Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

Niedziela handlowa 23 grudnia - czy dziś sklepy są otwarte?

1
Podziel się:

W związku z ustawą o zakazie handlu w niedzielę zakupy możemy zrobić najczęściej w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Grudzień jest jednak wyjątkiem. Z uwagi na święta Bożego Narodzenia niedziela handlowa przypada w tym miesiącu częściej. Podpowiadamy, czy dziś sklepy są otwarte.

Niedziela handlowa 23 grudnia - czy dziś sklepy są otwarte?
Niedziela handlowa 23 grudnia - czy dziś sklepy są otwarte? (East News)

Niedziela handlowa 23 grudnia - czy dziś sklepy są otwarte?

Na grudzień br. przypada 5 niedziel. W uwagi na święta Bożego Narodzenia aż cztery z nich będą niedzielami handlowymi. Tak jest również dziś. Dzisiejsza niedziela 23 grudnia jest niedzielą handlową. Wszystkie sklepy, galerie handlowe oraz supermarkety będą czynne według ustalonych godzin otwarcia.

Niedzielny zakaz handlu

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuję od stycznia tego roku. Niedzielami handlowymi pozostają zazwyczaj pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca. W pozostałe nie zrobimy zakupów w zdecydowanej większości sklepów w Polsce. Wyjątkami pozostają miesiące, w których wypadają ważne święta (m.in. Boże Narodzenie), wówczas liczba niedziel handlowych zwiększa się.

Zgodnie z projektem ustawy w niedzielę zakazany jest nie tylko handel, ale również inne czynności związane ze sprzedażą, np. magazynowanie, logistyka, przeładunki i dystrybucja. Wyłączone z zakazu są natomiast m.in. stacje benzynowe, apteki, piekarnie, kwiaciarnie oraz sklepy związane z obsługą turystów. Do tej listy dołączają również punkty zlokalizowane na dworcach i lotniskach.

Od stycznia 2019 r. zakaz zostanie zaostrzony i zakupy będzie można zrobić jedynie w ostatnią niedzielę w miesiącu. Z początkiem 2020 r. wszystkie niedziele mają być ustawowo wolne od handlu.

Niedzielny zakaz handlu zostanie rozszerzony?

Jak informowaliśmy na początku października br., Solidarność chciała zaostrzyć przepisy dotyczące zakazu handlu w niedzielę. Związkowcy wnioskowali o ograniczenie przedsiębiorców, którzy próbują „obejść” przepisy i wydłużają czas pracy sklepów w soboty oraz otwierają je w niedzielę po północy. Według Solidarności zakaz handlu powinien obowiązywać dodatkowo od godziny 22 w sobotę do godziny 5 rano w poniedziałek.

PiS nie przychyli się jednak do pomysłu związkowców – nieoficjalnie ustalił dziennikarz RMF FM, Krzysztof Berenda. Jak podaje stacja, politycy obawiają się chaosu jaki mógłby powstać po wprowadzeniu zmian do kodeksu pracy oraz, co najważniejsze, utraty poparcia przed nadchodzącymi wyborami.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Benny
4 lata temu
Czy to ważne? I tak na nich nie zagłosuję za ten komunizm.