołuje też transakcję ze stycznia, kiedy Orlen odkupił od Ruchu papierosy z niesprzedanych zapasów warte 22,6 mln zł, a następnie oddał mu je z powrotem w komis. Spłata zobowiązań Ruchu wobec Orlenu została dodatkowo zabezpieczona gwarancjami od Aliora i PZU.

Co więcej, układ, który sąd ma ostatecznie zatwierdzić w środę 29 maja, możliwy jest według Garmonda tylko dzięki deklaracjom Orlenu, który chce przejąć Ruch - pisze gazeta.

Orlen zapewnił "PB", że „wszystkie działania koncernu dotyczące Ruchu są prowadzone zgodnie z prawem i z najwyższą starannością”. Rzecznik koncernu uznaje zarzuty za bezpodstawne i posiłkuje się ekspertyzami prawnymi.
Ruch uważa, że to nieuzasadnione działanie konkurenta.

Liderem rynku dystrybucji prasy jest Kolporter. Zasila w prasę 24 tys. punktów sprzedaży i 3 tys. prenumeratorów. Na drugim miejscu jest upadający Ruch, od którego odbiera dostawy 15 tys. punktów sprzedaży i 30 tys. prenumeratorów, a na trzecim miejscu Garmond - 9,3 tys. punktów i 12,5 tys. prenumeratorów.

Decyzja sądu już w środę

Toczy się teraz bój o przetrwanie Ruchu, firmy z ponad stuletnią tradycją. W środę 29 maja zapadnie decyzja sądu odnośnie dwóch postępowań układowych. Pierwsze dotyczy wierzycieli z ponad milionem złotych długu Ruchu, drugie mniejszych wierzycieli z ponad 100 tys. długu.

Łącznie te pierwsze wierzytelności wynoszą 143 mln zł i układ przewiduje ich redukcję o 80 proc. Drugie - 19 mln zł - mają być zmniejszone o 50 proc.

Część wierzycieli zgłosiła zastrzeżenia, ale sąd oddalił wnioski dowodowe. Alternatywą jest upadłość spółki.
Chęć przejęcia spółki zgłasza Orlen i ma to zrobić do końca roku. Jeśli układy z wierzycielami zatwierdzi sąd, Ruch tymczasowo zostanie przejęty przez Alior Bank, który już uzyskał w lutym na to zgodę UOKiK-u.

Od Aliora akcje już zrestrukturyzowanego Ruchu ma przejąć PKN Orlen. Koncern paliwowy w oparciu o punkty sprzedaży ma rozwijać swoją sprzedaż detaliczną. Twierdzi, że uzyska dzięki temu efekt synergii i na tym zarobi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Rysiek
5 lata temu
Ratują "trupa" , i będą do niego ciągle dokładać , a ludziom prowadzącym punkty nakazują pracować za grosze . Tutaj powinna iść zmiana od samego dołu a nie od wymiany stołków i przejadania kredytów. Moim zdaniem zbędne topienie pieniędzy podatników . Popytajcie ajentów co zmienić i jak , oni wam powiedzą. A moim zdaniem jedyna szansa na ratunek to "oddanie" punktów agentom i zajęcie się tylko dostawą prasy oraz umożliwienie dokonywania zamówień przez ajentów. Forma rozliczania ajentów jest nieludzka i chyba bezprawna ale na pewno posiada znamiona niewolnictwa..
ob
5 lata temu
OTO PIS